Türksat otomatik arama frekansı bilgileri aşağıdaki gibidir ; Frekans : 12380 MHz Polarizasyon : Dikey – V – (Vertical) Sembol oranı (Symbol Rate) : 27500 Ksymb FEC: 3/4 değerlerinin kanal tarama menüsünden girilerek 'Şebeke Taraması' yapılmasını yapınız >

Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Gösterilen Sonuçlar : 1 ile 20 arası , toplam 25

Konu: park halindeki araca vurup kaçmanın cezası(yaptırımı) lütfen yardım

 1. #1
  Junior Member
  Bağlantı Tarihi
  30-11-2005
  Mesajlar
  25
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan park halindeki araca vurup kaçmanın cezası(yaptırımı) lütfen yardım

  PC_GOarkadaşım bir hafta kadar önce park halindeki bir araca vurmuş oldukça hızlı bir şekilde vurmuş vurduğu araçta hasar büyükmüş bilmediği bi yer olduğu için kaçmış.döverler felan diye korkmuş.sonra karakoldan pazartesi günü aracı süren kişinin ehliyeti ruhsatı ve sigorta poliçesi ile kaza yapan kişinin karakola gelmesini söylemişler.arkadaşım karakola gideceği için çok korkuyor hayatında ilk defa kaza yapmış.durumuda pek iyi değil.çalışmıyor.arabasının sigortası vizesi hepsi var.
  ne gibi ceza alır?sigortası çarptığı aracı yaptırırmı?karakolda ne demesi gerekir ?ben ona mahkemeye çıkacağını bile söylemedim.kalpten felan gider herhaldebundan sonra binmem bi daha arabaya şu olayı atlatayım satıcam diyor.ve çok korkuyor.yardımlarınızı bekliyorum beni aydınlatırsanız çok sevinirim
  şimdiden hepinize çok teşekkürler saygılar arkadaşlar siz daha iyi bilirsiniz.:rolleyes:

 2. #2
  ADMINISTRATOR ybæl©ik's Avatar
  Bağlantı Tarihi
  25-01-2003
  Mesajlar
  30,960
  Blog Entries
  1
  Teşekkür
  0
  1 Mesajında 1 teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: park halindeki araca vurup kaçmanın cezası lütfen yardım

  Sürücünün asli kusurlu sayıldığı durumlar
  1- Kırmızı ışıklı trafik işaretlerinde veya yetkili memurun dur işaretinde geçmek.
  2- İkiden fazla şeritli taşıt yollarında karşı yönden gelen trafiğin kullandığı şerit veya yol bölümüne girmek.
  3- Arkadan çarpmak.
  4- Geçme yasağı olan yerlerden geçmek.
  5- Doğrultu değiştirme manevralarını yanlış yapmak.
  6- Şeride tecavüz etmek.
  7- Kavşaklarda geçiş önceliğine uymamak.
  8- Manevraları düzenleyen genel şartlara uymamak. 9- Yerleşim birimleri dışındaki karayolunun taşıt yolu üzerinde, zorunlu haller dışında park etme, duraklama ve her durumda gerekli tedbirleri almamak.
  10- Park için ayrılmış yerlerde veya taşıt yolu dışında kurallara uygun olarak park edilmiş araçlara çarpmak.


  TRAFİK KAZASINA KARIŞTIĞINIZDA NASIL DAVRANMALISINIZ
  Araç sürücüsü iseniz, trafik için ek bir tehlike oluşturmayacak şekilde; hemen durun.

  Trafik güvenliği için ışıklı işaret veya yansıtıcı cihazlan koyun, gereken diğer tedbirleri alın.

  Can ve mal güvenliğinin etkilenmemesi durumunda ölümlü, yaralamalı ve maddi hasarlı kazalarda sorumluluğun belirlenmesine yarayacak iz ve delillerin kaza yerindeki durumunu değiştirmeyin.

  Olayın tarafları olarak istenilmesi durumunda kimlik ve adreslerinizi bildirmek, sürücü ve trafik belgeleri ile sigorta poliçelerinin tarih ve sayılarını diğer tarafa vermek zorunda olduğunuzu unutmayın.

  Yaralılara ilk yardım ve acil müdahale yaptırmak amacıyla kaza yerinden ayrılma durumu hariç, görevliler gelinceye kadar veya bunların iznini almadan kaza yerinden ayrılmayın.

  Başında sahibi veya sorumlusu bulunmayan motorlu araçlara, taşınabilen veya taşınamayan mallar ile mülklere zarar vermişseniz aracın, malın veya mülkün ilgilisini bulun.

  Bulunamadığı takdirde araçların ve zarar verilen diğer şeylerin görünebilen ve uygun yerlerine düşmeyecek, kaybolmayacak şekilde yazılı bilgi bırakın.

  Bu sizin insanlık görevinizdir.

  TRAFİK KAZASI SONRASI NE YAPMALI?

  Karayollarında kazalara yol açan en önemli hatalardan biri, belki de birincisi, ani ve lüzumsuz şerit değiştirmektir. Gereksiz sollamalar ise bunun en tehlikeli biçimidir. Önünüzde giden yada karşıdan gelen bir otomobil sollama veya şerit değiştirme eylemi yapıyorsa kendisine geçme payı bırakın.

  Yanınızdaki şeritte yol alan otomobil ya da kamyonları dış aynalarınızdan izleyin. En kritik nokta arkanızdan gelen ve sizi geçmeye çalışan otomobilin şoförünün yüzünü aynanızdan görmediğiniz andır. Böyle bir durumda, karşıdan otomobil gelmiyorsa, hızlanmanız karşıdan otomobil geliyorsa yavaşlayıp geçmesine izin vermeniz en doğru iş olacaktır. Bu durumlarda sinyallerinizi mutlaka kullanmak zorundasınız. Bir aracı, ağır tonajlı aracı sağdan geçmeye kesinlikle kalkışmayın

  Başınıza bir trafik kazası gediğinde veya yolda bir trafik kazasıyla karşılamanızda, almanız gereken gereken küçük fakat çok önemli birkaç önlem var. Bunlardan en önemlisi kaza mahallini trafikten korumak ve yoldaki diğer araçları uyarmaktır.

  Alınması Gereken Önlemler
  Kaza mahalline geldiğinizde otomobilinizi uzağına ve trafiği aksatmayacak şekilde park ederek dörtlü flaşörleri açın.

  Araçlardan biri yanıyorsa, yangının benzin tankına ulaşabileceğini unutmayın.

  İlk yardım gelene kadar yaralıların güvenli bir yere alınması ve kaza bölgesine yaklaşan diğer araçların güvenliği sağlanmalıdır.

  Kaza bölgesine yaklaşan trafiği her yönden uyarmak gerekir. Bunun için beyaz bir bez parçası veya el hareketiyle kazaya yaklaşan araçlar ikaz edilmeli.

  Kaza mahallinin 100 m ileri ve gerisine reflektör üçgeni koyarak ikinci bir güvenlik şeridi uygulanmalı.

  Kazaya karışan araçların motorları çalışıyorsa kapatın ve kontak anahtarını araçların üzerinde bırakın. Direksiyonun kilitli olmaması gerekir.

  Kazaya karışan araçların el frenleri çekili değilse çekin. Benzin kaçağı olabileceği düşünülerek,kaza mahalinde sigara içilmemeli.

  Yaralıları araç içinden çıkarırken çok dikkatli olun ve yaralının vücudunun her noktadan destek verin.

  Yaralının nefes alıp almadığını kontrol edin. Boyun kısmından yakayı gevşeterek rahat nefes almasını sağlayın.

  Maddi Hasarla Sonuçlanmış Kazalarda Anlaşma Nasıl Olur?

  Maddi hasarla sonuçlanan kazalarda kazaya karışan kişilerin tümü, yetkililerin gelmesine gerek görmez ve anlaşırlarsa durumu aralarında yazılı olarak tespit ederek olay yerinden ayrılabilirler.

  Bu şekilde bir anlaşma ile olay yerinden ayrılmış olan taraflar, meydana gelen zararın kendilerince doğrudan veya sigortaları tarafından karşılanacağı kabul etmiş sayılır.

  Ayrıca yazılı tespit yapmamış olsun veya olmasınlar sonradan yetkililerden trafik kazası tespit tutanağı düzenlemesi isteyemezler.

  Kaza Yerinden Geçmekte Olanların Yükümlülükleri Nelerdir?

  Kaza yerinde usulüne uygun ilk yardım tedbirleri almak,

  Olayı en yakın polis veya kuruluşuna bildirmek,

  İstek halinde yaralıları en yakın sağlık kuruşuna göndermek.

  Sigorta

  Araçlar trafiğe çıkarıldığında, geçerli teminat tutarları üzerinde yaptırılmış olan zorunlu mali mesuliyet sigorta poliçesinin araçta bulundurulması ve yetkililerin her isteyişinde gösterilmesi veya verilmesi mecburidir.

  Asli Kusurlu Sayılan Durumlar Nelerdir?

  Kırmızı ışıklı trafik İşaretlerinde veya yetkili memurun dur İşaretinde geçmek.

  Taşıt Giremez' trafik işareti bulunan karayolunda veya bölünmüş karayolunda karşı yönden gelen trafiğin kullanıldığı şerit, rampa ve bağlantı yollarına girmek.

  İkiden fazla şeritli taşıt yollarında karşı yönden gelen trafiğin kullandığı şerit veya yol bölümüne girmek.

  Arkadan çarpmak.

  Geçme yasağı olan yerlerden geçmek.

  Doğrultu değiştirme manevralarını yanlış yapmak.

  Şeride tecavüz etmek.

  Kavşaklarda geçiş önceliğine uymamak.

  Kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak.

  Manevraları düzenlenen genel şartlara uymamak.

  Yerleşim birimleri dışındaki karayolunun taşıt yolu üzerinde, zorunlu haller dışında park etme ve duraklama ve her durumda gerekli tedbirleri almamak.

  Park için ayrılmış yerlerde veya taşıt yolu dışında kurallara uygun olarak park edilmiş araçlara çarpmak.

  Trafik Kazalarına Kim El Koyar?

  Trafik kazalarına; adli yönden gereği yapılmak üzere mahalli genel zabıtaca, kazanın oluş nedenlerini, iz ve delillerini belirleyerek trafik kazası tespit tutanağı düzenlemek üzere de trafik zabıtasınca el konulur. Trafik zabıtasının görevli olmadığı veya bulunmadığı karayollarında meydana gelen kazalarda trafik kazası tespit tutanağı mahalli genel zabıtaca düzenlenir ve bir örneği o yerin trafik zabıtasına gönderilir.

  Garanti Fonundan Hangi Durumlarda Yararlanılır?

  Zorunlu mali sorumluluk sigortasına tabi motorlu araçların sebep olacakları zararların, aşağıdaki durumlarda işletenin sorumluluğuna ilişkin kurallar uyarınca geçerli teminat tutarları dahilinde karşılanması amacıyla Garanti Formu oluşturulmuştur. Garanti Fonuna şu durumlarda başvurulur:

  Kazayı yapan motorlu aracın tespit edilmemesi durumunda kişiye gelen bedensel zararlar için,

  Kazanın meydana geldiği tarihte geçerli olan teminat tutarları dahilinde zorunlu mali sorumluluk sigortasını yaptırmamış olan işletenlerin neden olduğu bedensel zararlar için,

  Zorunlu mali sorumluluk sigortası yapan sigortacıların iflası halinde sigortacının ödemekle yükümlü olduğu maddi zararlar için,

  Çalınmış veya gasp edilmiş motorlu araç bir olaya sebep olmuş ve işleten de sorumlu değilse kişiye gelen zararlar İçin.

  Maddi Hasarlı Trafik Kazasına Karşılaşıldığında Ne Yapmalı?

  Eğer maddi hasarlı trafik kazasına karıştıysanız; trafik için ek bir tehlike yaratmayacak şekilde hemen durmak, trafik güvenliği için ışıklı işaret veya yansıtıcı cihazlar koyarak tedbir almak, olayı yetkili ve görevlilere bildirmek, onlar gelinceye kadar veya onların İznini almadan kaza yerinden ayrılmamakla yükümlüsünüz.
  Ancak, maddi hasarla sonuçlanan hazalarda; kazaya karışanlar olarak, yetkililerin gelmesine gerek görmez ve anlaşırsanız, durumu aranızda yazılı olarak tespit edip olay yerinden ayrılabilirsiniz. Bu şekildeki bir antlaşmayla olay yerinden ayrılmanız durumunda, kendi zararınızı karşılanacağınızı kabul etmiş sayılırsınız.

  Araç İşletenlerin Hukuki Sorumluluğu ve Araç Sigortası

  Araç işleticilerinin sorumluluğu ile araçların sigorta ettirilmesi hususunda Karayolları Trafik Kanununun ilgili maddeleriyle 'Kamu Araçları Garanti Fonu Yönetmeliği' hükümleri uygulanır.

  Zarar, Ziyan ve Dava Açma

  Trafik davalarına Trafik mahkemelerinde, bulunmadığı takdirde Sulh Ceza Mahkemesinde bakılır. Doğrudan doğruya sigortacıya karşı dava açıldığı gibi hukuk mahkemesine de dava açılabilir.

  Sorumluluğunuz

  İşlettiğiniz bir motorlu araçla bir kişinin ölümüne veya yaralanmasına veya bir şeyin zarara uğramasına sebep olursanız motorlu aracın işleteni olarak bu zarardan sorumlu olursunuz

 3. #3
  ADMINISTRATOR ybæl©ik's Avatar
  Bağlantı Tarihi
  25-01-2003
  Mesajlar
  30,960
  Blog Entries
  1
  Teşekkür
  0
  1 Mesajında 1 teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: park halindeki araca vurup kaçmanın cezası lütfen yardım

  Cezalar için

  http://www.trafik.gov.tr/mevzuat/mev...k_para_cez.asp


  (5495 sayılı Kanun)
  65/1-j : Gerekli şartlar ve tedbirler yerine getirilmeden araç çekmek, 107,00 YTL, Peşin 80,25 YTL

  81/1-b : Kazalarda; ölen, yaralanan veya maddi hasar var ise bu kaza can ve mal güvenliğini etkilemiyorsa, sorumluluğunun tespitine yarayan iz ve delil dahil kaza yerindeki durumu değiştirmek, 222,00 YTL, Peşin 166.5 YTL.

  81/1-d : Kazayı, yetkililere bildirmemek ve bunlar gelinceye kadar veya yetkililerin iznini almadan kaza yerinden ayrılmak, 108,00 YTL, Peşin 81 YTL

  81/1-e : Mal sahibinin veya ilgili kişilerin bulunmadığı sırada, eşya veya yüklere zarar verildiği ve ilgilileri bulunmadığı takdirde, zarar verilen şey üzerine yazılı bilgi bırakmamak ve durumu ilgili zabıtaya bildirmemek, 108,00 YTL, Peşin 81 YTL

  81/3 : Anlaşma hali dışında; maddi hasarlı, ölümlü veya yaralanmalı trafik kazalarında, zabıtanın iznini almadan olay yerinden ayrılmak, 222,00 YTL, Peşin 166.5. YTL.

 4. #4
  Junior Member
  Bağlantı Tarihi
  30-11-2005
  Mesajlar
  25
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: park halindeki araca vurup kaçmanın cezası lütfen yardım

  çok saolun arkadşlar ama.asıl sormak istediğim vurup kaçtığı için bu cezaları ödicek tamam.sigortası vurduğu arabanın hasarını karşılarmı?

 5. #5
  ADMINISTRATOR ybæl©ik's Avatar
  Bağlantı Tarihi
  25-01-2003
  Mesajlar
  30,960
  Blog Entries
  1
  Teşekkür
  0
  1 Mesajında 1 teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: park halindeki araca vurup kaçmanın cezası lütfen yardım

  İfadeler ve tespitler ışığında Trafik Polisinin düzenleyeceği Tutanak ve sonuçları önemlidir. Bu aşamada bizler ne dersek yanlış olacaktır.

  Düzenlenen Rapora göre Kasko veya Trafik sigortası kendileri açısından durumu değerlendirerek ve gerekli ekspertizleri yaptıktan sonra nihai kararı vereceklerdir.

  Olayın mahkemeye intikali durumunda ise Mahkeme Kararı kesin hüküm ifade edeceğinden ilgili birimler/kişiler bu yönde hareket etmek durumundadırlar.

  Bu tür bir olay için standart bir uygulama yoktur, olamaz da.


  Aleyhinizde olan bir durum

  Sürücünün asli kusurlu sayıldığı durumlar

  10- Park için ayrılmış yerlerde veya taşıt yolu dışında kurallara uygun olarak park edilmiş araçlara çarpmak.

 6. #6
  Senior Member
  Bağlantı Tarihi
  28-03-2005
  yaş
  31
  Mesajlar
  8,006
  Teşekkür
  0
  1 Mesajında 1 teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: park halindeki araca vurup kaçmanın cezası lütfen yardım

  Alıntı Mesajı Gönderen Kullanıcı bmw m3 Mesajları Görüntüle
  çok saolun arkadşlar ama.asıl sormak istediğim vurup kaçtığı için bu cezaları ödicek tamam.sigortası vurduğu arabanın hasarını karşılarmı?
  bilindiği üzere iki farklı sigorta vardır. birincisi zorunlu trafik sigortası diğeri de kasko. trafik sigortası, kişi hatalıysa karşı tarafın zararını ödeyen sigortadır. karşı tarafın hasarını 5.750ytl' ye kadar(bu geçen senenin rakamıydı, bu sene muhtemelen artmıştır) öder. kasko varsa ve poliçede ihtiyari mali sorumluluk klozu varsa, bu durumda da karşı tarafın hasarı ödenir. cezalar sürücünün kendisi tarafından ödenir. alkol olmadığı sürece kasko ve trafik sigortası ödemeleri yapar.

  yeni düzenleme ile maddi hasarlı trafik kazalarında takibat başlıyor ancak karşılıklı taraflardan şikayetçi olan yoksa dava düşüyor. şikayetçi olsalar da genelde dava açılmasına gerek kalmıyor.

 7. #7
  Junior Member
  Bağlantı Tarihi
  30-11-2005
  Mesajlar
  25
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Question Konu: park halindeki araca vurup kaçmanın cezası lütfen yardım

  PC_GOçok teşekkürler.burda takipçi bir arkadaşa sormuş kaza yapan arkadaş.kaçtuysan sigorta ödemez karşı tarafın hasarını sen ödersin trafik cezalarınıda sen ödersin demiş.
  birde vurduğun aracın sahibi aracını servise çektiyse yandın demiş.tarfik polisinin tuttuğu rapor kaza yapan kişinin ifadesini almadığı sürece geçerli olurmu?
  aracı servise çekmiş olabilirmi?

 8. #8
  Senior Member
  Bağlantı Tarihi
  28-03-2005
  yaş
  31
  Mesajlar
  8,006
  Teşekkür
  0
  1 Mesajında 1 teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: park halindeki araca vurup kaçmanın cezası lütfen yardım

  Alıntı Mesajı Gönderen Kullanıcı bmw m3 Mesajları Görüntüle
  PC_GOçok teşekkürler.burda takipçi bir arkadaşa sormuş kaza yapan arkadaş.kaçtuysan sigorta ödemez karşı tarafın hasarını sen ödersin trafik cezalarınıda sen ödersin demiş.
  birde vurduğun aracın sahibi aracını servise çektiyse yandın demiş.tarfik polisinin tuttuğu rapor kaza yapan kişinin ifadesini almadığı sürece geçerli olurmu?
  aracı servise çekmiş olabilirmi?
  şimdi olayın hukuksal yönünü ybalcık hocam anlatmış ben pratikteki yönünü anlattım size. ancak anlayamadığım noktalar var. kaza yapan kişi, kaza yerinden uzaklaşıp karakola mı gitmiş? yani kaza yaptığı yerden uzaklaşarak direk karakola gidip ben kaza yaptım, olay yerinde durmak istemedim, direk karakola geldim mi demiş? yoksa etraftan plakasını almışlar da ve polise mi bildirmişler?

  eğer ilk söylediğim gibiyse yukarıda yazdıklarım geçerlidir ancak kaçtıktan sonra etraftan plakasını almışlar ve arkadaşınız polis tutanak tutmak için geldiğinde olay yerinde değilse ve bu tutanakta yazılıysa durum karışacaktır. takipçinin söyledikleri geçerli olur bu durumda.

 9. #9
  Junior Member
  Bağlantı Tarihi
  30-11-2005
  Mesajlar
  25
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: park halindeki araca vurup kaçmanın cezası lütfen yardım

  korkup kaçmış.plakayısını polise başka birileri vermiş.aradan 5gün geçmiş sonra karakoldan arayıp aracınız trafik kazasına karışmış demişler.ehliyet ruhsat sigorta poliçinezle birlikte karakola pazartesi günü gelin demişler.umarım arabası çarpılan kişi servise çekmemiştir arabasını.kendi aralarında anlaşırlar ise onun tanıdık tamirci arkadaşları var onlara yaptırır.

 10. #10
  Administrator
  Bağlantı Tarihi
  30-12-2002
  yaş
  48
  Mesajlar
  21,843
  Teşekkür
  123
  142 Mesajda 155 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: park halindeki araca vurup kaçmanın cezası lütfen yardım

  Burada gözden kaçan bir durum olabilir arkadaşlar;

  Vurulan araç sokakta, kaldırım kenarında park halinde ise ve bu araca vurulup maddi hasarlı kaza meydana getirilmişse, burada suçun büyük çoğunluğu aracı park edip başından ayrılan kişiye yani çarpılan araca aittir.

  Vuran kişiye sorun park halindeki aracın bulunduğu park yeri bir site-apartman yada başkaca bir resmi park yerimiymiş, değilse mahkemede sadece kazaya karışıp kaza yerinden ayrıldığı için ceza alır onun dışında sorun olmaz.

  Yaklaşık 10 yıl kadar önce aynı olay G.antep de çalışan bir arkadaşın başına gelmişti.

  Olay şöyleydi ;

  Oturduğu evin bahçesinde yada altında park yeri bulunmadığı için binanın önündeki kaldırımın kenarına park etmiş ve eve çıkmış, balkonda otururken başka bir aracın gelip arabasına vurduğunu görümüş hop dur filan demeye kalmadan vuran araç kaçıyor ve bu aradada plakasını alıyor arkadaş.

  Polise başvuruyor arabayı 2-3 gün sonra kazalı vaziyette buluyorlar ve mahkemeye çıkartıyorlar , hakimin söylediği aynen şu ;

  Arabanı park ettiğin yer binanın resmi park yerimi ?? hayır diyor, peki neden kaldırımın kenarına park edipte yolu daraltıyorsun , o halde sen suçlusun deyip mahkemeyi bitiriyor.

  arkadaş sigortadan da faydalanamadı ve masraflarını kendisi ödeyerek bir hayat dersi almış oldu.

  Sonuç ;

  Resmi park yeri dışında kaldırım kenarına park edilmiş araçlar trafiği daraltığı ve tehlike yarattıkları için suçlu duruma düşmektedirler, kaza olrusa muhtemelen haksız olacaklar araçları hasar görsede. Hatta hakim vuran tarafın bile hasaranı karşılama cezası verebilir.

 11. #11
  Junior Member
  Bağlantı Tarihi
  30-11-2005
  Mesajlar
  25
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: park halindeki araca vurup kaçmanın cezası lütfen yardım

  peki yarın karakola gittiğinde daha az ceza alması için veya sigortanın hasarını karşılaması için vericeği ifadede ne derse onun için yararlı olur?bence korkup kaçtığına inanmazlar.bütün suçu buna yüklerler malum maddi durumuda iyi değil.zaten yeterince bunalıma girdi.sizce nasıl bir ifade vermesi onun için en uygunu olur?
  saygılar.

 12. #12
  Junior Member
  Bağlantı Tarihi
  30-11-2005
  Mesajlar
  25
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: park halindeki araca vurup kaçmanın cezası lütfen yardım

  Alıntı Mesajı Gönderen Kullanıcı ozkandonmez Mesajları Görüntüle
  Burada gözden kaçan bir durum olabilir arkadaşlar;

  Vurulan araç sokakta, kaldırım kenarında park halinde ise ve bu araca vurulup maddi hasarlı kaza meydana getirilmişse, burada suçun büyük çoğunluğu aracı park edip başından ayrılan kişiye yani çarpılan araca aittir.

  Vuran kişiye sorun park halindeki aracın bulunduğu park yeri bir site-apartman yada başkaca bir resmi park yerimiymiş, değilse mahkemede sadece kazaya karışıp kaza yerinden ayrıldığı için ceza alır onun dışında sorun olmaz.

  Yaklaşık 10 yıl kadar önce aynı olay G.antep de çalışan bir arkadaşın başına gelmişti.

  Olay şöyleydi ;

  Oturduğu evin bahçesinde yada altında park yeri bulunmadığı için binanın önündeki kaldırımın kenarına park etmiş ve eve çıkmış, balkonda otururken başka bir aracın gelip arabasına vurduğunu görümüş hop dur filan demeye kalmadan vuran araç kaçıyor ve bu aradada plakasını alıyor arkadaş.

  Polise başvuruyor arabayı 2-3 gün sonra kazalı vaziyette buluyorlar ve mahkemeye çıkartıyorlar , hakimin söylediği aynen şu ;

  Arabanı park ettiğin yer binanın resmi park yerimi ?? hayır diyor, peki neden kaldırımın kenarına park edipte yolu daraltıyorsun , o halde sen suçlusun deyip mahkemeyi bitiriyor.

  arkadaş sigortadan da faydalanamadı ve masraflarını kendisi ödeyerek bir hayat dersi almış oldu.

  Sonuç ;

  Resmi park yeri dışında kaldırım kenarına park edilmiş araçlar trafiği daraltığı ve tehlike yarattıkları için suçlu duruma düşmektedirler, kaza olrusa muhtemelen haksız olacaklar araçları hasar görsede. Hatta hakim vuran tarafın bile hasaranı karşılama cezası verebilir.
  normal bir caddeymi peşpeşe sıralı otopark halinde arabalar varmış yani otopark değil cadde keneraymış.aslında söylediğin mantıklı ama hangimiz otoparka koyuyoruzki aracımızı .zaten yeterli otopark okadar azki.birde para vermek bizim milletin işine gelmez.

 13. #13
  Administrator
  Bağlantı Tarihi
  30-12-2002
  yaş
  48
  Mesajlar
  21,843
  Teşekkür
  123
  142 Mesajda 155 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: park halindeki araca vurup kaçmanın cezası lütfen yardım

  Tabi bunu buradan söylemenin kanunen sıkıntılar olablir o nedenle söyleme şansımız yok ancak;

  Yukarıdada bahsettiğim üzere arkadaşınızın vurduğu aracın bulunduğu yer ve sürücüsünün aracın yanınd olup olmaması önemli. Zaten bana zarar verirler düşüncesi ile korkup kaçtım diyecek başka açıklaması yok, kimsede neden korktun kaçtın diyemez insanları türlü türldür, bu nedenle korkup kaçan insanı hiç bir kimse neden korktun kaçtın kardeşim sorgulaması yapamaz.

  Tek sorun korkup kaçmış dahi olsa neden en yakın karakola gitmediğidir. Suçun asıl ouştuğu noktada budur. Bu noktada ise alkollü olabilececği şüphesi doğar tabiki geçen bir sürede olmasından dolayı bunun tesbiti mümkün değildir. Bu sebeplerden dolayı belli bir para cezası yer ama trafik sigortası karşı tarafın zararlarını karşılayacaktır.

 14. #14
  Senior Member Kadim's Avatar
  Bağlantı Tarihi
  30-01-2004
  yaş
  33
  Mesajlar
  4,984
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: park halindeki araca vurup kaçmanın cezası lütfen yardım

  Yav arkadaş böyle kara kara düşüneceğinize, avukata danışsanıza.

 15. #15
  Junior Member
  Bağlantı Tarihi
  30-11-2005
  Mesajlar
  25
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: park halindeki araca vurup kaçmanın cezası lütfen yardım

  kardeş zaten maddi durumu iyi değil arkadaşımın askeri ücrete çalışıyor.burda avukatlarla soru sormak bile para .bende bu forumda bu tür bilgisi olan çok iyi niyetli yüzlerce arkadaş var.herkese elinden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyolar.
  onlara sonsuz teşekkürler saygılar.

 16. #16
  Administrator
  Bağlantı Tarihi
  30-12-2002
  yaş
  48
  Mesajlar
  21,843
  Teşekkür
  123
  142 Mesajda 155 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: park halindeki araca vurup kaçmanın cezası lütfen yardım

  Rica ederiz kardeş, bilgimiz nispetinde her türlü konuda yardımcı olmak isteriz.

 17. #17
  Banned
  Bağlantı Tarihi
  03-06-2004
  Bölge
  İstanbul-BEYLERBEYİ
  yaş
  75
  Mesajlar
  8,479
  Teşekkür
  0
  1 Mesajında 1 teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: park halindeki araca vurup kaçmanın cezası lütfen yardım

  Alıntı Mesajı Gönderen Kullanıcı Kadim Mesajları Görüntüle
  Yav arkadaş böyle kara kara düşüneceğinize, avukata danışsanıza.
  Senin Avukatlık danışma ücretlerinden de haberin yok galiba.O paraya gider yeni araba alırım yawff...hahohihahohihahohihahohi


  TBB.Asgari ücret tarifesine göre:

  1.Büroda sözlü danışma
  (ilk bir saate kadar) : 50.000.000.TL.
  takip eden her saat için : 30.000.000.TL.

  2.Çağrı üzerine gidilen yerde sözlü danışma
  (ilk bir saate kadar) :110.000.000.TL.
  takip eden her saat için : 60.000.000.TL.

  3. Yazılı danışma için
  90.000.000.TL

 18. #18
  ADMINISTRATOR ybæl©ik's Avatar
  Bağlantı Tarihi
  25-01-2003
  Mesajlar
  30,960
  Blog Entries
  1
  Teşekkür
  0
  1 Mesajında 1 teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: park halindeki araca vurup kaçmanın cezası lütfen yardım

  Her vatandaş kanunları bilmek ve uymak durumundadır. Hiç bir vatandaşın kanunları bilmeme mazereti, hukuken de Mahkemeler tarafından da geçerli sayılmaz.

  Elbette ki her kanun tam bilinemeyeceği gibi kanunun uygulamaları da farklı olabilmektedir.

  İhtisaslaşma, uzmanlaşma anlamında konunun bilen kişilere danışılması elbette ki daha yararlıdır ama Türkiye'nin içerisinde bulunduğu ekonomik ve sosyal yapı itibariyle bu her zaman mümkün olamamaktadır.

  Ayrıca, filmlerde görüldüğü şekilde avukatlık müessesesinin işleyişi Türkiye'de çok daha farklıdır.

  Sonuç olarak, burada değinilen konuda her iki tarafın da ifadesine başvurulacak, gerekirse bilirkişinin de tespitlerinden sonra mevcut durum değerlendirilerek Mahkeme kararını verecektir.

  Eğer taraflar anlaşırlarsa olay mahkemeye intikal etmeyebilir.

  Mahkemenin değerlendireceği noktalar

  Kazanın meydana geliş şekli
  Kazaya sebebiyet veren unsurlar ( yolun durumu, aracın park şekli, araçtaki herhangi bir arıza, vs )
  Kazaya sebebiyet veren şoförün durumu ( uyku, alkol, vs )
  Kazanın asli suç oluşturup oluşturmadığı
  Kaza sonrası durum ve kazaya karışanların sorumlulukları ile yapılan eylemler, vs

  gibi konularda yapılacak genel değerlendirme sonucunda karar verilecektir.

  Sadece bir ifade tek başına unsur değildir.

  Burada hiç birimiz Hakim olarak yorum yapamayız ve karar veremeyiz. Sadece kanunlar hatırlatılarak ve yaşanan olaylardan örnekler verilerek yardımcı olunabilir.
  Düzenleyen ybæl©ik : 09-12-2007 19:59

 19. #19
  Junior Member
  Bağlantı Tarihi
  30-11-2005
  Mesajlar
  25
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: park halindeki araca vurup kaçmanın cezası lütfen yardım

  burdaki arkadaşlarımın avukatlardan farkı yok zaten onlar arasında çok iyi bilgili olanlarıda var.hepsinden Allah razı olsun.çok saolun saygılar.

 20. #20
  Senior Member Kadim's Avatar
  Bağlantı Tarihi
  30-01-2004
  yaş
  33
  Mesajlar
  4,984
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: park halindeki araca vurup kaçmanın cezası lütfen yardım

  Senin Avukatlık danışma ücretlerinden de haberin yok galiba.O paraya gider yeni araba alırım yawff...hahohihahohihahohihahohi


  TBB.Asgari ücret tarifesine göre:

  1.Büroda sözlü danışma
  (ilk bir saate kadar) : 50.000.000.TL.
  takip eden her saat için : 30.000.000.TL.

  2.Çağrı üzerine gidilen yerde sözlü danışma
  (ilk bir saate kadar) :110.000.000.TL.
  takip eden her saat için : 60.000.000.TL.

  3. Yazılı danışma için
  90.000.000.TL
  Oy oy oy

  Her vatandaş kanunları bilmek ve uymak durumundadır. Hiç bir vatandaşın kanunları bilmeme mazereti, hukuken de Mahkemeler tarafından da geçerli sayılmaz.
  Yarın bir avukatlık bürosu açıyorum hemen ama dur vazgeçtim, yarın adliye bakanı oluyorum hemen. Soru soranların sorularını yanıtlayacak avukatlar sistemi geliştiriyorum. Hem de beleşe... Nasıl uydu mu?

  Haklısınız valla, yapacak bir şey yok...Devlet görevlerini unutmuş...

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Bu konuda gezinen 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. lütfen yardım
  Gönderen sdemirkiran konu GOLDMASTER bölümünde
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 10-10-2006, 15:18
 2. 7400 yardım lütfen
  Gönderen deepdiver konu GOLDMASTER bölümünde
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 19-09-2005, 17:29

Bookmarks

Gönderim Kuralları

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazamazsınız
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
Desteklediklerimiz
aiofiles.Com , cfturkey.com, birbirgidiyor.com,MTP Patent ve Marka Tescili,Butik Düğün ve Bebek Fotoğrafçısı,RC MARKETİM,MERSİN RC, Filbox , Digitürk İnternet , Digitürk , Digitürk