Türk Telekom, borçlu olduğu 3 bankaya devredildi

Kapat
Önemli Konu
X
X
 
 • Filtre
 • Zaman
 • Gösterim
Clear All
yeni mesajlar
 • SEVMEK46
  Senior Member
  • 28-10-2004
  • 6710

  Türk Telekom, borçlu olduğu 3 bankaya devredildi

  Türk Telekom'un OTAŞ'ta bulunan yüzde 55'lik hissesi Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası'na geçiyor.

  Borçlarını ödeyemeyen Türk Telekom; Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası’nın kontrolüne giriyor. Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası, OTAŞ’ın kendilerinden aldığı krediyi geri ödeyememesi üzerine Türk Telekom’daki yüzde 55 OTAŞ hissesini devralmak için geçtiğimiz ay Rekabet Kurumu’na başvurmuştu.

  Bu gelişmenin ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türk Telekom’da yüzde 55 hissesi bulunan OTAŞ’ın Türk Telekom’a kredi veren bankalar tarafından oluşturulacak bir ortak girişim şirketine devredilmesini onayladı. Buna göre OTAŞ hisseleri bankaların kuracağı şirkete geçecek. KAP BİLDİRİMİ YAPILDI

  Türk Telekom’dan KAP’a yapılan açıklamada konuyla ilgili olarak şöyle denildi:

  “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan Şirketimize iletilen resmi bildirime göre, Ojer Telekomünikasyon A.Ş.’nin (“OTAŞ”), şirketimiz Türk Telekomünikasyon A.Ş.’de (“Türk Telekom”) bulunan %55 oranındaki hisselerinin, OTAŞ’a kredi veren bankaların paydaş olacağı bir ortak girişim şirketi (SPV) aracılığıyla devralınması Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygun görülmüştür.” HARİRİ AİLESİ, 4.75 MİLYAR DOLAR KREDİYİ ÖDEYEMEDİ

  Hariri ailesinin, Suudi Telekom Şirketi’yle (STC) ortak olduğu Oger Telecom, 2005 yılında Türk Telekom’un yüzde 55’ini satın almıştı. Satın alma Oger Telecom’un Türkiye’de kurduğu Ojer Telekomünikasyon A.Ş. (OTAŞ) adlı şirket üzerinden yapılmıştı.

  OTAŞ, Türk Telekom’u satın almak için bankalardan kullandığı kredinin yeniden finansmanı için 2013’te aldığı 4.75 milyar dolar krediyi ödeyememişti.

  Habertürk’te yer alan habere göre geçen aylarda konuya ilişkin yapılan toplantıya bankalar, hükümetten yetkililer, hukuk firmaları ve danışmanlık firmaları katılmıştı. Toplantıda OTAŞ’a ait yüzde 55 Türk Telekom hissesinin bankaların ortaklığında kurulacak yeni şirkete devredilmesine yönelik plan öne çıkmıştı.

  Plana göre yeni şirkette bankalar, kredideki payları oranda hisseye sahip olacak.

  OTAŞ’a verilen kredide Akbank yaklaşık 1.5 milyar dolar, Garanti 1 milyar dolar, İş Bankası ise 500 milyon dolar paya sahip. (HABER MERKEZİ)

  Son Düzenlenme Tarihi: 29 Ağustos 2018 09:04
İşlem Yapılıyor
X