Announcement

Collapse
No announcement yet.

Evde rakı yapımı

Collapse
Önemli Konu
X
X
 • Filtre
 • Zaman
 • Gösterim
Clear All
yeni mesajlar

 • Evde rakı yapımı

  Goldmaster Elektronik  Goldmaster tablet 
  http://evderaki.tripod.com/


  SDC11324.jpg
  Son düzenleme Bℓυєsмαη; 13-12-2015, 21:41.


  MOBIL FROM PHOKAIA  Blues & Rock Section

 • #2
  Konu: Evde rakı yapımı

  vergi üstüne vergi..
  Attached Files


  MOBIL FROM PHOKAIA  Blues & Rock Section

  Yorum


  • #3
   Konu: Evde rakı yapımı

   AMATÖR RAKI YAPIMI

   emeğin için sağol babbeer
   Son düzenleme Bℓυєsмαη; 16-02-2009, 01:17.


   MOBIL FROM PHOKAIA   Blues & Rock Section

   Yorum


   • #4
    Konu: Evde rakı yapımı

    Bilgi için;Yüce ATATÜRK'ün adamı vardı Çılgın Türkler'de Uşak'lı o da yapıyordu ama farklı koşullarda...okuyanlar anlamıştır...


    MOBIL FROM PHOKAIA    Blues & Rock Section

    Yorum


    • #5
     Konu: Evde rakı yapımı

     rakı yapacam derken zehirlenmeyinde....

     Yorum


     • #6
      Konu: Evde rakı yapımı

      Originally posted by ugurse View Post
      rakı yapacam derken zehirlenmeyinde....
      sen hiç çok meyve yemekten zehirlenmiş insan gördünmü ?

      Yorum


      • #7
       Konu: Evde rakı yapımı

       Originally posted by fullcontrol View Post
       sen hiç çok meyve yemekten zehirlenmiş insan gördünmü ?
       olur olur bazı tür meyveleri cok yersen alim allah gümbürt,yolcudur abbas ,gelmez geriye bu yola cıkan derler sonra arkadan..

       Yorum


       • #8
        Konu: Evde rakı yapımı

        Alkol ile hiç anlaşamıyoruz, O beni sevmez, ben de O'nu sevmiyorum..... Birbirimize gıcık oluyoruz....

        Yorum


        • #9
         Konu: Evde rakı yapımı

         Hepsi iyi de...! Rakının nasıl yapıldığının video ile anlatımı nerede ???????

         Yorum


         • #10
          Konu: Evde rakı yapımı

          Originally posted by bunakkaptan View Post
          Hepsi iyi de...! Rakının nasıl yapıldığının video ile anlatımı nerede ???????
          bu sitede gereken herşey anlatılıyor okadar da zor deil yapmak bu şekilde kendi wisky vodka ve diğer içecekler de yapabilirsiniz bir düdüklü tencere ile http://rakiyapimi.tripod.com/yeni_sayfa_1.htm

          Yorum


          • #11
           Konu: Evde rakı yapımı

           İzmir'de bir özel sektör grubunun rakı fabrikasını gezdim. Modern tesislerde rakının nasıl üretildiğini gördüm. Rakının özelliklerini öğrendim. Bu hafta sonu sayın okuyucularıma öğrendiklerimi aktaracağım.
           Tekel'in alkollü içki bölümü özelleştirme kapsamında satıldığından bu yana devlet rakı üretemez oldu. Tekel rakı tesislerini alan ve Tekel'in sahip olduğu markalarla üretim yapan Mey İçki Grubu'nun şimdilerde rakipleri üretime başlıyor.
           Bizde ilk rakı fabrikası 1912 yılında İzmir'de Halkapınar'da kuruldu. Bu yatırımı İstanbul'da bira üreten yabancı sermayeli Bomonti - Nectar grubu yaptı. Daha sonra bir başka özel sektör grubu, İstanbul'da Paşabahçe'de ispirto ve ispirtolu içkiler tesisinde rakı üretmeye başladı. İçki işi İnhisar'lara geçince, yurdun değişik yerlerinde devlet rakı fabrikaları kurdu; rakı üretti.
           Bana verilen bilgilere göre, Türkiye'de yılda 60 - 70 milyon litre rakı üretiliyor. Bunun 50 milyon litresi Tekel tesislerinde üretiliyor. Kalanı tezgâh altı üretim. Tezgâh altı üretim, sanayi ispirtosuna, rakı esansı katılarak yapılıyor. Rakı, ispirto, anason ve sudan ibaret. Ama gerçek rakıyı üretmek kolay bir iş değil. Ciddi bir yatırıma bağlı, ciddi kontrol gerektiren, zaman isteyen bir iş. Rakının esası alkol ama, bu alkol sanayi alkolü değil. Tarımsal kökenli alkol olacak. Tarımsal kökenli alkol üzümden, diğer meyvelerden, pancardan elde ediliyor.
           Tarımsal kökenli alkolün tamamı da içkide kullanılamıyor. Bizim gıda nizamnamemize göre, rakıda kullanılacak alkolün en az yüzde 65'inin yaş veya kuru üzümden üretilen ve adına "suma" denilen alkol olması gerekiyor. Diğer tarımsal kökenli alkol miktarı yüzde 35'i geçemeyecek. Rakıda kullanılan diğer girdiler üzüm suyunu fermante etmekte kullanılan tabii veya yapay mayalar, anason otu ve su. Anason otunun en iyisi Çeşme dolaylarında yetişiyor. Denizli, Burdur ve Muğla'da da anason yetiştiriliyor.
           Rakının üzerinde 45 derece alkol diye bir yazı vardır ya... Bu, 100 litre rakının 55 litresinin su, 45 litresinin tarımsal kökenli alkol ve anason olduğunu gösterir. Bu nedenle rakıda kullanılan suyun kalitesi de tadını etkiler.
           Bizde tarımsal kökenli ispirtoları yan ürün olarak şeker fabrikaları üretir. Suma ise yaş veya kuru üzüm ezilerek rakı fabrikasında özel tesislerde elde edilir. Daha sonra suma ve tarımsal kökenli alkol, maya ile fermante edilir. İmbikten geçirilir. Anason ile tatlandırılır. Meşe fıçılarda veya tanklarda en az bir ay dinlendirilir. Sonra sulandırılarak şişelenir.

           Rakının sırrı 'suma'da
           İzmirliler çok ortaklı teşebbüslerde başarılı. Başında Ekrem Demirtaş'ın bulunduğu bir grup elektrik dağıtımı işini almak için yola çıkmış. O iş olmayınca da İzmir'de rakı fabrikası kurmaya karar vermiş. İzmir'in yakınlarında Menderes'te Tekeli köyünde yeni oluşturulan 400 fabrikalık İTOB sanayi bölgesinde 2003 Mayıs'ında temeli atılan fabrika, 2004 Ağustos'unda üretime geçmiş. Efe markasıyla rakı üreten tesiste günde 70 cl.lik 100 bin şişe rakı üretiliyor. Talep o kadar büyükmüş ki, tesisin 6 milyon litrelik kapasitesi 15 milyon litreye çıkarılıyor. Rakı yanında diğer alkollü içkiler üretmek için fabrikanın yanında bir başka fabrika kuruluyor.
           Efe rakı tesislerinin kuruluşunda görev alan Tekel fabrikalarında deneyim kazanmış Özlü Gürkan isminde becerikli ve başarılı mühendis hanım, şimdi üretimden sorumlu. Egemen Demirtaş da işletmenin başında. Tesisleri gezdim. Her şey otomatik. Ortalıkta insan görülmüyor. Kimya fabrikası gibi bir tesis. Yaş üzüm mevsimi geçtiği için şimdilerde suma üretimi için çekirdekli kuru üzüm işleniyor. Geçen yıl kilosu 900 bin lira olan kuru üzümün kilosu bu yıl 600 bine düşmüş. Tesis yılda 16 bin ton kuru üzüm işliyor. Anasonun da kilosu geçen yıl 2 milyon 200 bin lira iken, bu yıl 1 milyon 500 bin liraya gerilemiş. (Görüyorsunuz... Çiftçi ne durumda... Neden üretime istekli olmadıklarını anlayınız.) Tesis yılda 50 ton anason kullanıyor. Su işinde avantajları Şaşal memba suyuna yakın olmaları. Fabrikanın gene Tekel deneyimli sevimli mi sevimli bir rakı ustası var: Yahya Kerim Vural... Yakında "Çilingir" markasıyla halk rakısı ve "Sarı Zeybek" markasıyla meşe fıçıda dinlendirilmiş yüzde yüz sumadan üretilecek kaliteli rakıyı piyasaya çıkaracaklar.
           Kulüp ve Tekirdağ rakılarının kalitesi, bu rakılarda kullanılan alkolün tamamının suma olmasından kaynaklanıyormuş. Fıçıda dinlendirme kaliteyi artırır, alkolünün yüksek olması ise kristalleşmeyi önlermiş.
           Bu uzun yazının sonunda "rakıcılara akıl satmak" gibi olmasın ama, bir uyarıda bulunayım. Mademki artık rekabet var. Şişelerin üzerine, alkol derecesinin yanında, rakıda kullanılan alkolün ne kadarının suma (üzüm alkolü) olduğunun, anason miktarının, su kalitesinin, çelik tankta mı, fıçıda mı dinlendirildiğinin ve de en az ne kadar dinlendirildiğinin yazılması şart. Böylece rakıyı içen, ne içtiğini bilir. Fabrika rakısının tamamı "göbek" rakısı. Artık o rakı göbek, bu rakı değil tartışması bitmiş. İmbikten geçen tarımsal kökenli alkol 5 farklı kalitede akıyor. Bu 5 kalitenin en ortasındaki kalite rakıya gidiyor. Baştaki ve sondaki iki kalite tekrar imbiğe dönüyor. Ortadaki alkole de "göbek" adı veriliyor.

           guras@milliyet.com.tr


           MOBIL FROM PHOKAIA           Blues & Rock Section

           Yorum


           • #12
            Konu: Evde rakı yapımı

            7 TL civarında imal edilebilir ama vergiye bakarmısınız.Koskoca TEKEL'i sattılar.Arazilerini de aldılar...
            Son düzenleme Bℓυєsмαη; 17-04-2012, 21:32.


            MOBIL FROM PHOKAIA            Blues & Rock Section

            Yorum


            • #13
             Konu: Evde rakı yapımı

             bildiğim kadar ile içki doal meyveden fermente ederek yapılır bir meyveden içki yani rakı şarap vodka vb. yapabilmek için %18 ile %25 meyvenin doğal şekeri olması lazım meyvenin şekeri az ise şeker ilave edilir %25 i tuturmak için bunu REFRAKTOMETRE yani şeker ölçer ile kontrol edilir ama rakı fabrikaları basıyolar şekeri fermente ederken çok şeker alkol derecesini artırır ve su katarak 40 dereceye sabitlerler zatem acı tadını anason da keser yani anlicağınız az yüzümle çok şekerle bol alkol çıkar ve bol bol baş arınız olur ama şekerden asidi çok tehlikelidir sağlık problemlerine neden olur yani sürekli uzun süreli kulanımda kansere yol açar bunuda brakın artık şeker pahalı olduğu için içine glikoz şurubu kulanıyolar denetleme olmadığı için 10 liralık şeker kulanacaklarına 1 liralık glikoz şurubu aynı işi de görüyo... tr de içki kültürü olmadığı için kafa yapsında tadı önemli değil kime sorarsan içmez halbükü içkinin ağızda içimi rahat hoş bir meyve aroması olması lazım acı değil anlicağınız sağlığımızla oynuyolar bir çok gıdada olduğu gibi.... kaliteli yüzümü avrupa bizden satın alır insanları sağlıklı içki içsin diğe allah aşkına yaş yüzümden rakı şarap mı olur bir içki yapmak için meyvenin olgun olması gerek ve de bağzı marka biralarda içindekiler şerbetçi otu yani maya pirinç! şeker ve glikoz şurubu şekeri ve glikoz şurubunu nasıl aynı anda kulanıyolar anlamış değilim sürekli kulanımda direk akciğer kanseri yapiyo! bunun arpası nerde
             ben şahsen yerli içki almam çünkü etikette beni tatmin eden yazılar yok hep yabancı ithal içkileri tercih ederim zatem tadından anlaşılıyolar
             herkez bukadar duyarlı olursa daha sağlıklı yaşarıs.

             bağzı arkadaşlar bu sahte içki olayını anlamış değil anlatayım pyasada dolaşan sahte içkiler yani bireysel olarak yapılan içkiler nedense sahte içki olarak miletin azında dolanır bu yanlış bir değimdir meyve ve şekerden elde edilen içki yani "Etil" alkol den yapılan hiç bir insanı öldürmez! çünkü Etil alkol vücutta metabolize olabilen tek alkol türüdür tabiki bunun içeriğini bilemeyiz.

             ASIL SAHTE içkinin Korkulması gereken sanayi alkölü olarak bilinen "Metil" alköl dUr! ucuz ve bulunması kolay olan sahte içki yapanlar çok az bir miktar insana zarar vermiyecek kadar ve tatlandırıcılarla sahte içki yaparlar ve sağlığa daha çabuk zarar verir ama belirli bir doz aşılırsa insanı öldürür!
             zatem vikipedia da kimyasal yapısına bakarsanız asitik asit ve aseton içerir

             kaynak http://tr.wikipedia.org/wiki/Alkol
             Son düzenleme fullcontrol; 18-04-2012, 01:07.

             Yorum


             • #14
              Konu: Evde rakı yapımı

              Ek Bilgi; Şimdi kuru üzüm yaş üzüm zahmetlidir.Onun için yıllardır yapılan şeker pancarından üretilen toz şekeri en kolay yoldur.Tavsiye ederim.
              Son düzenleme Bℓυєsмαη; 18-04-2012, 19:11.


              MOBIL FROM PHOKAIA              Blues & Rock Section

              Yorum


              • #15
               Konu: Evde rakı yapımı

               Ev yapımını tercih etmemek hatta özendirmemek lazım.
               Üyelere Özel Konuları Görebilmek İçin Lütfen ÜYE GİRİŞİ Yapınız               HAYDI IPTV YAPALIM

               TBS 6991 Dual Tuner Dual CI Tv kartı linux sürücü yükleme

               LÜTFEN OKUYUN


               Yorum

               Working...
               X