Türksat otomatik arama frekansı bilgileri aşağıdaki gibidir ; Frekans : 12380 MHz Polarizasyon : Dikey – V – (Vertical) Sembol oranı (Symbol Rate) : 27500 Ksymb FEC: 3/4 değerlerinin kanal tarama menüsünden girilerek 'Şebeke Taraması' yapılmasını yapınız >

Gösterilen Sonuçlar : 1 ile 4 arası , toplam 4

Konu: Hava Harp Okuluna nasıl girilir ...

 1. #1
  satélite de expertos HIAMOVI's Avatar
  Bağlantı Tarihi
  22-12-2004
  Bölge
  Far Away from home.
  yaş
  37
  Mesajlar
  14,903
  Blog Entries
  7
  Teşekkür
  38
  51 Mesajda 55 Teşekkürü var.

  Varsayılan Hava Harp Okuluna nasıl girilir ...

  Başvuru koşulları kız ve erkek adaylar için aynı olup;
  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  2. Askeri okullardan herhangi bir nedenden dolayı ayrılmış veya çıkarılmış; sivil okullardan ise çıkarılmış olmamak,
  3. Kendisinin ve aile fertlerinden (anne, baba, kardeş) herhangi birinin veya resmen velisi olacak şahsın ;
  (1) Tutum ve davranışları ile yasadışı siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü, ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış olmak,
  (2) Topluca ayıp sayılan ve uygun görülmeyen kazanç yollarında çalışmamış ve halen çalışmıyor olmak,
  (3) Kusursuz bir ahlak ve karakter sahibi, dürüst bir yaşam düzeyinde olmak ve yüz kızartıcı fiillerde bulunmamak,
  (4) Yapılacak arşiv araştırması ve soruşturma sonucunda şüpheli ya da sakıncalı halleri bulunmamak,
  4. Taksirli suçlar hariç olmak üzere; affa veya zaman aşımına uğramış yahut para cezasına çevrilmiş veya ertelenmiş hükümlülüklerine ilişkin kayıtları adli sicilden çıkarılmış olsa bile, bir cürümden hükümlü bulunmamak ya da soruşturma altında bulunmamak,
  5. Reşit olmayanlar için, okul idaresine karşı öğrencinin sorumluluğunu üstüne alacak bir veli göstermek (veli; baba, anne veya mahkemece tayin edilmiş bir şahıs olabilir),
  6. Nişanlı, evli, dul veya herhangi birisiyle nikahsız yaşıyor olmamak,
  7. Başvurunun yapılacağı yıl (Temmuz ayında) veya bir önceki yıl liseden mezun olmak,
  8. Aşağıdaki tabloda belirtilen okul tür ve kollarından mezun olmak (Mesleğe yönelik liselerden mezun olanların başvuruları kabul edilmez).(Kodlar için ÖSYM Kılavuzunun ilgili tablosuna bakınız.)
  OKUL TÜR VE KODU
  ALAN KODU
  Liseler;
  (11017, 11106, 11025, 11033, 11041, 11058, 11066, 11074)
  Çok Programlı liselerin;
  Lise Programı 30028,
  Yabancı Dil Ağırlıklı
  Lise Programı 30077,

  Öğretmen Liseleri (50019, 50027)

  1595 Fen/Fen Bilimleri
  9. Her ne derece olursa olsun gözlük, lens kullanmamak, gözünde şaşılık, renk körlüğü vb. hastalık bulunmamak,
  10. Aile fertlerinde bulaşıcı veya genetik hastalık bulunmamak,
  11. Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziksel görünüşü kusursuz olmak (göğüs kafesinde şekil bozukluğu bulunmamak, vücudunun herhangi bir yerinde dikkati çekecek ve göz estetiğini bozucu yara, yanık, leke, kellik, frengi ve cilt hastalığından iz bulunmamak, düz taban olmamak),
  12. Boy uzunluğu 165 cm.den kısa, 190 cm.den uzun olmamak,
  13. Yaş Sınırı:
  Ortaöğretim kurumlarındaki (ortaokul ve lise) toplam öğretim süresi 7 ve 8 yıl olan okul mezunları (Anadolu Liseleri, Yabancı Dilde Eğitim Yapan Özel Liseler, vb.) için en fazla 20, diğer okullardan mezun olanlar için en fazla 19 yaşında olmak.
  En fazla 19 (ya da 20) yaşında olmak demek, ay ve gün dikkate alınmaksızın okula başvurunun yapıldığı yıldan 19 (ya da 20) rakamının çıkarılmasıyla elde edilen yıldan daha önce doğmamış olmaktır( her ne suretle olursa olsun, yaş düzeltmesi yaptırmış olanların hesabı, düzeltmeden önceki doğum tarihine göre yapılır.
  Veli Muvafakat Belgesi, Yükleenme Senedi ve Uçuş İstek Belgesinin düzenlenme işlemlerinde; reşit olup olmama durumu, eğer yapılmışsa düzeltmeden sonraki doğum tarihine göre tespit edilir.
  14. Hava Harp Okulu öğrenimi süresi içerisinde veya mezun olduktan sonra, pilot yetiştirilemeyeceği saptandığında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın diğer sınıflarında Hava Yer Subayı olarak görev yapmayı kabul etmek.
  15. Başvurunun yapılacağı yıl; belirlenecek ÖSS-Sayısal-2 puanı almış olmak,
  16. Yapılacak Ön Sağlık Muayenesi, Beden Eğitimi ve Psikomotor Testinde başarılı olmak, Görüşme ve Uçuş-Sağlık Muayenesi'ni kazanmak, Öğrenci Seçme Uçuşu(ÖSU) ve İntibak Eğitimin başarı ile tamamlamak,
  17. Hava Harp Okulu'na girmek isteyen adaylar için, uçuş sağlıkstandartlarına göre yapılacak sağlık muayenelerini kazanarak "TAM SAĞLAM/UÇUCU YETİŞTİRMEYE ELVERİŞLİDİR" raporunu almış olmak (Adayların sağlık muayeneleri Hava Harp Okulu Komutanlığı tarafından okulda yaptırılır).
  BAŞVURU ŞEKLİ:
  1. Yukarıda belirtilen başvuru koşullarını sağlayan ve "PİLOT ADAYI HAVACI SUBAY" olmak isteyen öğrencilerden; ÖSS Başvuru Belgesindeki Aday Bilgi Formunun 13. alanında (Girmek İstediğiniz Askeri Okullar) bulunan "Hava Harp Okulu" seçeneğini işaretlemiş olan adayların, ÖSYM'ye bildirmiş oldukları adreslerine; başvuru formu Hv.H.O. tarafından gönderilecektir. Başvuru Formu doğru ve okunaklı olarak doldurulup; son başvuru tarihine kadar belirtilen adreste bulunacak şekilde gönderilecektir. Postadaki gecikme ve kaybolmalardan sorumluluk kabul edilmez.
  2. ÖSS Başvuru Belgesindeki Aday Bilgi Formunun 13. alanını işaretlememiş olan adaylara Başvuru formu gönderilmeyecektir. Fakat başvuru koşullarımızı sağlayan bütün adaylar (13. alanı işaretlemeyenler dahil) internet sayfamiza girerek Hava Harp Okuluna başvuru işlemini gerçekleştirebilirler.
  3. Başvuruları kabul edilmiş olan kız ve erkek adaylar; aldıkları ÖSS-Sayısal-2 puan sırasına ayrı ayrı dizildikten sonra, belirlenecek olan baraj puanının üzerinde kalanlar seçim aşamalarına çağrılacaklardır.
  4. Belirtilen başvuru koşullarının tümünü sağlayan şehit, malul gazi ve muharip gazi çocukları ; yukarıda belirtildiği şekilde başvurularını yaparak, bağlı oldukları Kuvvet Komutanlığı'ndan alacakları onaylı şehitlik veya vazife malulü belgelerini başvuru formuyla birlikte göndereceklerdir. ÖSS sonuçlarının açıklanmasından sonra, aldıkları ÖSS-Sayısal-2 puanına %10'unun ilave edilmesi ile, belirlenecek olan Baraj Puanını aşmaları halinde seçim aşamalarına çağrılacaklardır.
  5. Daha önceki yıllarda, herhangi bir seçim aşamasından ayrılan veya elenenlerin (Ön Sağlık, Uçuş Sağlık muayenesinde veya Bedeni Yetenek sınavında elenenlerin dışında) başvuruları kabul edilmez.
  6. Uçuş Sağlık Muayenesi, ön sağlık muayenesi ve bedeni yetenek testleri dışında; seçim aşamalarının hiçbirine itiraz edilemez, komisyonların kararı değiştirilemez.
  7. Yapılacak araştırma sonucunda; askeri öğrenci olmasında sakıncalı durumu saptanan adayın, hangi seçim aşamasında olursa olsun okul ile ilişiği kesilir.
  8. Seçim aşamaları süresince isteyen adaylar okul tesislerinde kalabilecek, yeme ve yatma ihtiyaçları okul tarafından ücretsiz karşılanacaktır. Seçim aşamalarını başarıyla tamamlayan adaylar "Ant İçerek" Hava Harp Okulu öğrencisi olmaya hak kazanacaklardır.
  9. Hava Harp Okuluna yapılacak başvurunun; ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirmeyle ilişkisi olmayıp, adaylar herhangi bir nedenle seçim aşamalarından ayrılacak/elenecek olursa, haklarının kaybolmaması amacıyla; ÖSYM tarafından yerleştirildikleri fakültelere kayıtlarını yaptırabileceklerdir.

  "Ben Dostlarımı Ne Kalbimle Ne de Aklımla Severim.Olur ya Kalp Durur Akıl Unutur.
  Ben Dostlarımı Ruhumla Severim.O ne durur,ne de unutur"...Hz.Mevlana 2. #2
  satélite de expertos HIAMOVI's Avatar
  Bağlantı Tarihi
  22-12-2004
  Bölge
  Far Away from home.
  yaş
  37
  Mesajlar
  14,903
  Blog Entries
  7
  Teşekkür
  38
  51 Mesajda 55 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: Hava Harp Okuluna nasıl girilir ...

  SEÇİM AŞAMALARI İÇİN GEREKLİ BELGELER:

  1. Başvurunuzu yaptıktan sonra, seçim aşamalarına katılmak üzere okula davet edildiğinizde, Hava Harp Okulu tarafından doldurulmak üzere size gönderilen formlar ile birlikte getireceğiniz diğer belgeler, aşağıda belirtilmiştir;
  a. Hava Harp Okulu tarafından gönderilen formlar:
  ( 1 ) FORM 1 Veli muvafakatnamesi ve Öğrenci Seçme Uçuşu (ÖSU) eğitimine katılmak için İstek Belgesi,
  ( 2 ) FORM 2 Okul Durum Belgesi,
  ( 3 ) FORM 3 Aile Resimleri Formu,
  ( 4 ) FORM 4 Kişisel ve Aile Bildirim Belgesi,
  ( 5 ) FORM 5 Nüfus Cüzdanı Sureti,
  ( 6 ) FORM 6 Nüfus Kayıt Bilgileri Formu,
  ( 7 ) FORM 7 Öğrenci Aile Bilgi Fişi (adayın kendi el yazısı ile doldurulacak, baba ve anneye ait fotoğraflar son 3
  ay içinde çekilmiş olacak),

  b. Temin edeceğiniz diğer belgeler:
  ( 1 ) Nüfus Hüviyet Cüzdanı' nın aslı,
  ( 2 ) Nüfus Müdürlükleri' nden alınan " Vukuatlı Nüfus Cüzdan Sureti ",
  ( 3 ) Okul bitirme diploması ya da okul tarafından onaylanmış fotoğraflı diploma sureti ya da lise mezuniyet kolunu ve mezuniyet derecesini belirtir, Okul Müdürlüğ&#252 nden onaylı "Geçti Belgesi",
  ( 4 ) Mahali Cumhuriyet Savcılığı' ndan alınan "İyi Hal Kağıdı"(sabıka kaydı),
  ( 5 ) Resmi Kurumdan onaylı kan grubunu belirten belge,
  ( 6 ) Başvuru yılı içinde çekilmiş 12 adet vesikalık fotoğrafınız,
  ( 7 ) Eğer varsa, mülakat sırasında göstermek üzere THK, TÜBİTAK, Ortaöğretim ve Sporla ilgili başarı belgeleriniz.
  2. Öğrenci adaylarından İNTİBAK EĞİTİMİ safhasının bitimi ve YEMİN TÖRENİ' ni takip eden ilk 30 gün içinde, noterce onaylı YÜKLENME SENEDİ alınır. Bu senet; veli, reşit aday ve müteselsil kefil ile müştereken Noter huzurunda imzalanarak onaylanır. Adaylar reşit olsalar dahi birbirlerine kefil olamazlar.
  a. Yüklenme senedi olmadan Öğrenci Kayıt belgeleri tamamlanmış sayılmaz.
  b. Giriş koşulları ile ilgili nitelikleri taşımadıkları anlaşılanların ve doldurdukları belgelerde yanlış beyanda bulunanların okul ile ilişkileri kesilir.
  SEÇİM AŞAMALARI:
  1. Hava Harp Okulu seçim aşamalarına çağrıldığınız takdirde, Ön Sağlık Muayenesi, Beden Eğitimi Sınavı, Psikomotor ve Yetenek Testleri, Mülakat ve Sağlık Muayeneleri yapılacaktır. TÜM SEÇİM AŞAMALARI VE SAĞLIK MUAYENELERİ MÜDDETİNCE, ARZU EDEN ÖĞRENCİLERİN, HAVA HARP OKULU TESİSLERİNDE YEMEK VE YATMA MASRAFLARI HAVA HARP OKULU TARAFINDAN KARŞILANMAKTADIR. Okulda kalmayı arzu eden öğrenciler;
  a. Okul içindeki disiplin kurallarına uyarlar,
  b. Okulda kaldıkları müddet içinde yapacakları zarar ve ziyan, kendilerine ödettirilir.

  2. Adaylar, ÖSS' de aldıkları sayısal puanlara göre sıralanır ve Komutanlıkça belirlenen ÖSS baraj puanının üzerinde puana sahip olanlar, aşağıda belirtilen seçim aşamalarına çağrılırlar. Ayrıca Bilgi Sınavı yapılmayacaktır.
  Aday kimlik kartlarında belirtilen gün ve saatte HAVA HARP OKULU' nda hazır bulunmanız gereklidir.
  3. Seçim Aşamaları
  Hava Harp Okulu öğrencilerinin tümü, pilot adayı yetiştirilmek üzere okula alınmaktadırlar. Bu nedenle seçim aşamaları, Pilot Adayı Seçimi' ne göre düzenlenmiştir.
  a. Ön Sağlık Muayenesi
  b. Beden Eğitimi Sınavı
  c. Kişilik Testi
  d. Psikomotor ve Yetenek Testleri
  e. Mülakat (Psikolojik ve Grup Görüşmesi)
  f. Uçuş Sağlık Muayenesi
  g. Öğrenci Seçme Uçuş Eğitimi
  h. İntibak Eğitimi

  4. Önceki bölümlerde açıklanan esaslar dahilinde giriş hakkını elde ettikten ve okula geçici kayıtları yapıldıktan sonra; öğrenciler, okulda yedirilip yatırılmak suretiyle, 1-30 Eylül tarihleri arasında, bir ay süre ile İntibak Eğitimi' ne alınırlar. Bu safha, askerliğe ve havacılığa uyumun belirlendiği bir deneme safhasıdır.
  Bu safhayı başarı ile bitirdikten ve yapılan GİZLİ GÜVENLİK SORUŞTURMASI sonucunda Hava Harp Okulu öğrencisi olabilecekleri anlaşıldıktan sonra, okula kesin kayıt kabul işlemi yapılır. Okula alınan ve Soruşturma Sonucu edilen adayların okula kayıtları yapılsa dahi, okulla ilişiği kesilir. Bunlara ve deneme safhasında başarılı olmadığından okuldan çıkarılanlara herhangi bir tazminat ödenmez.
  5. Kesin kayıt tarihinden sonra bir yıl içerisinde öğrenci kendi isteği ile yapılan harcamaları ödemek koşulu ile ayrılabilir, mezuniyetten itibaren; 15 yıl fiili hizmetini tamamlamadan kendi isteği ile ayrılamaz.
  Hava Harp Okulu'na başvuran askeri ve sivil lise mezunlarına aşağıda belirtilen seçim işlemleri uygulanmaktadır:
  ASKERİ LİSE MEZUNLARI
  SİVİL LİSE MEZUNLARI
  -
  ÖSS (SAYISAL) BARAJ PUANI
  -
  ÖN SAĞLIK MUAYENESİ
  KİŞİLİK, PSİKOMOTOR VE YETENEK TESTİ
  KİŞİLİK, PSİKOMOTOR VE YETENEK TESTİ
  -
  PSİKOLOJİK VE GRUP GÖRÜŞMESİ
  -
  KARAR KOMİSYONU GÖRÜŞMESİ
  UÇUŞ SAĞLIK MUAYENESİ
  UÇUŞ SAĞLIK MUAYENESİ
  ÖĞRENCİ SEÇME UÇUŞU
  ÖĞRENCİ SEÇME UÇUŞU
  İNTİBAK EĞİTİMİ
  İNTİBAK EĞİTİMİ
  ÖSS SAYISAL BARAJ PUANI:
  ÖSYM tarafından uygulanan öğrenci seçme sınavı(ÖSS)'den, Önceden belirlenecek sayısal puanı alması gerekmektedir.
  Bu Puan Adayın akademik alt yapısını ölçmeye yönelik olduğundan, Tekrar bir bilgi sınavı yapılmamaktadır.
  ÖN SAĞLIK MUAYENESİ:
  Ön sağlık muayenesinde; Adayın, Dış Görünümüyle yönergeye aykırı, Asker ve havacı olmasını engelleyen bir durumu olup olmadığı değerlendirilir.
  Elenen aday diğer seçim aşamalarına devam ettirilmez.
  FİZİKİ YETERLİLİK TESTİ:
  Adayın Fiziki yeterliliği değerlendirilir. Bedenen yeterli bir potansiyele sahip olup olmadığı hakkında görüş oluşturulur.Detaylı bilgi almak için tıklayınız.
  KİŞİLİK TESTİ:
  Kişiliğin onaltı farklı boyutunu değerlendiren bir testtir.
  PSİKOMOTOR VE YETENEK TESTİ:
  El-göz-ayak koordinasyonu ile dikkat ve tepki hızını değerlendirmeyi esas alan bir testtir. Bu testlerin sonuçları, uçuş yeteneğinizi belirlemeye yönelik olduğundan, belli bir baraj puanı aşamayan öğrenciler elenir.
  PSİKOLOJİK GÖRÜŞME:
  Adayın; Askerliğe ve Havacılığa uygunluğunu, Psikolojik özelliklerini tanımaya yönelik olarak, Görüşme Komisyonu ile adayın yüz yüze görüşmesidir.
  Görüşme sonunda eleme yapılmaz, Komisyonun elde ettiği buldular ve oluşturduğu görüş,"Karar komisyonu" Görüşmesinde veri olarak değerlendirilir.
  GRUP GÖRÜŞMESİ:
  Adaylar; 4-5 Kişilik Gruplar halinde, kendilerine verilen bir konuyu, görüşme komisyonu karşısında tartışırlar. Tartışma sırasında, adayın; grup içersindeki davranışı, düşüncelerini savunabilmesi ve liderlik özellikleri izlenir.
  Komisyonun elde ettiği hususlar ve oluşturduğu görüş, "Karar komisyonu" görüşmesinde veri olarak değerlendirilir.
  KARAR KOMİSYONU GÖRÜŞMESİ:
  Okul Komutanı Başkanlığında; Dekan, Öğrenci Alay Komutanı ve İKDSM Başkanı'ndan oluşan komisyon, daha önceki aşamalarda elde edilen sonuçları dikkate alarak adayla yüz yüze görüşür.
  Elenmesine karar verilen aday, diğer seçim aşamalarına devam ettirilmez.
  UÇUŞ SAĞLIK MUAYENESİ:
  Aday, "TSK sağlık yeteneği yönetmeliği"nde uygun olarak uzman hekimlerden oluşan tüm branşlarda sağlık muayenesine alınırlar.
  Muayene sonunda,"Tam sağlam uçucu yetiştirmeye elverişlidir" raporu alanlar öğrenci seçme uçuşuna sevk edilirler.
  ÖĞRENCİ SEÇME UÇUŞU:
  Adaylar, Öğretmen pilotlar nezaretinde uçuş eğitimi sırasında adayların testlerle ölçülemeyen pilotaj özellikleri değerlendirilir.
  Uçuş Eğitimini başaramayanlar elenir, Başaranlar temel askerlik eğitimine kapsayan "İntibak eğitimi"ne alınırlar.
  İNTİBAK EĞİTİMİ:
  Uçuş eğitimini başarı ile tamamlayanlar; Eylül ayı başında intibak eğitimine çağırılırlar.Bir ay süreli intibak eğitiminde, Temel askeri bilgier verilir ve Temel askerlik eğitimi yaptırılır.
  İntibak edemeyenler elenir, İntibak eğitimini başarı ile tamamlayanlar, "AND İÇEREK" Hava Harp Okulu öğrencisi olmaya hak kazanırlar.

  "Ben Dostlarımı Ne Kalbimle Ne de Aklımla Severim.Olur ya Kalp Durur Akıl Unutur.
  Ben Dostlarımı Ruhumla Severim.O ne durur,ne de unutur"...Hz.Mevlana 3. #3
  satélite de expertos HIAMOVI's Avatar
  Bağlantı Tarihi
  22-12-2004
  Bölge
  Far Away from home.
  yaş
  37
  Mesajlar
  14,903
  Blog Entries
  7
  Teşekkür
  38
  51 Mesajda 55 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: Hava Harp Okuluna nasıl girilir ...

  Sıkça

  "Ben Dostlarımı Ne Kalbimle Ne de Aklımla Severim.Olur ya Kalp Durur Akıl Unutur.
  Ben Dostlarımı Ruhumla Severim.O ne durur,ne de unutur"...Hz.Mevlana 4. #4
  satélite de expertos HIAMOVI's Avatar
  Bağlantı Tarihi
  22-12-2004
  Bölge
  Far Away from home.
  yaş
  37
  Mesajlar
  14,903
  Blog Entries
  7
  Teşekkür
  38
  51 Mesajda 55 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: Hava Harp Okuluna nasıl girilir ...

  sıkça sorulan sorular:  İnternetten başvurumu yaptım. Ancak size ulaşıp ulaşmadığını teyit etmek istiyorum.
  İnternetten başvuru formunu doldurup “FORMU GÖNDER” butonuna tıklandığında doldurduğunuz bilgiler düzeltmeniz için tekrar ekrana gelir. Kontrolden sonra “KAYDET” butonuna tıklamanız halinde ekrana gelen yazıyı okuyup “KABUL EDİYORUM” butonunu tıkladığınızda “Başvurunuz Başarı İle Tamamlanmıştır!” yazısını okudu iseniz başvurunuz bize ulaşmış demektir. TC kimlik numarasını ilk ekrana tekrar yazarak başvurunuzun kabul edilip edilmediğini teyit edebilirsiniz. Kabul edildiğine dair “Daha önce başvuru yaptığınız tespit edilmiştir.” mesajını göremezseniz, başvuru formunu tekrar doldurmanız gerekir.

  Başvuru formunu doldururken bazı bilgilerde hata yaptım. Nasıl düzeltebilirim?

  Okul tür kodu, okul alan kodu, mezuniyet yılı, hazırlık sınıfı, doğum yılı ve boy hanelerindeki bilgilerde hata var ise (0212)-6621916/(0212)-6632830 numaralı telefonları arayarak veya ikdm@hho.edu.tr adresine mail göndererek doğru bilgileri veriniz. Diğer haneler istatistiki analiz amacıyla kullanıldığı için başvurunuza engel teşkil etmez, seçim aşamalarına davet edilirseniz düzeltme yaparsınız.

  ÖSS başvuru formunda Hava Harp Okulu seçeneğini işaretlemedim. Halen başvuruda bulunma imkanım var mı?

  Evet, başvurabilirsiniz. EğerÖSS başvurusunda bulunduysanız ancak Hava Harp Okulu seçeneğini işaretlemediyseniz ve Hava Harp Okulu başvuru koşullarını sağlıyorsanız www.ikdm.hho.edu.tr adresindeki başvuru formunu online doldurup başvurunuzu yapabilirsiniz.

  Hava Harp Okulu başvuru formunu elden teslim alabilir miyim veya siz gönderebilir misiniz?

  Böyle bir uygulamamız yoktur. ÖSS formunda Hava Harp Okulunu işaretleyenlerin adreslerine broşür ve başvuru formu gönderilecektir. Bu belgelerden adreslerine ulaşmayanlar veya ÖSS formunda Hava Harp Okulunu işaretlemeyenler www.ikdm.hho.edu.tr adresinden başvuruda bulunabilirler. Ancak Hava Harp Okulu’nu işaretleyenler de isterlerse posta ile başvuru formu göndermek yerine internetten online başvuruda bulunabilir.(Biz daha pratik ve masrafsız olması sebebiyle internet başvurusunu tavsiye ediyoruz.)


  BAŞVURU KOŞULLARI HAKKINDA SORULAR :

  hHava Harp Okulu seçim aşamalarına katılabilmem için ÖSS'den en az kaç puan almam gerekir?
  Baraj puanı her yıl ÖSS sonuçları açıklandıktan sonra belirlenir.

  Hava Harp Okuluna EA bölümünden öğrenci alınıyor mu?
  Hayır, alınmıyor.

  Pilot olmak istemiyorum.Yer subayı olmak üzere başvurabilir miyim?

  Hava Harp Okulu pilot adayı muvazzaf hava subayı yetiştirmektedir. Seçim aşamaları da bu amaca yöneliktir. Yer subayı olmak üzere başvuru söz konusu değildir.


  Çifte vatandaşlığım var. Hava Harp Okulu’ na başvurabilir miyim?
  Evet, başvurabilirsiniz. Ancak okula alınma durumunda T.C. vatandaşlığı dışındaki diğer vatandaşlığınızdan çıkmanız şarttır.

  Annemin veya babamın çifte vatandaşlığı var. Hava Harp Okulu’na başvurabilir miyim?

  Evet, başvurabilirsiniz. Okula alınma durumunda adayın aile fertlerinin diğer vatandaşlıktan çıkmasına gerek yoktur.

  Yaşım başvuru koşullarınızdaki yaş haddine uygun ancak liseden iki sene önce mezun oldum. Başvurabilir miyim?

  Hayır, başvuramazsınız. Başvuru koşullarının hepsinin adayda mevcut olması gerekmektedir. Birinin dahi adayda mevcut olmaması başvurunun reddedilmesine, sonradan farkedilmesi halinde adayın elenmesine neden olur.


  Ticaret lisesi mezunuyum Hava Harp Okulu’na başvurabilir miyim?

  Hayır, başvuramazsınız. Hava Harp Okuluna mesleğe yönelik olmayan liselerin Fen/Fen Bilimleri bölümü öğrencileri başvurabilir.


  Geçen yıl elenmiştim. Bu yıl da başvurabilir miyim?
  Eğer ön sağlık, bedeni yetenek testi veya uçuş sağlık muayenesinde elendiyseniz tekrar başvurabilirsiniz.


  Üniversitede okuyorum. Hava Harp Okuluna başvurabilir miyim?
  Eğer liseden sonra en fazla bir yıl ara vermişseniz (yani üniversite 1 nci sınıfta veya hazırlık sınıfında okuyorsanız) ve bu yıl ÖSS'ye başvurduysanız Hava Harp Okuluna başvurabilirsiniz.

  SAĞLIK VE FİZİKSEL ÖZELLİKLER HAKKINDAKİ SORULAR :

  Gözümde 0,05 gibi çok düşük derecede sorun var. Başvuruda bulunabilir miyim?

  Hayır, başvuramazsınız. Gözün 0 (sıfır) olması gerekiyor.


  Boyum 163 cm veya 164 cm başvuruda bulunabilir miyim?
  Seçim aşamaları Temmuz ayında, o zamana kadar 1–2 cm uzayabileceğinizi düşünüyorsanız boyunuzu 165 cm diye belirtip başvurunuzu yapın. Ancak seçim aşamalarında boyunuzun 165 cm’nin altında olduğu tespit edilirse elenirsiniz.


  Boy-kilo oranı nasıl olmalıdır?
  TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre Beden Kitle Endeksi en az 19 kg/m2 en fazla 29 kg/ m2 olmalıdır. Beden Kitle Endeksinizi aşağıdaki şekilde hesaplayabilirsiniz;
  Beden Kitle Endeksi = Ağırlık / (boy)2
  Örn.: Boy=1,70 m Kilo=60 kg olsun.
  BKE=60/(1,70)2=60/(2,89)=21 kg/m2 olarak hesaplanır. Buna göre bulunan beden kitle endeksi istenen aralıktadır. Beden kitle endeksini hesaplamak için tıklayınız.


  Ameliyatla düzeltilmiş göz bozukluğu sağlık aşamasında sorun olur mu?
  Göz bozukluğu ameliyatla düzeltilmiş bile olsa uçuş sırasında adayın sağlığını olumsuz etkileyeceğinden sağlık aşamasında elenme nedenidir.


  DİĞER :


  Gidilen dershane elenme sebebi olabilir mi?
  Hayır elenme sebebi olmaz. Başvuru koşullarında dershane ile ilgili bir koşul bulunmamaktadır.

  Hava Harp Okuluna kaç öğrenci alınmaktadır?

  Her yıl aranan niteliklere uygun olmasına bağlı olarak sivil liselerden ortalama 130-140 tane erkek öğrenci, 6-12 tane kız öğrenci alınmaktadır.

  "Ben Dostlarımı Ne Kalbimle Ne de Aklımla Severim.Olur ya Kalp Durur Akıl Unutur.
  Ben Dostlarımı Ruhumla Severim.O ne durur,ne de unutur"...Hz.MevlanaKonu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Bu konuda gezinen 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. HAVA HARP OKULU "BİLİM ŞENLİĞİ" BAŞLADI
  Gönderen prelude konu Genel Sohbet bölümünde
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14-05-2008, 16:50
 2. Hava Harp Okulunda diploma töreni coşkusu
  Gönderen HaBeRx konu Genel Sohbet bölümünde
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 31-08-2007, 16:30
 3. Key nasıl girilir?
  Gönderen peacefulx konu Yeni Baslayanlar bölümünde
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 25-10-2006, 13:26

Bookmarks

Gönderim Kuralları

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazamazsınız
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
Desteklediklerimiz
aiofiles.Com , cfturkey.com, birbirgidiyor.com,MTP Patent ve Marka Tescili,Butik Düğün ve Bebek Fotoğrafçısı,RC MARKETİM,MERSİN RC, Filbox , Digitürk İnternet , Digitürk , Digitürk