Announcement

Collapse
No announcement yet.

Bio Diesel Nedir?????

Collapse
X
 • Filtre
 • Zaman
 • Gösterim
Clear All
yeni mesajlar

 • Bio Diesel Nedir?????

  Mesleğim ve merakım gereği bu konuya el atmayı düşünüyorum, konu hakkında bilgisi olan her arkadaşımla görüşmek ve tanışmak istiyorum.

  Malesef her konuda olduğu gibi bu konudada türkçe bir dökümana çok uğraşmama rağmen ukaşmayı başaramadım. Belkide ben bulamadım ????

  Türkiyede üreticiler var biliyorum ama kazancımız bölünür diye hiç kimse açık bir bilgi vermiyor.

  Oysa bizim gavur diye tabir ettiğimiz insanlar, web sitelerinden gönül rahatlığı ile yapılması gereken tüm proses i arıntılı bir şekilde yayınlıyor, kişileri ve zümreleri teşvik edici bilgi ve belge sunuyorlar.

  Kısaca söylemek gerekirse, kullanılmış madeni ve bitkisel yağın metil alkol ve kostik ile uygun miktar ve koşullarda karıştırılması ile elde edilen ve diesel motorlarda yakıt olarak kullanılan %40 civarında fiyat avantajı getiren bir sistem. Biraz nette dolaştım ve dünyada bunun koca koca fabrikaları bile olduğunu gördüm. neden biz yapmayalım????

  Bu günden itibaren konuya ilgi duyan ve merak eden tüm arkadaşlarla bu konuda konuşmak isterim.

  İyi çalışmalar dileklerimle....
  Son düzenleme ozkandonmez; 19-04-2005, 01:55.
  Üyelere Özel Konuları Görebilmek İçin Lütfen ÜYE GİRİŞİ Yapınız  HAYDI IPTV YAPALIM

  TBS 6991 Dual Tuner Dual CI Tv kartı linux sürücü yükleme

  LÜTFEN OKUYUN • #2
  Konu: Bio Diesel Nedir?????

  ALTERNATİF YAKIT bio diesel Türkiye'de  Dizel araçlar için alternatif teşkil eden yakıt, araç sahibine hem fiyatta hem yakışta yüzde 45 tasarruf sağlıyor

  Bülent AYAN-Hakan KARABAY

  Başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerde 15 yıldır kullanılan alternatif yakıt, 'bio diesel' Türkiye'de de yaygınlaşmaya başladı. Dizel araçlar için alternatif teşkil eden yakıt, artık bitkisel ve hayvansal yağlar ile hardal üretiminde kullanılan 'kanola' adındaki bitkiden üretiliyor. Bio diesel, araç sahibine yüzde 45 tasarruf sağlıyor.

  Türk Teknoloji Geliştirme Vakfı ile TÜBİTAK'ın maddi, İTÜ, ODTÜ ve TÜBİTAK Bursa Şubesi'nin teknik destek verdiği proje, yaklaşık 1.5 yıllık bir çalışmanın ürünü. Enerji Bakanlığı'nın onayladığı yeni yakıt Trakya bölgesinde satılmaya başladı.

  Türkiye'yi 'bio diesel' ile tanıştıran Alternatif Yakıt Teknolojileri A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Elmas, projenin hem köylü için hem de çevre için çok faydalı olacağına inandıklarını söyledi. Elmas, 'Aracın performansını artıran, motorun ömrünü uzatan 'bio diesel' Trakya'da bulunan 4 istasyonda litresi 850 bin liradan satılıyor' dedi. Kırklareli ve Edirne'deki 'bio diesel'in satışını gerçekleştiren işadamı Ali Galip Yüksel, alternatif yakıtın son model otomobillerde kullanılması uygun görüldüğünü belirterek, '50 litrelik depoda 8 milyon liralık avantaj sağlıyor. Hem fiyatta hem de yakışta yüzde 40-45'e avantaj sağlıyor. Kilometrede 75 bin lira yakan araç aynı mesafeyi bio diesel ile 45 bin liraya katediyor. Egzostan duman çıkmıyor ve çekiş artıyor' dedi.  Aksam online'dan alıntıdır..  Yorum


  • #3
   Konu: Bio Diesel Nedir?????

   işte bu benim bahsetmek istediğim , haber var ama bilgi yok....
   Üyelere Özel Konuları Görebilmek İçin Lütfen ÜYE GİRİŞİ Yapınız   HAYDI IPTV YAPALIM

   TBS 6991 Dual Tuner Dual CI Tv kartı linux sürücü yükleme

   LÜTFEN OKUYUN


   Yorum

   İşlem Yapılıyor
   X