AYARLAR:

1-DİSPLAY

aynen resimdeki şekilde olsun. burada ayar yok. bilgisayarı yormaması için ayarlı.


2-CONNECTİON

resimdeki gibi kalsın. yalnız , önce download sonra upload çubuğunu ayarlamanız şart. ayrıca MUTLAKA DOWNLOAD VE UPLOAD KUTUCUKLARI DOLU İŞARETLENMİŞ OLMALIDIR AKSİ HALDE HIZINIZ DÜŞER. KAD NETWORK'Ü KESİNLİKLE BOŞ BIRAKMALISINIZ.(RESİMDEKİ GİBİ)

128k için = 20k download , 1k upload "connection limits=150"
256k için = 40k download , 1k upload "connection limits=300"
512k için = 80k download , 1k upload veya istediğiniz kadar." "connection limits=400"
1mbit için = 160k download ,ille de hız istiyorsanız 1k upload." ancak artırmanız iyi olur network için. "connection limits= 600"
2mbit için = 320k download e biraz açarsınız upload artık."connection limits=800"
2mbit üstü = mod ile işiniz olmaz. normal emule kullanın ve bolca upload yapın.

3-SERVER

resimdeki gibi kalsın, ayar yok.

4-FİLES

resimdeki gibi kalsın. videoplayer'i siz seçeceksiniz. vlc öneririm.

5-EXTENDED SETTİNGS

resimdeki gibi yapın. "max new connections / 5sec" 30 olarak verilmiştir. 256k bağlantı içindir. bağlantı hızlarınıza göre aşağıdaki gibi yapmalısınız.
128k=20 ,256k=30 , 512k=50 , 1mbit=80 , 2mbit=120.

6-SİVKA SETTİNGS

resimdeki gibi yapın. ayar yok. "release bonus 8d" seçmemizin sebebi, az kaynaklı olan bitmekte zorlanan dosyaların upload önceliğini çok fazla yükselterek o dosyaya kredi, yapmak ve bitmesini sağlamaktır.ayrıca türk filmleri veya albümlerini paylaşıma açmak isteyen hayırseverlerin işine yarar. "shared files" kısmından "release" edilen dosyaları almak isteyen istemciler olduğu sürece,
yüzlerce kez yüksek puan alırlar.

7-SİVKA FİLE DEFAULTS

buradaki "defeat 0 filled part sender" kısmı bize boş blokları yüzlerce kez sıkıştırıp gönderen ve "corrupt" olmaya sebep olan istemcileri bulup onlardan kurtulmaya yarar. "start dropping" ile başlayan kutucukları boş bırakmalısınız. bunlar lazım parça olmayan,que full olan,que rank sayısı yüksek olan istemcileri atmak için kullanılır. çok hızlı bağlantılarda iyi işe yararlar. ancak 2mbit aşağısındaki bağlantılarda ters etki yaparak yavaşlamaya sebep olurlar. çünkü attığınız her istemci sizi tekrar tekrar bulur ve sorgu yapar, siz attıkça onlar yine bulurlar kısır döngüye girersiniz. bu sorgulamalar süreklilik kazanacağından bağlantınız ve hızınız kötü etkilenir.genelde iyi upload yapan istemciler ellerindeki parçaları size sürekli gönderdiği için bir süre sonra "no need parts" olurlar. onları atmak hiç iyi bir mantık değildir. çünkü iyi kredi sahibi oldukları için kısa sürede tekrar size lazım bir parçaya sahip olacaklardır ve tekrar istemcinize upload yapacaklardır. bu konu önemli olduğu için üzerinde durma gereği duydum.

8- ANA EKRAN

burada görüldüğü gibi ayarlamanız kullanım açısından kolaylık sağlar. üst soldaki kırmızı okla göstermiş olduğum yer kaynak sayınızdır. kaynak sayısını optimal tutmak emulenin en önemli kuralıdır. istatistiklere girip bakmadan ana ekrandan kaynak sayınızı görebileceksiniz artık. resimdeki iki sayını anlamı şudur; "119 açık bağlantı ve sorgu bağlantısı toplamı" "1425 adet o andaki toplam kaynak sayım." emulede kaynaklar arası sorgu ve bilgi alışverişi hiç durmaz. "1500" kaynak bulmuş bir emule veya overnet istemcide ortalama her saniye "105" aktif bağlantı vardır. işte bu yüzden overnet olsun emule olsun farketmez maksimum download hızınız bu yüzden "massdownloader" veya "ftp" download hızınızdan biraz düşüktür.

MODU KULLANMAYA BAŞLAMAK VE ÇOK FAYDALI BİLGİLER

öncelikle hangi emule mod olursa olsun eski mod'dan kalma bilgi ve kredilerinizi bu moda aktarabilirsiniz. eski modunuzun config klasöründen aşağıdaki dosyaları alıp "emule43b-freeangel" in config klasörüne yapıştırmalısınız. "secure identification fail" (kredi sahipliği kimlik belirlemesi) olmaktan bu sayede kurtulabilirsiniz. isterseniz hiçbirşey aktarmadan sıfırdan kullanabilirsiniz. bu durumda herşey sıfırlanmış olacağından eski kredilerinizde yok olur. bu her mod için geçerli bir kuraldır. "secure identification" emule network'ün vazgeçilmez bir parçasıdır ve kredi hackleme olayını bitirmiştir. şundan emin olun ki başkasının kredi dosyasını kullanma veya kredi dosyası yükleme gibi şeyler boş ve işe yaramayan şeylerdir. ayrıca tam tersi etki yaparak elde ettiğiniz tüm kredilerin yok olmasına sebep olurlar. bunun için sadece bir kez fail olmanız yeterlidir. EMULE'DE KREDİ DOSYASI HACKLEMEK İMKANSIZDIR.. bunun sebebi basittir. çok akıllıca bir sistemle , sizin krediniz karşı istemcilerde tutulur. onların kredileri de sizin istemcinizde tutulur. istemciler arası kredi hesabı tutulması bu şekilde olup eğer kimlik numaranız ile elinizdeki kredi dosyası uyuşmuyorsa hepsi sıfırlanır. zannederim bu konu artık açığa kavuşmuştur. eski kredi hack olayı aslında çok basittir. size 1.2 mb upload yapan her istemciye sizin istemciniz tarafından normal kredi x1000 kredi verilir. her 1.2mb upload yapan istemci sizden x1000 kredi aldığı için , upload yapmayan istemciler sizden download yapma imkanı bulamazlar. bu sayede gerçekten upload yaptığını ispat eden istemciler sizden download yapabilirler ve işe yarayan istemcilere kredi yapmış olup hız kazanırsınız. olay bu kadar basit bir mantıkla yürür ve gerçekten işe yarar. ancak yeni modlarda bunu tesbit edip banlemektedir. bu yüzden bu tür kredi hack tarihe karışmıştır. ayrıca "community" ve friend upload yapan modlar, modern emule versiyonları tarafından kolayca tesbit edilip BANLENMEKTEDİR. "community" istemci kullanıyorsanız,istemci sorgusu sırasında karşı tarafın "community" olup olmadığı sorulmaktadır.işte bu sorguyu gören çoğu emule mod hemen sizi banler. çünkü artık "community" emule networkte yasak aksiyonlar içinde yer alır.bunun için mesaj dahi yollamazlar. "noupload" (hiç upload yapmayan) modlar da artık tesbit edilmektedir. sırası geldiğinde parça seçerken upload verilmeyip sona atıldığını anlayan banner mod'lar derhal karşı tarafı banlemektedir. overnet kullanıcıları için hoş olmayan bir durum da vardır.pek çok özel emule mod overnet,shareaza,edonkey gibi istemcilere hiç upload yapmamaktadır. bunun sebebi olarak kredi sistemine sahip olmamaları gösterilmektedir. bazı modlar ve resmi overnet versiyonlarının ise hız konusunda sahtecilik yaptıkları bilinmektedir. ekranda gördüğünüz hız ile aslında diskinize
gerçekte inen dosya arasında fark olmaktadır. bunu bizzat overnet uzun süre denemelerimde ben de gördüm. anlık hız yüksek görünüyor ama inen miktarı el ile hesaplayınca az çıkıyor. özellikle overnet hızı her saniye başı ölçer emule 5sn de bir. alınan data emule'de sıkıştırma hesaplanıp basılırken overnet'de ham(açılmış haliyle) basılıyor. faydalı bilgiler bu kadar.

eski moddan kredi aktarmak için ;

clients.met , clients.met.bak => kredi dosyası ve yedeği
cryptkey.dat => kimlik numarası hesaplama anahtarı. her istemcide farklıdır.
emfriends.met => arkadaş listesi
known.met => tanınan ve indirilmiş dosyaların listesi
preferences.dat => benzersiz kimlik numarası. (tek başına işe yaramaz)
server.met , server.met.old => en son server listeniz ve yedeği

bunların hepsini eski mod'unuzun config klasöründen alıp yeni kurduğunuz ve ayarlarını yaptığınız mod'un config klasörüne yapıştırmalısınız. bu sayede "secure identification fail" olmazsınız ve indirmiş olduğunuz dosyalar yeni mod tarafından tanınır,kredileriniz de sorunsuz olarak aktarılır. şimdi sonraki adımdayız.

yarım kalan downloadlarınızı aktarmak ;

eski modunuzun "temp" klasöründeki tüm dosyaları yeni mod'un temp klasörüne taşımalısınız. yeni modu açtığınız anda herşey sorunsuz devam edecektir. artık modu kullanmaya hazırsınız. ancak aşağıda çok önemli genel bilgiler vereceğim. biraz zaman ayırıp okursanız , emule network'ten gerçekten tam faydalanabilirsiniz ve pek çok sorunu yaşamaktan kurtulabilirsiniz.aksi halde hangi modu veya istemciyi kullanırsanız kullanın verim alamazsınız ve hatayı yanlış yerlerde arayıp ömür tüketirsiniz. sorunu olan bir sistemde çok iyi bir mod bile kullansanız size yardımcı olamaz. çünkü hiçbir yazılım sizin sorununuzu bulup kaldıramaz.

EMULE NETWORKTEN PERFORMANS ALABİLMEK İÇİN FAYDALI BİLGİLER:

öncelikle şunu bilmelisiniz. emule ilk açıldığında esas hızına ulaşamaz. anında hıza ulaşması Şansınıza bağlıdır. çünkü sırasına girdiğiniz istemcilerden hemen size upload'a başlamaları beklenmez. bir anda yüksek hızla da başlayabilir. bu bir modun iyi veya kötü olduğunun göstergesi değildir. başka bir zaman başka dosyalar ile aynı moddan farklı sonuçlar alınabilir. açtıktan 1-2 saat sonra hız beklemelisiniz. çünkü ancak sırası az olanlarda yer bulmaya başlarsınız. bu modun yüksek performansı hacklenmiş ve limitlerinin kaldırılmış olmasından gelmektedir. hiç kredi yapmasanız bile 1-2 saat içinde yeterli kaynak ile maksimum hızı verir. bir modun iyi olması stabilitesi ve hızı ile birlikte ölçülür. sahte rank vb. özellikler artık yeni versiyonlarda ban yemeye sebep olmaktadır. bu yüzden artık yoklar. hızınızı artırmak için yüksek upload yapmanız işe yaramaz. ille de hız isteyenler 1k upload yapmalıdırlar. çünkü limitlere sahip olmadığı için krediniz olmasa bile yüksek hızda download yapar. sadece zaman vermelisiniz.upload miktarını yüksek tutmak hızınızı düşürür ancak network'e katkıda bulunmuş olursunuz. emuleyi mümkün olduğunca kapatmamalı ve downloadlarınız devam ederken yeni download eklemesi yapmalısınız. çünkü kapatıldığı zaman karşı istemcilerin size geçici olarak verdiği "upload que score" sıfırlanır ve en sona atılırsınız.dikkat etmeniz gerekenler aşağıda.

1- düzgün çalışan bir windows sürümü kullanın ve yapılandırmayı bilen birine yaptırın.windows xp sp2 den aşağısı güvenlik sorunları yaşamanıza sebep olur. win98 serisi ise emule için uygun değildir. gereksiz windows servislerini yönetimsel araçlar/hizmetler kısmından kapatın. bununla ilgili bilgiler türkçe sitelerde mevcut. intel/via/sis , hangi chipsete sahip anakarta sahip olduğunuzu belirleyin ve tam doğru sürücüleri kurun. anakart sürücüleri kurulurken hangisinin önce kurulduğu bile farkeder.

2- güncel bir antivirüs programını mutlaka bulundurun. şu an için panda antivirus 2005 öneririm. antivirüs'ün sistemi yavaşlatması çok doğaldır çünkü her işlem iki kez yapılmaktadır ve kontrol edilmektedir. ancak güvenlik birinci planda olmalıdır. çünkü download'cının makinası çok uzun süre internete bağlıdır. antispy programı da bulundurmalısınız.

3- firewall kullanın.firewall için en iyi yol adsl router/modem üzerinde olmasıdır. yazılım firewall hem sistemi yavaşlatır hem de pek çok uyumsuzluk problemi yaşarsınız.eğer donanım firewall'ınız yoksa xp firewall'ı kullanın,üçüncü parti firewall yazılımı hiçbir şekilde kullanmayın.(özellikle kablo modemler ve ucuz adsl modem alanlar). internet bağlantınızı mutlaka "ethernet" üzerinden yapın. "usb" bağlantı kullanmayın. çünkü her modemin "usb" arabirimi ile her anakartın "usb" kontrolcüsü düzgün anlaşamaz, kilitlenmeler ve garip sorunlar yaşayabilirsiniz.
buna çok rastladım. şansınıza bağlı.

4- mutlaka emule'de"high id" aldığınızdan emin olun.(yüksek kimlik no) donanım veya xp firewall olsun farketmez, emule için 2 adet portu açmanız şarttır.bunlar "tcp 1000" ve "udp 1100" dür. ancak bu şekilde "high id"alırsınız ve hızınız artar. "low id" olan istemciler diğer "low id" istemcilerden hiçbir şey alamaz ve veremezler. "high id" olan istemciler hem "low id" hem "high id" olanlardan alışveriş yapabilirler.

5- windows xp sp2 kullanıcıları firewall'ı devre dışı bıraksalar bile denetim masası/yönetimsel araçlar/hizmetler'den otomatik olarak açılan "canlı" bir hizmet emule'yi engelleyebiliyor. bu hizmetin adı:"Windows Güvenlik Duvarı/Internet Bağlantı Paylaşımı (ICS)". bu hizmet otomatik çalışıyor. devre dışı bırakmalısınız.

6- en önemli konu emuledeki toplam kaynak sayınızı iyi ayarlamaktır. bunu yapmazsanız hız alamazsınız. emule açıldıktan 25dk sonra tüm kaynakları bulmuş olur. bu sayıyı ana ekranda üst sağdan sürekli takip edebilirsiniz. örneğin 256k adsl için "1500" kaynağınız varken , "900" kaynağa sahip popüler bir dosya bittiğinde geriye "600" kaynak kalır. siz o anda bilgisayarın başında değilseniz "600" kaynak yetersiz olduğu için download hızınız düşer. bunu siz ayarlamalısınız. aşağıda şu anki mod için önerdiğimiz kaynak sayılarını veriyorum. yetersiz kaynağa sahipseniz tek çözüm yeni dosyalar eklemektir. genelde eski dosyalar az kaynağa sahipken, yeni ve popüler dosyalar 1000 civarı kaynak bulurlar.

gerekli kaynak sayıları:
128k = 1000-1200 kaynak
256k = 1400-1600
512k = 2500-3000
1mbit = 4000-5000
2mbit = 6000-7000
2mbit üstü => burda ne işin var?


7- kablonet ile adsl farkını unutmayın. kablonet her zaman adsl'den daha hızlı ve güzel çalışır. bunu sebebi çalışma mantığının "local area network" mantığı olmasıdır. kablonet in yavaşlaması için tüm bölge civarında yoğun talep olması gerekir. kaynak sorma işlemleri de kablonet te çok hızlı yapılır. çünkü ping değerleri çok iyidir.


emeği geçenlere ve katkı sağlayanlara teşekkürler.