Announcement

Collapse
No announcement yet.

ECU Nedir ?

Collapse
X
 • Filtre
 • Zaman
 • Gösterim
Clear All
yeni mesajlar

 • ECU Nedir ?

  ECU (Motor Kontrol Ünitesi) otomobilin motor bölümünde veya kabin içinde bir yere monte edilmiştir. Boyutları oldukça küçüktür. Bu küçük cihaz birden fazla micro bilgisayar içermekte ve motorun değişen koşullarda en verimli şekilde yönetimini sağlamaktadir.

  Bu micro bilgisayarlar EPROM bir chip içerisinde bulunan bir programı çalıştırmaktadır. ECU, tüm motor yönetimi ve kontröllerden sorumludur, ve motorun çalışma şartlarını sürekli olarak denetler, parametreleri hesaplar ve sürekli olarak değişkenleri ayarlar. Tüm bu ayarlamalar, motorun yükü, devri, çevre değişkenleri (hava sıcaklığı, hava yoğunluğu, motor sıcaklığı, barometrik basınç vs…) göz önüne alınarak bir saniye içerisinde yüzlerce kez gerçekleşir.

  Tüm bu ölçümler, basınç, sıcaklık, devir, hız, hava yoğunluğu gibi değişkenlerin, milyarda bir sapma ile, motor içinde bulunan yüzlerce sensör tarafından yapılması ile mümkün olmaktadır. ECU bu değerleri algılar, ardından EPROM içerisinde bulunan haritadan ilgili değerleri bulur, ve de ateşleme zamanlaması, optimum yakıt miktarı, turbo basıncı, emisyon değerleri gibi değişkenleri hesaplayıp uygulamaya geçirir.

  Tüm bu işlemler saniyenin binde biri cinsinden sürelerde gerçekleşmektedir.
  Üyelere Özel Konuları Görebilmek İçin Lütfen ÜYE GİRİŞİ Yapınız  HAYDI IPTV YAPALIM

  TBS 6991 Dual Tuner Dual CI Tv kartı linux sürücü yükleme

  LÜTFEN OKUYUN


İşlem Yapılıyor
X