Announcement

Collapse
No announcement yet.

[Çözüm] Bilgisayar monitörü açılıp kapanıyor problem nedir

Collapse
X
 • Filtre
 • Zaman
 • Gösterim
Clear All
yeni mesajlar

 • [Çözüm] Bilgisayar monitörü açılıp kapanıyor problem nedir

  Goldmaster Elektronik  Goldmaster tablet   @mehmetkarahanlı@


  Bilgisayar monitörü açılıp kapanıyor problem nedir

  Gelişen teknolojilerde teknik arızalarında onarmak sanırım bu teknolojinin verdiği veri tabanıyla çözümler üretmek kolaylaşmıştır ama bedeli olduğunuda unutmamak gerekir


  Uzun yıllar bilgisayar ile ilgilenenler bilirler, monitörler dayanıklı birimlerdir pek arızalanmaz veya sorun çıkarmazlar, fakat yine de bazen sorunlar olabiliyor. Onlardan biride servisimize gelen bir LCD monitörün başına gelenler.
  • Bilgisayar açılıyor fakat monitör açılmıyor.
  • Monitör bilgisayar Windows masaüstüne kadar açık fakat daha sonra kapanıyor
  • Bilgisayar açıkken monitör gidiyor belli bir süre sonra tekrar geliyor, tekrar gidiyor.
  • Monitör hiç açılmıyor.

  Gibi çeşitli sebeplerle servisimize aldık monitörümüzü. ASUS Marka monitör 1.5 yaşında.
  Monitör açılmıyor peki ne yapacağım?

  Bu monitörün açılmamasının birçok sebebi olabilir, ilk önce sorunun nerede olduğunu anlayabilmek için önemlilik/öncelik sırasına göre yapmamız gerekenlere bir bakalım.
  Problemin daha çok bilgisayar kasasından kaynaklandığını düşünüyorsunuz. Acaba Ekran Kartımı? Anakart ? Ramler ? Peşi sıra aklımıza bir sürü soru geliyor. Hepsi olabilir en az maliyet ile bu işten kurtulabilmeniz için başlıyoruz.
  1. Yazılım / Güncelleme
  2. Statik Elektirik
  3. Monitor Testi
  4. Ekran Kartı Problemi
  5. Ram
  6. Anakart Arızası

  YAZILIM GÜNCELLEME

  Ekran kartınızın modeline ve anakartınızın modeline göre bilgisayarınızın yazılımlarının güncellemelerini yapmanızı tavsiye ediyoruz. Fakat kapalı olan bir monitör ile bunları yapamayacağınıza göre bu en önemli olan yazılım kısmını mecburen geçmek mecburiyetindeyiz. Bu işlemi daha sonra kesinlikle tekrar edin

  STATİK ELEKTRİK

  Bilgisayarınız zamanla statik elektrik toplamış olabilir ve bu durumda kondansatörler üzerinde baskı yaratıyor olabilir. Bu sebeple ilk önce bilgisayarımızı kapatalım. Power Supply ‘nızın eğer sigortası var ise kasa arkasında ki 0/1 tuşunu 0/1 kapalı duruma getirelim, daha sonra bilgisayarımızın açma tuşu olan power tuşuna bilgisayarınız kapalı iken yaklaşık 10 saniye kadar basılı tutuyoruz bu statik elektriğin bilgisayarınızdan boşalmasına sebep olacak ve bilgisayarınızı rahatlatacaktır.
  Bu işlemden sonra statik elektrik ‘den arındırılmış olan bilgisayarımızın ilk önce şalterini 0/1 açık duruma getirip, bilgisayarımızı açalım.
  Durum hala aynı bilgisayar monitörü açılıp kapanıyor ise sıradaki işleme geçiyoruz.


  MONİTÖR TEST ETME

  Monitör için hemen bir test düzenleyelim, imkânınız varsa monitörünüzü en yakındaki bir başka bilgisayar ile test ediniz. Ben bu süreçte hemen bir dizüstü bilgisayar alıp, VGA çıkışına monitörü bağlayarak sorunu test ettim. Monitörümüzü bu şekilde kesin kararlar alabileceğimiz şekilde test etmiş olduk.
  Benim için burada sorun çözüldü, monitör aynı problemi dizüstü bilgisayarı ile tekrarlayınca, monitörümüz doğru kendi garanti kapsamında kontörlü için yetkili servisinin yolunu tutmuş oldu. Garantisi bitmiş olsaydı, problemi bizde çözebilirdik bu gibi durumlarda kesinlikle ürünlerinizi kendiniz açmamanız ve servisine yönlendirmeniz olacaktır. Garantileri biten ürünler için aşağıdaki formu doldurarak servis talebinde bulunabilirsiniz.
  Monitörünüz dizüstü bilgisayarı ile sorunsuz çalışıyorsa okumaya devam edelim.

  BİLGİSAYAR MONİTÖRÜ AÇILIP KAPANIYOR EKRAN KARTI PROBLEMİ

  Ekran kartınızda bir problem olabilir, gelişen teknoloji ile artık her birim çok daha fazla güce ihtiyaç duyuyor. Bu sebep ile ilk önce kasamıza hâkim olabileceğimiz bir yüzeye yatırıp, ekran kartı problemini kasamızın içinde arayacağız, kasamızın kapağını açalım. Kasanızın içinde sizi dahi rahatsız edecek düzeyde toz ve pislik karışımı var ise bir süpürge veya benzeri araçlar ile lütfen temizleyiniz, monitörünüzün problemi bu tozlar olabilir. Tozları çok güzel temizledikten sonra ne yapacaksınız?
  Tozun etkisini görebilmek için bilgisayarımızı bir kere daha açıyoruz ve problemi gözlemliyoruz. Sıkıntı çözüldü ise şanslısınız. Toz sizi teğet geçti, daha sonra ki bilgisayar kullanımınız da toza daha dikkat ediniz. Hala monitör açılıp kapanıyor ve sizin canınızı sıkıyorsa devam ediyoruz.
  Diğer işleme geçmeden önce, anakartınızın üzerinde elektriğin dağıtıldığı pinler mevcut, bu pinler güç kaynağınızdan “power supply” gelmektedir, Büyük olan pin 32lik ve 36 lık olarak değişmektedir, diğer pinlere göre gözle görülür daha büyüktür. Dikdörtgen şeklindedir ve anakarta doğrudan bağlanır, bu pin ‘in yerine tam olarak oturulduğundan emin olun.
  Çoğu anakart artık üzerinde sabit VGA görüntü bağdaştırıcı ile gelir, Ekran Kartınızı düzgünce anakartın üzerinden söküyoruz, monitörümüzü anakart üzerinde olan onboard vga bağdaştırıcısına ( Kasa Arkasında Tabi ki) takalım ve tekrar bir test edelim. Bilgisayarımızı açalım problem yok ise sorunun nerede olduğunu artık biliyorsunuz eğer bilgisayar monitörü hala açılıp kapanıyor ise işler biraz karışabilir.
  Kesin çözüm üretebilmek için bundan sonraki adımları anakartı üzerindeki VGA çıkışını kullanarak yapalım. Bu anakartı daha iyi test edebilmemizi sağlayacaktır.
  Şuan için söktüğünüz ekran kartının bir sorunu yok gibi duruyor.

  RAM

  Ram bilgisayarlarımızı oldukça rahatlatan birimlerdir, bu birimleri daha çok bilgisayarımızı hızlandırmak için kullanırız, gelişen endüstri çok büyük üretim hacimleri sağladığından üretimlerin kalitesi düşmektedir, bu sebeple kullanılan ürünler 5/2 si özürlü olarak üretilmekte ve belli bir zaman sonra arıza çıkarmaktadır.
  Anakartınıza takılı olan ram adedine göre durumu sizin değerlendirmesi gerekiyor, ben 4 ram slotu olan bir anakart için 2 slota takılı 2 adet ram üzerinden gidiyorum. Ramleri sırayla anakart üzerinden çıkararak sistemi test ediniz.
  İlk önce birini çıkarıp makinanızı çalıştırın, sorunda bir düzelme yok ise, çıkardığınız ram ‘i takıp diğer ram ‘i de çıkararak sistemi tekrar test ediniz. Sorunda bir iyileşme yok bilgisayar monitörü açılıp kapanıyor ise ram slotlarını değiştirerek bu denemeyi sonlandırınız. Bu varyasyonlarda da herhangi bir iyileşme söz konusu değilse durum biraz daha vahimleşiyor.

  ANAKART ARIZASI

  Anakartlar çok gelişmiş birimlerdir ve üzerinde çok fazla veri yolları barındırmaktadır. Bu kısım biraz daha dikkat gerektiren ve çok farklı sonuçlar verebilecek işler açabilir başınıza. Çok hakim değilse bu işlemleri yapmamanızı tavisye ediyorum.
  Anakartınızn üzerine dikkatlice bakın, üzerinde çarpı gibi işaret olan haplara benzeyen kondansatörler göreceksiniz tüm anakartlarda vardır, bu kondansatörlerin üst taraftan şişme yapıp yapmadığına bakmanız yeterli olacaktır. Şişme yaptığını düşünüyorsanız bilgisayarınızı bir bilgisayar servisine teslim ediniz.
  Şişme yok ise size tavsiyem elinize bir sulu boya fırçası alarak tüm anakartı ve slotları iyice temizlemek. Bu temizleme için çeşitli solüsyonlar vardır bunlar ile temizliğinizi yapmanız daha iyi sonuçlar verecektir.
Working...
X