Goldmaster tablet Goldmaster tablet

Announcement

Collapse
No announcement yet.

Bilgisayarımın Biosunu Nasıl Güncellerim?

Collapse
Konu Kapali.
X
X
  • Filtre
  • Zaman
  • Gösterim
Clear All
yeni mesajlar

• Bilgisayarımın Biosunu Nasıl Güncellerim?

Goldmaster Elektronik  Goldmaster tablet 
    Bilgisayarımın Biosunu Nasıl Güncellerim?

ilhami288 nickli arkadaşımız tarafından gönderilmiştir. Belgeye sadık kalınarak düzenleme yapılmamıştır. Kendisine bu çalışmadan dolayı teşekkür ederim. İsteyenler için aşağıda dosya eki olarakda verilmiştir.

Öncelikle Biosun nasıl kullandığını anlatacaktım ama Önce kullanmak için bir biosumuz olmalı diye düşündüm..önce biyos yüklemeyi öğrenelim istedim.
    Eğer evinizde veya işyerinizde bilgisayarınız varsa.Bilgisayarla az çok yakından ilgiliyseniz.. BİOS(Basic İnput Output System"Basit Giriş Çıkış Sistemi")denen ve Pc'mizin beyni durumundaki yani olmazsa olmazını güncelllemek veya Rabbim korusunbir bozulma durumunda yeniden yüklemek normal bir pc kullanıcısının bilmesi gereken hususlardan birisidir..Bu yazıyı yazmamın amacı Çok şeyi okuyup öğrendiğim Ozmena forum sayfalarına..Bir küçüçük zuhurda(katkı) bulunmakİnsan kendini hep bilgi alınca Pigme gibi hissediyor.Birazda ben bilgilendirme yarışında yardımcı olabilirsem ne mutlu bana diye düşünüyorum ..Fırsat buldukça Donanım veya yazılım olsun Pc ile ilgili bu tip eksik gördüğüm ve önemli olan hususlarda yazılar yazmaya çalışacam.

Önce Anakartımızın Kullandığı Bios Markasını,Modelini, Tespit Edelim

Bilgisayarımız ilk açılırken ,Ram in sayıldığı satırın hemen üzerinde ki satırda BİOS versiyonu belirten kodlama bilgileri görünür.Daha kolayı Bios üreticisinin Logosunun hemen altındadır.ve bu bütün bios marka ve modellerinde hemen hemen aynıdır,e şu şekilde bir kodlamadır. W5139MS V1.0 091096

1--- Eski model bios’lar için

Örneğin: AG76091096 şeklindedir

--Burada birinci digit(Harf yada rakam) Bios üreticisini belirtir.A=AMI(R) ,W=AWARD(R), P=PHOENIX(R)

-- İkinci digit Biosun Chip Kodu Numarası

--Üçüncü digit işlemci sınıfını belirdir örneğin 5=486,7=586,8=686

--dördüncüsü dijit ise ayırıcı özellik

--090696 bu 6 Digit ise biosun üretim tarihini belirtir.

Yeni model bios’lar için

2---

Örneğin:W5139MS V1.0 091096

--Burada yine birinci digit(Harf yada rakam) Bios üreticisini belirtir.A=AMI(R) ,W=AWARD(R), P=PHOENIX(R)

-- üreticiyi belirten kısımdan sonraki 4 digit biosun model numarasını belirtir.

ör: W5139MS V1.0 091096

--6 ve 7 . digit ör: W5139MS V1.0 091096 =All standar Customers(Tüm standart kullanıcılar)

-- W5139MS V1.0 091096 Bios versiyonunu belirtir

-- W5139MS V1.0 091096 Üretim Tarihini belirtir

Yukarıda kısımdaki bilgileri kullanarak Biosunuz hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz.ve Biosunuzu üreten firmanın sitesinden yeni bios sürücülerini

Download edebilirsiniz.Bu bilgilere tabiki anakartınızın kitapçığındanda ulaşabilirsiniz.

Örneğin; sahip olduğum anakart Msi KT4V serisinin MS-6712 modeli

Ekranda göreceğim bios bilgilendireme yazısı şöyledir

A6712VMS V1.19 070903, İnternette Msi firmasının sitesine girdiğimde MSI KT4V anakartın 6712 modeli için bios güncellemesini aramamalıyım..Farklı bir modelin bios dosyasın Pc mize yüklersek aynı marka da olsa sorun yaşarız..Dikkatli olmalıyız.

Kullandığımız kart markasına göre değişir ama genel olarak sitede arayacağımız adres biçimi şöyledir

http://www. xfirma.com/support/bios/

Şimdi download ettiğimiz biosu muzu Pc ye yükleyelim.

AMI Bioslar için:Dos kullanana başka bir pc de Download ettiğiniz Ami bios dosyasını Amiboot.rom olarak değiştirin ve diskete kaydedin..komut yazılımı şöyledir örnek olarak rename Dosyaadı.ROM AMIBOOT.ROM

Disketimiz hazırsa, disketi biosunu yükleyeceğinizmakinenın Floopysinene takın,düğmeye basıp Pc nizi çalıştırın ve Elinizi CTRL+HOME tuşuna Basılı tutun..Bilgisayar otomatik olarak disketten Biosu ROM hafıza yükleyecektir..işlem bittiğin 4 kez bip sesi duyayacaksınız ve Pc niz otomatik olarak resetlencek ..Yeni biosunuz hayırlı olsun.Bu yaptığımız işlem tamamen bozulmuş bios lar içindir ve bu bir update işlemi değildir zaten biosunuz tamamen silindiyse .yani pc niz açılmıyorsa.ekrana yazı atmıyorsa, Monitörünüz bekleme konumunda(Stand By) durumunda kalıyorsa..yukarıda anlattığım işlemi yaparsanız Ami marka olan biosunuzu yeniden yüklemiş ve bilgisayarınızı kurtarmış olursunuz.Güncelleme içinse yeni Anakartların bioslarının hemen hemen hepsin de bios için Live update(hemen güncelleme) vardır.

AWARD Bioslar için:Bir başlangıç disketi oluştur.Award flash utulity programını ve bios dosyasını Diskete kopyala.bio dosyasını kullanarak bir tane autoexecbat dosyası hazırla

Örneğin :awdfl535a619mj21.bin.disketi sürücüye tak ve pc yi aç 2 dakika sonra ekrana şu yazı gelecek Re-flash&reboot..

Önümüzdeki bir zamanda Award Flash utulity programının kullanımın anlatırım..kullanımı çok basit..yapmanız gerek başlangıç disketi ile Dos ta açılış yapıp

Awdflash.exe dosyasını çalıştırmak ve dosya çalışınca pc nize yükleyeceğiniz bios dosyasının yolunu ve adını programda gerekli kısıma yazmak.İnşallah önümüzdeki bir zamanda bunları programın resimleri ile birlikte daha net bir şekil de açıklayabilirim.

Önemli Not=Bu yazıda anlatılanlar iyi derecede pc kullanıcısı olduğunuzu var sayarak

Yazılmıştır..değilseniz takıldığınız yerede forumda yardım isteyin

Dikkat!!!!! Tam manasıyla ne yaptığınızı bilmiyorsanız bios güncellemek yada yüklemek oldukça riskli bir iştir.yanlış yaptığınız anda pc nize ve üzerindeki kartlara büyük ölçüde zarar verebilirsiniz.Benim anlattığım olay sadece bazı virüsler biosunuzu uçurduğunda(sildiği), akşam sağlam kapattığınız ama sabah açtığınızda sadece fan sesi gelir durumda olan pc ler için geçerlidir. Bu durumlar çok sinir bozucudur eminim..Bu durumun nedeni biosunuzun silinmiş olmasıdır..ve o bilgisayarı açmak için ya aynı marka model ve biosa sahip bir makinanın biosunu söküp kendi anakartınıza takarak açabilirsiniz..Yada yukarıda her iki bios üreticisi için yazdığım olayları gerçekleştirerek..Yinede başınıza bu tip Pc ile alakalı olaylar gelirse Ozmena Forumdayım..Rumuzum ilhami288 ..istediğiniz gibi soru sorabilirsiniz..çözüm yolunu biliyorsak yardımcı oluruz bilmiyorsak bir bilene nasıl ulaşacağınız hakkında yardımcı oluruz.Gerçi Forumdaki moderatör abiler size yardım etmek için ellerinden geleni yaparlar.Saygılar…
    Üyelere Özel Konuları Görebilmek İçin Lütfen ÜYE GİRİŞİ Yapınız

HAYDI IPTV YAPALIM

TBS 6991 Dual Tuner Dual CI Tv kartı linux sürücü yükleme

LÜTFEN OKUYUN

Re: Bilgisayarımın Biosunu Nasıl Güncellerim?

kısaca hatırlatma yazayım bende belki yararı olur..
    yeni çıkan anakartlar bazıları internet üzerınden son yazılım indirilip
    windows üzerinden direk anakartın programı ile bios yuklenıyor....

bende gigabyte 8148 anakart var dırek wındows uzerınden bios güncelleniyor.

Yorum

Working...
    X