Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ölü pixel ??

Collapse
X
 • Filtre
 • Zaman
 • Gösterim
Clear All
yeni mesajlar

 • Ölü pixel ??

  LCD monitörleri malesef sorunsuz bir sıfır hata ile üretilmiyor. Üretim aşamasında bir takım hatalarla birlikte üretim bandından çıkabiliyor ve hatalar büyük olmadığı sürece bu monitörler piyasaya veriliyor.

  LCD monitörlerin görüntüsü oluşturan milyonlarca transitörden bir tanesinin bozuk olması, "ölü piksel" olarak tabir edilen, sürekli karanlık / sürekli beyaz duran piksel(ler) den oluşabiliyor. Bu ölü piksellerin sayısı çok olursa, fazla rahatsız edici olmaktadır.

  Firmalar, high-end ve pahalı ürünleri haricindeki ürünlerini ciddi anlamda teste sokmaz ve piyasaya monitörün belirli noktalarında ölü pikseli olan ürünleri de verebilirler. Belirli sayıdan sonraki ölü piksele sahip olan monitörler garanti kapsamına alınıyor, fakat bu garanti sistemi üreticiden üreticiye değişiyor. Genel olarak üreticilerin izlemiş olduğu politika, ölü piksellerin monitörün neresinde ve kaç mm2 alan içerisinde olduğu , aydınlık-karanlık ölü piksel olup olmamasına göre değişiyor , buna göre garantiye karar veriyorlar.
  Üyelere Özel Konuları Görebilmek İçin Lütfen ÜYE GİRİŞİ Yapınız  HAYDI IPTV YAPALIM

  TBS 6991 Dual Tuner Dual CI Tv kartı linux sürücü yükleme

  LÜTFEN OKUYUN • #2
  Konu: Ölü pixel ??

  Benim monitörde de 3 ölü piksel vardı.. İnsan dikkatini buraya verdiği zaman gerçekten çok rahatsız edici bir durum ortaya çıkıyor... Yaklaşık iki ay sonra monitörün sağ orta kısımdan çıkan 5 cm lik beyaz çizgi ile bu sorunum çözüldü.. Fabrikasına gitti geldi, mönitörün camını komple değiştirdiler... Gelen monitörde sıfır ölü piksel geldi... O kadar inceledim ama bir tane bile bulamadım... Küçük bir leke var ama oda beyaz çok dikkat edilmedikce ve monitöre çok yaklaşmadıkça farkedilmiyor... Zaten o da ölü piksel değil, üzerindeki film yani ekran filtresindeki ezilmeden meydana gelmiş sanırım... Aslında ekranın üzerinde biriken tozlar bile ölü piksel gibi görünebiliyor bazen...Ekranın çizilmemesi içinde üzerine dış çerçeve ebatında plexiglass kestirdim.. Ekran filtresi gibi üzerine yerleştirdim... Bunuda herkesin yaptırmasını tavsiye ederim... Kolay gele..
  Son düzenleme helezon; 20-07-2006, 15:42.

  Yorum


  • #3
   Konu: Ölü pixel ??

   Vestel Milenium aldım bir tane ölü piksel çıktı takanlar da bilmiyormuş, arıza kaydını kendim yaptırdım, bir hafta sonra sağlam yeni televizyon verdiler.

   Yorum


   • #4
    Konu: Ölü pixel ??

    bilgileriniz için teşekürler ögrenmiş olduk

    Yorum


    • #5
     Konu: Ölü pixel ??

     arkadaşlar benim monitörüm philips 19" lcd. monitörümden oldukça memnunum. Ancak benim monitörümdede 1 ölü piksel var. Sizce yetkili servisle iletişim kurmam sorunumu çözermi.Malumunuz yetkili servisler genelde sorun çözmeye değil sorun yaratma eğilimli olduklarından tereddütteyim. İlginize şimdiden teşekkürler

     Yorum


     • #6
      Konu: Ölü pixel ??

      Originally posted by murat_cantay
      arkadaşlar benim monitörüm philips 19" lcd. monitörümden oldukça memnunum. Ancak benim monitörümdede 1 ölü piksel var. Sizce yetkili servisle iletişim kurmam sorunumu çözermi.Malumunuz yetkili servisler genelde sorun çözmeye değil sorun yaratma eğilimli olduklarından tereddütteyim. İlginize şimdiden teşekkürler
      Arkadaşlar bu konuyu ben daha önce çok araştırdım... Maalesef 5 pixele kadar normal sayıyorlar..5 ten sonrası garantiye giriyor... Heryerde bu böyle.. Ama bazı markalar pixel hatasız monitör vadediyorlar... Örneğin Samsung yılbaşından sonra ürettiği monitörlerde 0 pixel garantisi veriyorlar... Bilginize... kolay gele...

      Yorum


      • #7
       Konu: Ölü pixel ??

       15" LCD Paneller

       Doğal çözünürlük 1024 x 768 piksel, toplam 786,432 piksel.

       Class 1 paneller: Bu en kolayı - kusurlu piksel hiç olmayacak.

       Class 2 paneller daha karmaşık

       * Type 1: İzin verilen aydınlık piksel adedi = 2 x 786,432 / 1,000,000 = 1.57.
       * Type 2: İzin verilen sönük piksel adedi = 2 x 786,432 / 1,000,000 = 1.57.
       * Type 3: İzin verilen aydınlık kırmızı, yeşil veya mavi piksel adedi = 5 x 786,432 / 1,000,000 = 3.93.

       Standarda bakaranız, daima yanık kalan 2 piksel >1.57. Dolayısıyla bu sınırı aşıyor ve garantinin devreye girmesi gerekiyor. 15" ISO 13406-2 uyumlu panellerin toplamda (Type 1 + Type 2 + Type 3) 5 adetten fazla kusurlu pikseli olmaması gerekiyor; maksimum 1 sönük, 1 aydınlık ve 3 kırmızı, yeşil veya mavi piksel olabiliyor.

       Ayrıca kümelenme kuralı, 5 piksellik çapa sahip bir daire içinde 2'den fazla ölü piksel olmamasını şart koşuyor. Bu kusurlu pikseller renkli de olsa aynı kural geçerli.

       17" Paneller:

       Bunlarda da hesap 15" modeller gibi.
       Çözünürlük = 1280 x 1024 = 1,310,720 piksel.

       Class 1 paneller: Piksel kusuruna hiç izin verilmiyor.

       Class 2 paneller:

       * Type 1: İzin verilen sönük piksel adedi= 2 x 1,310,720 / 1,000,000 = 2.62.
       * Type 2: Aydınlık piksel adedi = 2 x 1,310,720 / 1,000,000 = 2.62.
       * Type 3: İzin verilen renkli piksel adedi = 5 x 1,310,720 / 1,000,000 = 6.55.

       Standarda bakılırsa, daima aydınlık 3 piksel >2.62. Bu da sınırın aşılması demek ve garanti devreye giriyor.

       17" ISO 13406-2 uyumlu panellerde Type 1 + Type 2 + Type 3 = 10'dan fazla kusurlu piksele izin verilmiyor; maksimum 2 aydınlık, 2 sönük ve 6 renkli piksel olabiliyor.

       Ayrıca, kümelenme kuralına göre 5 piksellik bir daire içinde 2'den fazla kusurlu aydınlatılmış veya sönük pikselin olmasına izin verilmiyor. 5x5 pikselik bir kare içinde 3 veya daha üzeri renkli piksel bulunan monitörler kusurlu sayılıyor.

       Aslında ISO 13406-2 Class 2 standardının kaliteyi garantilemek için yeterli olmadığı görülüyor. 1999'da taslağı hazırlanıp 2001'de hayata geçirilen bu standart belli ki küçük monitörler için düzenlenmiş. Şimdi sadece zararı hafifletmeye yarıyor. Kim monitörünü değiştirmeden önce 10 kusurlu piksele sahip olmayı bekler? Biz değil. Artık üreticilerin Class 1'i, yani mükemmel monitörü öngören standardı seçmeleri gerekiyor veya yeni bir standart oluşturulmalı.


       http://www.tomshardware.com.tr/displ...319/index.html
       ben konuyu bastan sona inceledim ureticiler bu konuda yan ciziyor tamamen sans ama buradaki incelemeye gore sony daha iyi olu piksel garanti konusunda

       Yorum


       • #8
        Konu: Ölü pixel ??

        nikon 4300 makinemde de var 1 tane.gözüm gidip gelip oraya takılıyor..sinir bozucu...tamiri yok değiştiriyorlar...

        Yorum


        • #9
         Konu: Ölü pixel ??

         lcd monitör alacaklara kesinlikle philips öneriyorum ürün tüketiciye ulaştığı anda ortaya çıkacak ölü piksellere garanti veriyorlar mesela bir monitör veya tv aldınız eve geldiniz ölü piksel çıktı götürüp yenisini alabiliyorsunuz

         Yorum


         • #10
          Konu: Ölü pixel ??

          ve bu olu pixeller zaman geçtikce artıyor gibi bir bilgi duymuştum doğrumudur?

          Yorum


          • #11
           Konu: Ölü pixel ??

           sadece bahsedilen markanın değil birçok markanın değişik sürelerde ölü pixel garantisi vardır.

           kaldı ki, aldığınız ürünün evinizde kurulumu sırasında sadece monitorde değil herhangi bir donanımda arıza çıktığı durumda zaten teslimat alındısını imzalamıyorsunuz ve ürün yenisi ile değiştiriliyor. ( ayrıca Tüketici Kanunu gereği fatura-teslimat-arıza süreleri ve ayıplı mal konusunda da düzenlemeler bulunmaktadır )

           Yorum


           • #12
            Konu: Ölü pixel ??

            Originally posted by odabasi45
            ve bu olu pixeller zaman geçtikce artıyor gibi bir bilgi duymuştum doğrumudur?
            doğrudur...

            Yorum


            • #13
             Konu: Ölü pixel ??

             samsung ++++++ gayet iyi!(maaşallah)! 1-2 ay oldu bişey yok yani inş. sorun yaşatmaz!! Ama aklıma şöyle bişey geldii madem 5 piksele kadar garnti varmıi bitane varsa gerisini de siz öldürünn !!

             Yorum


             • #14
              Konu: Ölü pixel ??

              arkadaşlar bende casper 17 inc lcd monitör aldım yaklaşık 8 ay oldu aldıktan 1 ay sonra 1ölü pixel varnış film izlerken gördüm moralim bozuldu neyse dedik devam dedik geçen ay ekranda garip garip lekeler oluşmaya başladı film yada oyun oynar ken resmen gözüküyo sonra dahada belirgin oldu meğer sem ss2 prog dvb nin tv penceresi monitörde iz bırakmaya başlamış iyiyce kafayı yedim yani nası olur dedim teknik servise götürdüm bütün sorunlarını söyledim (tabi ss2 den olduğunu söylemedim)1 hafta test süresi verdiler sonra gittim adamlar monitördeki lekeler senin ekran kartından dolayı dedi biliyorum monitörün sorunu olduğunu ama yapıcak bişey yok yani onaramadılar beni deböyle madur ettiler okadar para vermiştim badprv

              (tavsiyem olur sakın ha sakın casper den ürün almayın)
              (teknik serviste bir sürü hatalı ürün gördüm çünkü)

              Yorum


              • #15
               Konu: Ölü pixel ??

               casper ---------------------------------
               laptop alacaktım gittiğim mağaza casper bayisi idi fakat başka laptoplar da satıyo du ben direk diğerleri ne bakmaya başladım bana casper nie düşünmüyosun dedi ben de dandik dedim adam biraz kzıdı ve nie böyle bir düşünce var anlayamıyorum dedi ! İşte adama cevap vermiş arkadaşımız

               Yorum

               İşlem Yapılıyor
               X