Announcement

Collapse
No announcement yet.

Yasak ile bir yere varılmaz !

Collapse
X
 • Filtre
 • Zaman
 • Gösterim
Clear All
yeni mesajlar

 • Yasak ile bir yere varılmaz !

  Goldmaster Elektronik  Goldmaster tablet 
  Peki siz ne dersiniz , ayrıntılı olarak araştıralımmı...

  Bu kalıplaşmış cümleyi ülkemiz gerçeklerini gözönünde bulundurarak değerlendirelim.
  Üyelere Özel Konuları Görebilmek İçin Lütfen ÜYE GİRİŞİ Yapınız  HAYDI IPTV YAPALIM

  TBS 6991 Dual Tuner Dual CI Tv kartı linux sürücü yükleme

  LÜTFEN OKUYUN • #2
  Konu: Yasakla bir yere varılmaz !

  Yasakla bir yere varılmayacağını yasağı koyan yetkililer bile biliyor ama en kısa yoldan herhangi bir sorunun çözümü yerine direk ellerinde olan yetki ile yasaklayalımda gitsin mantığıyla hareket ediyorlar oysa bir şey yasaklanırsa insanların daha çok ilgisini çektiğini ve yasağı deldiğini görmemezlikden geliyorlar.

  Yorum


  • #3
   Konu: Yasakla bir yere varılmaz !

   "Yasakla bir yere varılmaz."

   Disiplinsizlikle başarıya ulaşılamayacağı gibi yasaklar olmadan da insanlar arasındaki yaşam düzeni sağlanamaz.

   Bu sözdeki "Yasakla" kelimesi genel anlamda kullanıldığı için nereye çeksek uyar ya da uymaz,olur ya da olmaz.

   Yorum


   • #4
    Konu: Yasakla bir yere varılmaz !

    Yasaklar aslında toplumsal yozlaşmanın özetidir, bir ülkede ne kadar çok yasak varsa, eğitim sisteminde, genel ahlaki durumda, siyasi anlayışta o derecede yozlaşma var demektir. Yasağı koyduran -faşist yönetimlerin haricinde- yönetimler değildir vatandaşlardır. Bir zamanlar bir anlayış vardı hatırlarsınız: "Devletin malı deniz, yemiyen..." diye, öyle yaygındı ki atasözü gibi bile algılanmıştı. Yani belli bir durumu istismar etme anlayışı o kadar yaygınlaşmıştı ki böyle bir zihniyetin sonucu yasakları doğurmuştu.
    İkinci olarak da bir ülkenin anayasasında yasaklar eğer oldukça fazlaysa, o ülkenin anayasasının ya da yasasının meşruiyeti millete dayanmıyor demektir, çünkü millete dayanmayan bir anayasa/yasa, belli bir müddet sonra millet ile karşı karşıya gelecektir ve fonksiyonel olarak yasağa/dayatıma dönüşecektir.

    "Yasaklar sorunu çözmez" cümlesinde bir yanlışlık var aslında, sorunu çözen/çözecek olan yasak değildir, yasağı doğuran "sorundur", dolayısıyla yasak ne kadar fazlaysa o derecede fazla "sorun" var demektir. Dolayısıyla biz, sorunu çözmek için sorun'un sonucu olan "yasak"la değil, sorunu doğuran etkeni yok edecek "çözüm"le hareket etmeliyiz. (tabi bazı şeylere zamanında müdahale etmek lazım, öngörülü olabilmek çok önemli)

    Örneğin, alkol'e başlama yaşı ve nasıl başlandığı,
    uyuşturucunun nasıl yaygınlaştığı, nasıl pazarlandığı, hangi psikolojiyle gençlerin bu batağa düştüğü, terörde de aynı şekilde silahin nasıl temin edildiği, dağa çıkanların kulağına ne fısıldandığı ya da hangi psikolojiye sokuldukları vs bu gibi etkenleri ayrıntılı olarak araştırmak ve çözümcül önlemler alabilmek önemlidir. Örneğin, youtube yasağı, zamanında bu sitenin popülaritesini ve içerisinde barının video tiplerini, kurallarını bilen bir kurum, bu siteye illegal videoların yüklenebileceğini önceden öngörebilir ve zamanında, gerekli temsili ve yetkiyi elde ettikten sonra, uygunsuz videoları şikayet üzerine silerek sitenin tamamen kapatılmasına engel olabilirdi, dolayısıyla bana göre yasak= ihmalkarlıktır, yasak= fazlalığı utanmamızı gerektiren bir kavramdır, yasak= çağı ve sorunları geriden takip ettiğimizi kanıtlayan bir kavramdır, yasak= çaresizliği kanıtlayan bir kavramdır.

    Dolayısıyla ben yasakları çözümcül olabilme yönünden çok
    sorun'un varlığını ortaya koyan bir veri olarak görüyorum.
    Son düzenleme malcolm; 16-10-2009, 22:19.

    Yorum


    • #5
     Konu: Yasak ile bir yere varılmaz !

     Originally posted by M.A.S View Post
     Bu sözdeki "Yasakla" kelimesi genel anlamda kullanıldığı için nereye çeksek uyar ya da uymaz,olur ya da olmaz.
     Dikkat çektiğiniz için teşekür ederiz , konu başlığı "Yasak ile bir yere varılmaz" olarak değiştirilmiştir.
     Üyelere Özel Konuları Görebilmek İçin Lütfen ÜYE GİRİŞİ Yapınız     HAYDI IPTV YAPALIM

     TBS 6991 Dual Tuner Dual CI Tv kartı linux sürücü yükleme

     LÜTFEN OKUYUN


     Yorum


     • #6
      Konu: Yasak ile bir yere varılmaz !

      yasak= çaresizliği kanıtlayan bir kavramdır.

      Dolayısıyla ben yasakları çözümcül olabilme yönünden çok
      sorun'un varlığını ortaya koyan bir veri olarak görüyorum.
      Bana görede meselenin özü budur zira çözülemeyen konulara yasak konur buda tamami ile toplumsal bir sorundur.

      Yasakların azalması tamamı ile toplumda konsensüs sağlanması demokratik sınırların tam olarak anlaşılması ve uyulması ile sağlanabilir.

      Yasakların ilgili yasağı delme çabalarını kamçıladığını inkar etmek olanaksızdır, 1980 lerin sonunda kürtçe şerkı-kaset ve cd lerin yasaklandığı dönemlerde insanlar müzik marketlerde el altından satın alıyorlardı ve o dönemde de bir çok kişi bu işten iyi paralar kazanmıştı, sonra yasak kaldırıldı ve talep aniden düşerek eski düzeylerine indi hatta geriledi.

      Ayrıca çok eskilerde avrupaya gidip gelenler bahsederdi bazende dergilerde okurduk, "sigara içenler 2. hatta 3. sınıf vatandaş muamelesi görüyor onlar için ayrı bölümler yapmışlar o bölümlerde sigara içebiliyorlar" denirdi. Günümüze geldiğimizde oradaki olaylar şimdi bizde olmaya başlıyor.
      Üyelere Özel Konuları Görebilmek İçin Lütfen ÜYE GİRİŞİ Yapınız      HAYDI IPTV YAPALIM

      TBS 6991 Dual Tuner Dual CI Tv kartı linux sürücü yükleme

      LÜTFEN OKUYUN


      Yorum


      • #7
       Konu: Yasak ile bir yere varılmaz !

       yasak çok alışılagelmiş ve en kolay yoldur bana göre aslında bir şeyi yasakmak yerine onu engelleyici tedbirler almak çok daha mantıklıdır ama bunu yapamayacağını hisseden yöneticiler aklına geleni yasaklar.
       www.hobidevreler.net       Yeni Upload Sitemiz

       Yorum


       • #8
        Konu: Yasak ile bir yere varılmaz !

        engelleyici tedbirler almak çok daha mantıklıdır
        Amirler için tedbir almak demek kısa yoldan ceza uygulamasına geçmek demektir.
        Yasaklamak yerine ödüllendirme yoluna gitmek ve toplum içerisinde ödüllendirilen insanlara bazı ayrıcalıklar da tanımak çözüm olabilir mi acaba?

        Yorum


        • #9
         Konu: Yasak ile bir yere varılmaz !

         Originally posted by M.A.S View Post
         Amirler için tedbir almak demek kısa yoldan ceza uygulamasına geçmek demektir.
         Yasaklamak yerine ödüllendirme yoluna gitmek ve toplum içerisinde ödüllendirilen insanlara bazı ayrıcalıklar da tanımak çözüm olabilir mi acaba?
         Doğru bir yaklaşım bence, "ceza ve yasak" kavramlarının caydırıcı olmaktan daha çok itici bir tarafı var, ama "ödül" daha teşvik edici ve çekici bir kavram

         Örneğin, ödevini yapmayan öğrenciye şu kadar dakika ayakta durma cezası vererek hem öğrenciye cezaya meydan okuma seçeneği veriliyor artı öğrenciyi öğretmenden uzaklaştırıcı bir etkisi de var bana göre, ve bilinç altına daha o yaşlarda çözümün "ceza ve yasak" ile çözülebileceği yerleştiriliyor. Bunun yerine "ödevini yapıp ilk bana gelip imzalatan öğrenciye şu ödül" diye hedef konsa öğrenci hem idealizmin ne demek olduğunu yavaş yavaş kavramaya başlar, girişimci, cesur, atak bir yapıyı kavraması daha çabuklaşır ve öğretmenle öğrenci arasındaki ilişki sıkılaşır.

         Sınıfta öğretmenin sözünün önemsenmesi, öğretmenin sınıfı yönetimini kolaylaştırır, öğretmen bu sayede etkin öğretebileceği yöntemlerini daha kolay uygular. (Çevirirsek: Ülkede, devletin sözünün önemsenmesi, devletin ül***i yönetimini kolaylaştırır, devlet bu sayede gerekli gördüğü politikaları çok daha kolay uygular)

         Bana göre Toplum-Devlet ilişkisi de böyle birşey vatandaş, devletini ve ilkelerini önemsemeli, benimsemeli, yasaları, kanunları, yönetmelikleri vatandaşa anlattığınız zaman "hikaye" gibi gelmemeli, bu unsurlara genelin saygı duyması sağlanmalı bu da temelde üstteki eğitim modeli ile gerçekleştirilebilir.

         Tabi burda yazması uygulamadan çok çok kolay bu iyileşme farklı dış etkenleriyle beraber olursa anlam taşır, aile, arkadaş çevresi, sokak, medya, etnik kültür, kitaplar... tüm bu zincirleme etkenler birbirine destek vererek belirli bir politika izlerlerse(en zor olanı bu galiba) uzun vadede çok iyi çözümlerin kendiliğinden oluşacağına inanıyorum.

         Yasaları çiğnemenin moda olmasını sağlayan diziler, ülkenin gerçekleri adı altında yıllarca aldatıldığımızı, derin devletin varlığını sürekli ekrana yansıtıp, birey-devlet ilişkisini sıfıra indiren ve bence yangına körükle giden diziler, kesip doğrayanları haftalarca işleyen haber bültenleri, "kötüye gidiyoruz" imaji ile daha da kötüye gitmemizi sağlayan bir zihniyet, binlerce komplo teorilerinin yazılıp çizilmesiyle, artık normal düşünmemizi engelleyen kitaplar, vatandaşın artık kendimizi yönettiğimizi söyleyen "demokrasi" kavramından tamamen uzaklaştırmasını sağlayn hergün başka politikacıların "sahtekar ve güvenilmez"olduğunu ortaya çıkaracak tartışma platformları.... (Tabi burda bunlar yanlış veya doğru demiyorum tüm bunların sürekli işlenmesi de ayrıca sorunu körükleyen farklı bir etken olarak karşımıza çıkıyor. bir kısır döngü var anlayacağınız)

         Tüm bu etkenler arasında birey, bırakın çocuğumu nasıl yetiştirmeliyim? sorusunu, bu çocuğun dünyaya gelmesine vesile olmakla iyi birşey mi yaptım? sorusunu sormaya başlar. Eğer milletin, devlete olan güveni sıfıra inerse "sandık ve demokrasi" denen kavramlar gösterişten başka birşey değildir gerçek fonksiyonlarını yerine getirmez, çünkü devletin çözmesi için milletin (oy vermek dışında) manen ve madden sonuna kadar desteklemesi gerekir bunun sağlanması için de güvenmesi gerekir.
         Son düzenleme malcolm; 17-10-2009, 01:13.

         Yorum


         • #10
          Konu: Yasak ile bir yere varılmaz !

          çok güzel bir konuya değişmişsiniz...

          YASAK: İnsanların gözüyle görmek istemediği şeylere tedbir almaktır bence

          Yorum


          • #11
           Konu: Yasak ile bir yere varılmaz !

           Yasaklamayı gerektirecek konuları dikkatli inceleyerek yasak getirmeden konunun çözümünü arama daha aklı selim bir davranış olacaktır.
           Üyelere Özel Konuları Görebilmek İçin Lütfen ÜYE GİRİŞİ Yapınız           HAYDI IPTV YAPALIM

           TBS 6991 Dual Tuner Dual CI Tv kartı linux sürücü yükleme

           LÜTFEN OKUYUN


           Yorum


           • #12
            Konu: Yasak ile bir yere varılmaz !

            forumada yasaklar yokmu acaba
            saygılar

            Yorum


            • #13
             Konu: Yasak ile bir yere varılmaz !

             Originally posted by hikmet24 View Post
             forumada yasaklar yokmu acaba
             saygılar
             Biraz konuyu açarmısınız.

             Yorum


             • #14
              Konu: Yasak ile bir yere varılmaz !

              Originally posted by hikmet24 View Post
              forumada yasaklar yokmu acaba
              saygılar
              Biraz işin temeline inerseniz Forumdaki yasakların da Kanunlar ile toplumdaki gelenekler dahilinde olduğunu görebilirsiniz.

              Yorum


              • #15
               Konu: Yasak ile bir yere varılmaz !

               Originally posted by ybæl©ik View Post
               Biraz işin temeline inerseniz Forumdaki yasakların da Kanunlar ile toplumdaki gelenekler dahilinde olduğunu görebilirsiniz.
               bu kadar, saygılar sunarım

               Yorum

               İşlem Yapılıyor
               X