Announcement

Collapse
No announcement yet.

Cep Telefonlarına 12 Ay Taksit İmkanı Tekrar Geri Geliyor

Collapse
X
 • Filtre
 • Zaman
 • Gösterim
Clear All
yeni mesajlar

 • Cep Telefonlarına 12 Ay Taksit İmkanı Tekrar Geri Geliyor

  İki sene önce BDDK tarafından yapılan açıklamaya göre kredi kartına taksit yasağı geri getirilmişti. Ancak tekrar BDDK tarafından yapılan açıklamaya göre artık cep telefonlarına kredi kartına taksit imkanı tekrardan yürürlüğe giriyor.


  İki sene önce cep telefonları için kredi kartına taksit yasağıgetirilmiş ve sektör bu durumdan etkilenmişti. Getirilen kısıtlama sebebi ise taksit imkanı yasaklandıktan sonraBankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)tarafından yürütülen çalışmalarda kredi kartına taksitli satış imkanı tekrardan geri geliyor.

  12 Ay Taksit Yapılacak

  Bireysel tüketici ve Kredi kartı kullanıcılarına yönelik getirilen bu yasaklardan sonra sektör epey bir çalkalanmıştı. Cep telefonlarındaki taksitli satış yasağı kaldırılma kararı alındıktan sonra ise sektör derin bir nefes aldı. Bundan böyle bireysel kredilerin vadelerinin 48 aya uzatılacağını, kredi kartlarındaki 9 taksit imkanının da 12 aya kadar çıkartılacağı belirtildi.

  Hatırlayacak olursanız BDDK tarafından yapılan açıklamalar sonrasında kredi kartı ile yapılan harcamalarda genel taksit sayısı maksimum dokuz ay olarak sınırlıydı. Bu sınır elektrik, elektronik, bilgisayar, araç kiralama, kuyumculuk ve telekomünikasyon ile ilgili işlemlerde taksit sayısı 6 olurken, beyaz eşyalar ve mobilyalarda 9 ay ile sınırlı kalmıştı. Aynı zamanda gıda, akaryakıt, cep telefonu ve restoran harcamalarında ise taksitlendirme kaldırılmış ve kullanıcılar epey bir mağdur olmuştu. Konut tarafında ise harici tüketiciler kredi kartlarının vadesini 36 ay yapabilirken, taşıt kredisi ise 48 ay ile sınırlandırılmıştı.
  Yeni Düzenleme Çok Yakında Devreye Giriyor

  BDDK tarafından yapılacak ikinci bir açıklamadan sonra, başta cep telefonu olmak üzere diğer alanlarda da kredi kartına taksit yasağı kaldırılacak. Ardından taksit sayılarında bir artış beklediğimiz gibi, tüketici kredilerindeki 36 aysınırlandırması otomatik olarak 48 aya çekilecek.BDDK tarafından yapılacak olan açıklamalar geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

 • #2
  Tekrar kalktı. Geçtiğimiz aylarda

  Yorum


  • #3
   Originally posted by sarpyılmaz View Post
   Tekrar kalktı. Geçtiğimiz aylarda
   2019 da geri gelecek gibi duruyor,yüksek taksit miktarını bireyler ödeme de zorluk çekiyorlar.

   Yorum

   İşlem Yapılıyor
   X