Announcement

Collapse
No announcement yet.

MultiRoom CLONE + İNCELEMESİ

Collapse
Önemli Konu
X
X
 • Filtre
 • Zaman
 • Gösterim
Clear All
yeni mesajlar

 • MultiRoom CLONE + İNCELEMESİ

  Goldmaster Elektronik  Goldmaster tablet 
  Normal bir evde kullanılan TV sayısı sürekli artıyor. Eskiden sadece oturma odasında TV izlenirken, daha sonra televizyonlar çocuk odasına ve oradan yatak odası ve mutfağa da geçti. Öyle ki artık evlerimizde televizyonsuz oda kalmadı gibi. Birkaç sene önce henüz HDTVnin ortalarda yokken, evdeki tek bir merkezi alıcıdan gelen sinyal kablolu ya da kablosuz bir şekilde bütün odalardaki televizyonları beslemek için yeterliydi. Gerçi bu yöntemde bütün televizyonlar zorunlu olarak aynı kanalı gösterirdi; ama sonuçta son derece kolay bir yöntemdi.

  HDTV de oyuna dahil olunca kullanıcılar sevdikleri programları mümkün olan en iyi görüntü kalitesiyle izlemek istediler. O zaman da ortaya bir sorun çıktı: HD sinyal koaksiyel kabloyla veya kablosuz olarak bir sistemde
  dağıtılamaz ve alıcılarla televizyonlar arasında bağlantı sağlayan HDMI kabloların uzunluğu da en fazla bir kaç metre olabilir.


  Bunun anlamı şu eğer bir evde birkaç televizyonda aynı anda HD kanal izlemek istiyorsanız, televizyon sayısı kadar alıcınız olmalı. Uydu sistemlerinde şifresiz kanallar söz konusu olduğunda uydu sinyalini tüm bu alıcılara dağıtmak sorun değil; ama iş şifreli yayınlara geldiğinde her şey biraz farklılaşıyor.

  Maalesef, bu durumda her şey çok farklı. Bir şifre buketine abone olduğunuzda yayıncı size sadece bir Gerçi bazı yayıncılar kartı kendileri klonlayıp ilave kart veriyorlar ; ama bu ancak istisnai durumlarda ve tabii belirli bir ücret karşılığında yapılıyor. Sonuç olarak son kullanıcı ya aynı anda bir kaç abonelik birden satın almak ya da araştırıp başka bir çözüm bulmak zorunda kalıyor.

  Polonyalı PYCH International Electronics’in MultiRoom Clone+ sistemi işte bu durumlarda başvurulabilecek çözümlerden biri. Çalışma sistemi ise şöyle;

  yayıncıdan alınan orijinal kart, dahili transmiteri olan bir okuyucuya takılıyor; alıcılara ise orjinal kartın yerine uydu alıcılarına takılan özel bir reseptör kart takılıyor (maksimum sekiz birim) ve Clone+ sistemi ile bu reseptör kart arasında kablosuz bir bağlantı kuruluyor. Sisteme bağlı bir uydu kanala geçtiğinizde Clon+ kartı merkezdeki orijinal kartla iletişime geçiyor ve şifre bilgisini oradan olarak istediğiniz yayını rahatça izlemenizi sağlıyor.

  Bu yöntemle tek bir şifreli sistem kartıyla sekiz uydu alıcıyı birbirinden bağımsız olarak kullanmak mümkün. Transmiterin ev içindeki kapsama alanı 30 metre ile sınırlı olduğu için, yayıncının birileri sistemi yasa dışı yöntemlerle bedava izliyor diye kaygılanmasına da gerek yok.

  MultiRoom Clone+ sistemini ilk görüp sonradan edindiğimde nasıl çalışacağı konusunda şüphelerim vardı. Çünkü yurtdışında çeşitli firmaların sunduğu bu tür sistemler bir süredir piyasada mevcut; ama genellikle yazılım hatalarıyla boğuşmak zorunda kalıyorlar. Bunlar ya bir kart ve işlemciyi ve aynı anda en fazla iki alıcıyı destekleyebiliyor. Multiroom Clone+ paketinde transmiter birimi ve iki reseptör kart vardı. Hhemen testimize başladım.

  Transmiter birimi şık siyah bir kabinde, 2.5 x 9.5 x 11 cm boyutlarında çok basit görünümlü bir kutu. Ön panelde ilk göze çarpan dahili kart okuyucusu. Arka panelde ise bir USB girişi ve harici güç kaynağı için bir DC güç girişi bulunuyor.
  Kabinin üst kısmında sistemin o andaki durumunu gösteren beş LED, cihazın çalışma durumunu ve kablosuz bağlantının kalitesini göstermeye yarıyor.

  Reseptör kartlar siyah plastikten yapılmış ve altı küçük durum LED’i taşıyorlar. Durum LED’leri çalışma durumunu ve sinyal kuvvetini grafiksel olarak göstermeye yarıyor.

  Gerekli elektronik donanım ve alıcı olarak görev yapmaları nedeniyle bu kartlar bildiğimiz standart kartlardan biraz daha büyük. Uydu alıcıların kart okuyucularına veya CI modüllerine rahatça takabiliyorsunuz;
  ama bunlar takılıyken muhtemelen alıcının ön kapağını kapatmanız mümkün olmayacaktır. Bu üreticinin de kabul ettiği görsel bir dezavantaj;
  zaten bu nedenle bir Soft arabirim seçeneği de sunuyorlar. Bu yöntemde standart formattaki bir kartı, uydu alıcısının kart okuyucusu veya CI modülüne takarak kapakçığı rahatlıkla kapatıyorsunuz.
  Diğer yandan reseptör ve transmiter birbirine çok ince bir kabloyla bağlanıyor. Soft arabirim bana gelen paketinde olmadığı için bu özelliği test etme imkanım olmadı.

  MultiRoom Clone+ sisteminde transmiter bölümünde ve maksimum sekiz uydu alıcıyla deneyebileceğimiz reseptör kartlar bulunuyordu. Ama bu konuya birazdan döneceğim.

  Öncelikle şunu söyleyeyim, Clone+ sistemini çok beğendim. Kullanıcı kitapçığı sistemin kurulumu ve kullanımı hakkında öylesine ayrıntılı bilgi vermiş ki aklınıza gelebilecek her türlü sorunun yanıtını burada bulabiliyorsunuz.
  Kutudan çıkan CD ve USB kabloyla Clone+ transimiterine yeni yazılım güncellemesi yapabilirsiniz. Bu gerekli; çünkü üretici firma cihazı geliştirmenin ötesinde yeni şifre sistemleri ve farklı sistemler arasında etkileşim gibi özellikler
  üzerinde sürekli çalışmalar yaparak bunu yeni yazılım güncellemelerine entegre ediyor.

  t12.jpg t11.jpg


  BlueSatTV ilk kullanımdan önce transmiterin windows yüklü bir bilgisayarda USB kablo ile yazılım güncellemesinin yapılmasının sistemin en güncel hale getirilmesi açısından faydalı olacağını tavsiye ediyor. Clone+ sistemin bütün genel kullanımında olduğu gibi bu güncelleme işlemi de kolayca ve sorunsuz bir şekilde yapılıyor. Sistem bilgisayara bağlanıp program çalıştırıldığında en güncel sürücüler internet üzerinden firma sunucularından indiriliyor.
  Bunun ardından otomatik olarak kurulup aktif hale getiriliyorlar.

  Clone+ sistemi iki farklı modda çalışıyor. A ve B modlarının ikisinin de kendi yazılımları var. A modu Clone+ sisteminin normal çalışma modu; ama firma bir de kartlarda bir sorunla karşılaşma olasılığına karşı ve yalnızca o zaman aktifleştirilmesi gereken bir B modu eklemiş. Yaptığım testlerde çok çeşitli şifre kartları kullandım ve B modunu aktifleştirmeye hiç ihtiyaç duymadı. En son yazılımı cihaza yüklemek otomatik olarak ve her hangi bir problem olmadan birkaç saniye içinde tamamlandı.

  Güncelleme başarılı bir şekilde tamamlandığında, aslında kullanıcının yapacağı bir şey de kalmıyor gibi; çünkü sistem çok kolay bir şekilde kurulup ayarlanıyor. İlk adım orjinal şifreli yayın kartını transmiterin kart girişine takıp cihazı açmak. Clone+ sistemi, kartın şifre sistemini otomatik olarak tanıyor ve birkaç parametreyi daha ayarlayıp reseptör kartlar için gerekli ayarları yapıyor.

  t3.jpg t4.jpg t6.jpg t7.jpg t8.jpg


  Bu tamamlanır tamamlanmaz (ki benim testim sadece birkaç saniye sürdü) “Ready” LED’i yanıyor ve size Clone+ sistemi transmiterinin hazır olduğunu bildiriyor.


  Geriye sadece reseptör kartlarını konfigüre etmek kalıyor. Bunun için orjinal kartı çıkarıp reseptör kartları kısa bir süre için transmitere takıyorsunuz.

  Reseptör kartları üzerindeki “Upgrade” LED yanıp sönerek gerekli ayarların karta yüklenmek üzere olduğunu gösteriyor. Bu işlem başarılı bir şekilde tamamlandığında “Upgrade” LED’i sönüyor ve bu kez onun yerine “READY” yanıyor.


  Bu zorunlu bir aşama çünkü reseptör kartların hazırlanıp aktifleştirilmeleri için önce böyle programlanmaları gerekiyor. Başka bir kart kullanmak istediğinizde bu işlemi tekrarlamanız gerekli; çünkü her kartın şifreleme sistemi farklıdır ve farklı ayarlar gerektirir. Yaptığım testlerde reseptör kartın programlanıp kullanıma hazır hale gelmesi sekiz saniye sürdü. Kullanılacak tüm reseptör kartlarda bu işlemler tamamlandığında orjinal kart tekrar kart okuyucuya ve reseptör kartlarda uydu alıcılarına veya CI modül yuvalarına takılıyor.

  Böylece bütün sistemin kurulum işlemi tamamen bitirilmiş oluyor.

  Reseptör kartlar takılıp uydu alıcılarından güç almaya başladıkları andan itibaren, Clone+ transmiter birimiyle aralarında bir bağlantı kuruluyor. Sinyal kuvvetini reseptör kartları veya transmiter üzerindeki LED’ler aracılığıyla görebiliyorsunuz. Reseptör kartı üzerindeki yeşil “Link” LED’i yandığında artık Clone+ sunucuyla aralarında sağlam bir bağlantı kuruldu demektir.

  Artık şifreli kanalları hangi televizyonda isterseniz izlemeye başlayabilirsiniz.

  Üreticiye göre Clone+ sistemi Conax, Crptoworks, Irdeto, Seca Mediaguard ve Viaccess şifre sistemlerini destekliyor. Testlerimde çeşitli emanet kartlarla bu iddiayı test ettik ve doğru olduğunu gördük. Clone+ sistemi en son kuşak kartlarla bile kusursuz çalışıyor.

  Paketten iki reseptör kart çiktığı için sistemi aynı anda iki alıcıda test edebildim. Kartları bir alıcıda CI modüllerine bir alıcıda doğrudan cihaza taktık ve iki alıcıda aynı anda ve sadece şifreli kanallarda sörf yapmaya başladık. Ne kadar zorlarsamda Clone+ sistemi iki uydu alıcıda da seçilen kanalları hiç sorunsuz veya herhangi bir kesinti olmadan rahatça gösterdi. Hemen ekleyelim izlediğim kanalın HD veya SD olması da herhangi bir problem yaratmıyor.

  Wireless bağlantısının performansı gerçekten etkileyiciydi. Binanın yapı malzemesine göre içeride 30 metrelik bir menzili var. Dış ortamlarda ise transmiter ve alıcı arasında açık bir görüş olduğu sürece bu mesafe
  150 metreye kadar uzayabilir; lakin 100 metre çok daha gerçekçi bir rakam olacaktır.

  Clone+ sistemi WLAN veya diğer kablosuz cihazlardan (kablosuz kulaklıklar gibi) etkilenmiyor ve fonksiyonlarında herhangi bir parazit sorunu yaşamıyorsunuz. Bunu cihazı WLAN modemin yanına yerleştirerek test ettim.

  Önemli özelliklerinden biri ise aynı anda iki farklı şifreli kartın takılmasına imkan veren çift yuvalı modül olması, bu . Bu özelliği deneyemedim zira opsiyenl. Fakat telesatellite' ın testlerinde şöyle demektedirler ;

  "Doğrusu ilk başta iki kartın aynı anda çalışacağından biraz şüpheliydik; çünkü bu durumda Clone+ sistem tamamen farklı iki şifre sistemiyle aynı anda başa çıkmak zorunda kalacaktı. Ama şüphelerimiz kısa sürede boşa çıktı! Clone+ sistemi her iki şifre sistemiyle
  başa çıkabildi. Bu şekilde kullanırken bile sürekli kanal değiştirme ve aynı anda üç reseptör kartı kullanmak herhangi bir kesinti veya probleme yol açmadı.


  PYCH Elektroniğin Clone+ sistemini başından sonuna keyifle test ettik. Bu gelişmiş bir sistem ve üreticinin belirttiği şifre sistemlerinde sorunsuz çalışıyor. Kurulması ve kullanılması o kadar kolay ki hiç kimsenin bir sıkıntı yaşayacağını düşünmüyoruz. Transmiter biriminin ve reseptör kartlarının üzerlerindeki LED’ler siste- min işleyişini göstererek her an sistemin hangi durumda olduğunu rahatça görmenizi sağlıyor."


  Teknik Özellikleri
  • tansmission path RF 868 – 869.85MHz, BW 150kHz, GFSK, NRZ 38.4 Kbps,
  • variable signal strength from -20 to 5 dBm,
  • transmission range up to 150 m (outdoors),
  • power voltage 9 - 12V.

  Temel Özellikle
  • Desteklediği sistemler Conax, CryptoWorks, MediaGuard , Viaccess
  • 8 adete kadar destekler ,
  • Yetkisiz erişim koruması,
  • tüm dijital uydu, karasal, kablo alıcıları ve Conax, CryptoWorks, Mediaguard ve Viaccess sistemleri ile uyumlu Ortak Arabirim modülleri ile çalışır,
  • LED indikatörlü,
  • gelişmiş tak ve kullan teknolojisi,
  • hızlı ve güvenilir performans
  • USB den yazılım güncelleme,
  • Hızlı ve basit kurulum.

  Gerekliler
  Before you install Multiroom Clone+ Home Edition 150 please make sure you have the following:
  • digital satellite/cable/terrestrial TV tuners/terminals working in Conax, CryptoWorks, MediaGuard, and Viaccess systems,
  • operational installation* connected to each digital tuner/terminal,
  • an active subscription card.
  Son düzenleme ozkandonmez; 03-09-2013, 14:35.
  Üyelere Özel Konuları Görebilmek İçin Lütfen ÜYE GİRİŞİ Yapınız  HAYDI IPTV YAPALIM

  TBS 6991 Dual Tuner Dual CI Tv kartı linux sürücü yükleme

  LÜTFEN OKUYUN


Working...
X