Announcement

Collapse
No announcement yet.

PAKİSTAN DA ŞİDDETLİ DEPREM..

Collapse
X
 • Filtre
 • Zaman
 • Gösterim
Clear All
yeni mesajlar

 • PAKİSTAN DA ŞİDDETLİ DEPREM..

  Sesimizi duyan tüm pakistan lılara başsağlığı diliyor ve acılarını paylaşıyoruz.

  Hürriyet gazetesinden alıntı....

  Hindistan ve Afganistan'da da hissedilen depremde 30 bin in üzerinde ölü 45 bin civarında yaralı olduğu duyuruldu.  “DURUM ÇOK VAHİM”
  İnsanlar ne yapacaklarını şaşırmıştı. Enkazın üzerine çıktım. Ama bence oradan kimse kurtulamaz.
  AKUT gibi uzman arama-kurtarma ekiplerinin acilen buraya gelmesi gerekiyor. Depremzedelerin Kızılay gibi insani yardım kuruluşlarına ihtiyaçları var.
  Burada durum çok vahim."


  BAŞKANLIK SÖZCÜSÜ: BİNLERCE ÖLÜ OLABİLİR

  Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'in sözcüsü Şevket Sultan, henüz tam bir rakam veremeyeceklerini ancak ölenlerin sayısının binlerce olabileceğini söyledi.

  Tümgeneral Sultan, depremden en fazla etkilenen bölgelerin, Pakistan'ın kuzeyindeki Mansehra ve Muzafferabad olduğunu, bu bölgelerde kurtarma çalışmalarının başladığını kaydetti.


  KEŞMİR'DEKİ ORGANİZASYONU KIZILAY ÜSTLENDİ
  Kızılay Genel Müdürü Ömer Taşlı, Kızılay'ın Keşmir'deki bütün yardım kuruluşlarının koordinasyonunu sağlayacağını söyledi.
  Taşlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kızılay'ın deprem felaketinde yardım teklifi kabul edilen ilk kuruluş olduğunu belirtti.
  Kızılay'ın yardım ekiplerinin Keşmir eyaletindeki diğer yardım kuruluşlarının koordinasyonunu sağlayacağını ifade eden Taşlı, “Türk Kızılayı ilk kez böyle bir sorumluluk üstlenecek” dedi.
  İlk aşamada yardım ekiplerinin burada 3-4 aylık bir çalışma yürütmesinin planlandığını belirten Taşlı, bugün hareket edecek uçakta gıda malzemesi ve yardım ekiplerinin bulunduğunu söyledi.
  Taşlı, salı günü kalkması planlanan uçakla da acil durumlarda kullanılacak ilaçların gönderileceğini belirtti.


  PAKİSTAN İÇİŞLERİ BAKANI’NIN AÇIKLAMASI

  Pakistanlı yetkililer, Güney Asya ülkelerini bu sabah sarsan depremde ölü sayısının 1800'ü geçtiğini söylediler.
  Pakistan ordusunun kurtarma çalışmalarını yürüten yetkililerinden Binbaşı Rana Nisar, yaptığı açıklamada, sadece Keşmir'in Pakistan'ın denetiminde olan kesiminde 1000'den fazla kişinin öldüğünü söyledi.
  Pakistanlı ve Hint yetkililer, Afganistan sınırı yakınlarında 550'den fazla kişinin öldüğünü, Keşmir'in Hindistan'ın denetimindeki bölgesinde de 300'den fazla kişinin öldüğünü belirtiyor.


  MÜŞERREF: MİLLETÇE SINAVDAYIZ

  Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, bu sabah ilk belirlemelere göre bin kişinin ölümüne yol açan depremden sonra “Milletçe sınavdayız” dedi. Başkentte yıkılan bir binanın enkazının kaldırılması çalışmalarını izleyen Müşerref, “Global bağlamda bu bütün millet için sınavdır. Buna göğüs gerebileceğimizden eminim” diye konuştu.


  CAMMU-KEŞMİR'DE ÖLÜ SAYISI 220'YE ÇIKTI

  Güney Asya'da bugün meydana gelen şiddetli depremde zarar gören Hindistan'ın denetimindeki Cammu-Keşmir eyaletinde ölenlerin sayısının 220'ye çıktığı bildirildi.

  Yetkililer, can kaybının çoğunun, sınır kentleri Uri, Tangdar, Punch ve Şrinagar'da olduğunu kaydettiler.

  En az 800 kişinin de yaralandığı depremde ölenler arasında, sınırda görev yapan askerlerin bulunduğu belirtildi.

  Kurtarma ekiplerinin enkaz altında kalanları kurtarma çalışmalarının sürdüğü, ölü sayısının artmasından endişe edildiği kaydedildi.


  400 ÖÐRENCİ ÖLDÜ

  Pakistan'da meydana gelen şiddetli depremde ölenlerin 400'ünün öğrenci olduğu bildirildi.
  Polis, ülkenin kuzeybatısındaki Mansehra bölgesinde, depremde yıkılan iki okul binasındaki yaklaşık 400 öğrencinin öldüğünü kaydetti.
  Bölge polis müdürü Rıfat Peşar, Reuters'a yaptığı açıklamada, Mansehra bölgesindeki bir okulda 350, aynı bölgedeki diğer okulda da 50 öğrencinin öldüğünü söyledi.
  Peşar, durumun çok kötü olduğunu ve Pakistan'ın kuzeybatı sınır bölgesinde yaklaşık 1000 kişinin öldüğünün tahmin edildiğini kaydetti.


  DEPREMİN BÜYÜKLÜÐÜ KONUSUNDA FARKLI AÇIKLAMA

  Japon Meteoroloji Ajansı, Pakistan-Hindistan sınırındaki depremin büyüklüğünün göre 7,8 olduğunu duyurdu. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi ise depremin 7,6 büyüklüğünde olduğunu bildirdi. Merkezin internet sitesindeki bilgilere göre, depremin merkez üssü, Pakistan'ın başkenti İslamabad'ın 95 kilometre kuzeydoğu ve Hindistan'ın Cammu Keşmir eyaletinin yazlık başkenti Şrinagar'ın 125 kilometre kuzeybatısında, yerin 10 kilometre derinliğinde bulunuyor.
  Sabah saatlerinde meydana gelen depremin Pakistan'ın pek çok kentiyle Afganistan'ın başkenti Kabil ve Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de hissedildi.
  6 BÜYÜKLÜÐÜNDE ARTÇI DEPREMLER


  Bu arada, ana sarsıntıdan sonra çok sayıda artçı deprem meydana geldi.

  Pakistan Meteoroloji Enstitüsü Başkanı Kamaruz Zaman, Richter ölçeğine göre 7,6 büyüklüğündeki ilk sarsıntıdan sonra tespit ettikleri artçılardan 14'ünün büyüklüğünün 6 civarında olduğunu söyledi.


  TÜRKLERİN CAN VE MAL KAYBI BİLGİSİ YOK


  Türkiye'nin İslamabad Büyükelçiliği, İslamabad'daki Türk vatandaşlarından kendilerine herhangi bir can ve mal kaybı bilgisinin ulaşmadığını bildirdi.

  Dışişleri Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, Türkiye'nin İslamabad Büyükelçiliği ile Pakistan Dışişleri Bakanlığı Türkiye Masası yetkilileri depremden sonra irtibata geçti.  TÜRKİYE YARDIM MALZEMESİ GÖNDERİYOR

  Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Türkiye'den Pakistan'a yarın ve öbür gün iki uçak dolusu yardım malzemesi götürüleceğini belirttiler. Kızılay'ın da Pakistan'a yardım hazırlığı içinde olduğu bildirildi.

  Bu arada Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisi Kemal Gür'ün, Pakistan Cumhurbaşkanı Pervez Müşerref'in askeri danışmanı Korgeneral Seyfetullah Şah'la da görüştüğü ve Şah'ın Türkiye'nin yardımını şükranla karşılayacaklarını söylediği belirtildi.


  DENİZ FENERİ DERNEÐİ'NDEN 100 BİN DOLARLIK YARDIM

  Deniz Feneri Derneği, Pakistan'da meydana gelen depremin ardından bölgeye 100 bin dolarlık yardım gönderdi.

  Deniz Feneri Derneği'nden yapılan açıklamada ilk etapta bölgeye 100 bin dolarlık acil yardım gönderildiği, bölgeye yardımların süreceği belirtildi.  GEA EKİBİ DEPREM BÖLGESİNE GİTTİ

  Yeni Yüksektepe Arama Kurtarma Ekoloji Grubu GEA, İslamabat'ın yaklaşık 100 kilometre kuzey doğusunda meydana gelen depremde arama-kurtarma çalışmalarına katılmak üzere bölgeye gitti.
  THY'ye ait uçakla Karaçi'ye giden GEA ekibinde 2'si sağlık görevlisi 8 kişi bulunuyor.
  GEA Koordinatörü Umut Dinçşahin, Ankara'dan da 4 kişilik bir GEA ekibinin, Sivil Savunma ve Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde sivil savunma ekipleriyle yola çıkacağını söyledi.
  Dinçşahin, ekibin beraberinde arama kameraları, ses dinleme cihazları, kurtarma ve medikal ekipmanlar götürdüğünü kaydetti.
  Ekibin İslamabat ve Keşmir'e gideceğini ifade eden Dinçşahin, burada yetkililerle yapılacak görüşmeden sonra hareket planının belirleneceğini anlattı.
  Bu arada, Pakistan Konsolosluğu'ndan bir vize görevlisi, Atatürk Havalimanı'na gelerek, ekibin vize işlemlerini burada gerçekleştirdi.


  SEZER, ERDOÐAN VE GÜL'DEN TAZİYE MESAJLARI

  Öte yandan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün, Pakistan'daki muhataplarına taziye mesajları gönderdikleri ve Türkiye'nin her türlü yardıma hazır olduğunu ilettikleri bildirildi.


  PAKİSTAN, HİNDİSTAN VE AFGANİSTAN'DAKİ BÜYÜK DEPREMLER

  Pakistan'da meydana gelen, Hindistan ve Afganistan'ı da etkileyen 7,6 büyüklüğündeki depremde binlerce kişinin hayatını kaybetmiş olmasından endişe ediliyor.

  Asya kıtasının güneyinde daha önce meydana gelen ve can kaybına yol açan şiddetli depremler şunlar:

  - 28 Aralık 1974/Pakistan: 6,2 büyüklüğündeki depremde, 5300
  kişi öldü.
  - 20 Ağustos 1988/Nepal-Hindistan sınırı: 6,6 büyüklüğündeki
  depremde 1450 kişi hayatını kaybetti.
  - 19 Ekim 1991/Hindistan: Hindistan'ın kuzeyindeki 7,0
  büyüklüğünde depremde, yaklaşık 2000 kişi öldü.
  - 4 Şubat 1998/Afganistan: 6,1 büyüklüğündeki depremde 2300
  kişi hayatını kaybetti.
  - 30 Mayıs 1998/Afganistan: 6,9 büyüklüğündeki deprem, 50
  civarında köyü yerle bir etti ve 4000 dolayında can aldı.
  - 25 Mart 2002/Afganistan: Büyüklüğü 6,1 olan depremde en az
  1000 kişi yaşamını yitirdi.

  Üyelere Özel Konuları Görebilmek İçin Lütfen ÜYE GİRİŞİ Yapınız  HAYDI IPTV YAPALIM

  TBS 6991 Dual Tuner Dual CI Tv kartı linux sürücü yükleme

  LÜTFEN OKUYUN • #2
  Konu: PAKİSTAN DA ŞİDDETLİ DEPREM..

  Evet izliyoruz,Maalesef
  Allah yar ve yardımcıları olsun.Allah Sabır versin,
  Çok üzücü gerçekten ve çok acı :(:(

  Yorum


  • #3
   Konu: PAKİSTAN DA ŞİDDETLİ DEPREM..

   Geçmiş zamanda bu acıları bizlerde tattık ya bir yakınımız yada arkadasımızdı kaybettiğimiz...

   allahtan dileğim bu insanların mekanları cennet olsun..
   müslüman kardeşlerime buradan selam ediyor ve geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum... :(

   Yorum


   • #4
    Konu: PAKİSTAN DA ŞİDDETLİ DEPREM..

    Gerçekten kötü bir olay Allah sabur varsin

    Yorum


    • #5
     Konu: PAKİSTAN DA ŞİDDETLİ DEPREM..

     Üzülmemek elde degil Allah bilir kac kisinin ocagi yandi Allah yardimcilari olsun

     Yorum


     • #6
      Konu: PAKİSTAN DA ŞİDDETLİ DEPREM..

      Allah yardımcıları olsun ne diyelim...bizde bir zamanlar böyleydik yakınlarımızı kaybettik...

      Allah geride kalanlara sağlık sıhat eylesin..

      Yorum


      • #7
       Konu: PAKİSTAN DA ŞİDDETLİ DEPREM..

       Televizyonlarda üzülerek seyrediyoruz. Devletimizin aynı acıyı yaşayan bir ülke olarak, bu kardeş ülkeye yardımlarını esirgemeyeceğini düşünüyorum. Vatandaş olarakta Türk halkının yapılacak yardımlara karınca kararınca kişisel olarak katılacağından eminim.
       Allah yardımcıları olsun.

       Yorum


       • #8
        Konu: PAKİSTAN DA ŞİDDETLİ DEPREM..

        Gölcük depremi sonrası bize çok büyük yardımları olan, Pakistan' nın acılarını paylaşıyorum. aynı duyarlılığı devletimizden bekliyoruz......

        Yorum


        • #9
         Konu: PAKİSTAN DA ŞİDDETLİ DEPREM..

         şu Mubarek günlerde, müslüman kardeş bir ülkenin böyle bir doğal afetle karşılaşması gerçekten üzücü. Allah'tan sabır diliyorum.

         Yorum


         • #10
          Konu: PAKİSTAN DA ŞİDDETLİ DEPREM..

          böyle mubarek bir ayda doğal afetle sarsılan Pakistanlı kardeşlerimize Allah tan sabır dilerken;
          Ölenlerin mekanı cennet olsun. Yaralılara acil şifalar,geride kalanlara da başsağlığı diliyorum.

          Basından takip ettiğim kadarıyla ilk yardım Türkiyeden gitmiş. Bu giden ekibin başkanlığında arama ve kurtarma çalışmalarına devam ediliyormuş.

          Yorum


          • #11
           Konu: PAKİSTAN DA ŞİDDETLİ DEPREM..

           ALLAH'tan, tüm pakistan halkına sabır ve başsağlığı diliyoruz..
           tv'den izlediğim görüntülerde, o koskoca 14-15 katlı binalar arasında kalan 2 veya en fazla 3 katlı evlerdi çökenler.. çöken evlerden eser kalmamışken, o binalar yerinde hala yerindeydi.. deprem en çok gecekondu ve derme çatma binaları etkilediği için ölü sayısı maalesef umulandan çok oldu..

           Yorum

           İşlem Yapılıyor
           X