Bilindiği üzere internet ortamı kişilere ve emeklerine karşılık eski saygınlığını yitirmiş durumdadır.

Bundan en az 12 yıl önce tüm dünyadaki bilgilere ulaşabilmenize rağmen aynı makaleyi yada bilgiyi satırı satırına bir başka sitede bulamazdınız. Bulunsa dahi alıntı olduğu yada alındığı link direk olarak verilmekte kişilerin bir nevi orayıda ziyaret etmelerinin faydalı olacağı düşüncesi içerisinde olunurdu yaad tavsiye edilirdi.

Günümüze geldiğimizde ise RSS haberler , haber siteleri ve internet kullanıcıları sayesinde içerik noktası vürgülüne kadar hatta yazarın yapmış olduğu imla hatalarına kadar birer bir kopyalanıp çoğunluğunada alıntı olduğu belirtilmeksizin yada küçük harflerle görünmeyecek kadar bir yerde yada küçüklükte yazılmakta buda fikri bir emeği olan kişilerin haklarına tecavüz anlamı taşımaktadır.

Aynı şekilde forumumuzda da bu türden bir çok makaleler görmekte ve üzülmekteyiz.

Bugünden itibaren emeğe saygı çerçevesinde kopyala / Yapıştır yöntemi ile forumumuza aktarılan makalelerde aşağıdaki özellikler aranacak olmayanlar üye uyarılmadan silinicek yada düzeltilecektir.

1. Mümkünse alındığı yerin tam adresi
2. Alıntı yapılan yer müsade ile ve alıntı yazılarak verilmesini istiyorsa , istenilen alıntı formatı ile
3. Önemli bir konu ise ve yazarı alıntı yazarak yada izin vermez ise bir kaç cümle verip devamını xxxx linkten takip edebilirsiniz şeklinde


ifadelerle forumumuza alıntı yazılar gönderebilirsiniz.

Bu konu forum kurallarımızada en kısa sürede eklenecektir.

OZMENA Forum 'a olan ilginize ve teveccühünüze tüm arkadaşlarım adına teşekkür eder, bu konuda üyelerimizin gerekli hassasiyeti göstermelerini rica ederim.