Announcement

Collapse
No announcement yet.

ADSL: Adı var, kendi yok

Collapse
X
 • Filtre
 • Zaman
 • Gösterim
Clear All
yeni mesajlar

 • ADSL: Adı var, kendi yok

  ADSL: Adı var, kendi yok

  Sabit ücretle, hızlı ve kesintisiz İnternet bağlantısı ADSL, sunduğu pek çok avantaja rağmen yaşanan anlaşmazlıklar sebebiyle Türkiye'de hâlâ tam kapasiteyle kullanılmaya başlamadı. Sabit fiyat, hızlı ve kesintisiz İnternet. Üstelik şu anki bağlantıdan en az 5 kat hızlı. ADSL'den bahsediyoruz. Tüm dünyada 1997'den bu yana kullanılmaya başlayan, Türkiye'de ise 1999 yılından bu yana kullanılan ancak telekom alanında yaşanan serbestleşmeyle birlikte gündeme gelen hızlı ve kesintisiz İnternet bağlantısı ADSL' de, sorunlar bir türlü bitmiyor.

  Türk Telekom'un 2003 yılı sonunda, serbestleşme öncesi pazarlamaya başladığı 40 bin yeni portun satışı, Rekabet Kurumu kararıyla durduruldu. Kurum'un bu kararı almasındaki sebep, özel sektör şirketlerinin haksız rekabet başvurusu.

  Serbestleşmeyle birlikte Türk Telekom ile görüşmeye başlayan İnternet Servis Sağlayıcılardan (İSS) oluşan bir grup, Telekom'dan hat (port) satın alarak, bunları pazarlamak istediğini bildirdi. Türk Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan, isteyen her firmanın kendilerinden port satın alıp pazarlayabileceğini söylemesine rağmen, yaklaşık bir aydır bir türlü sonuç alınamadı.

  Sektör temsilcilerinden aldığımız bilgilere göre Türk Telekom, 128 Kbps'lik ADSL bağlantısı için özel şirketlere 47 milyon lira fiyat verdi. Türk Telekom'un ADSL satış fiyatı ise 49 milyon lira. Aradaki 2 milyon liralık fark ile iş yapmanın mümkün olmadığını söyleyen özel sektör temsilcileri, durumu Telekomünikasyon Kurumu'na bildirdi. Böylelikle bu fiyatın ardından herhangi bir anlaşmanın olmadığı ADSL'nin pazarlanmasında devreye Telekomünikasyon Kurumu girmiş oldu. Kurum, her iki tarafında makul karşılayacağı bir fiyata belirlemeye çalışıyor. Geçen süre ise tüketicilerin ADSL ile tanışmasını engelliyor. Aslında şu an çoğu İnternet sitesinde ve Türk Telekom satış noktalarında talep toplansa ve ADSL anlatılmaya çalışılsa da kafalarda hala soru işaretleri var. Gelin birlikte ADSL'nin ne olduğuna ve şu anki dial-up bağlantıdan ne gibi farkları olduğuna bir göz atalım. Her ne kadar henüz ADSL satılıyor olmasa da.

  Neden yararlı?
  Asimetrik Sayısal Abone Hattı'nın (Asymmetric Digital Subscriber Line) kısaltmalarından oluşan ADSL, basit anlatımla 'telefon hattı üzerinden hızlı ve kesintisiz İnternet bağlantısı' demek. Ayrıca İnternet'e 24 saat bağlanırken aynı hat üzerinden telefon görüşmesi de yapılabiliyor. Yani İnternet bağlantısı aktif iken, telefonunuz meşgul tonu vermiyor.

  ADSL ile bağlantı şu an kullanılan normal modemlere göre 5 ila 50 kat daha hızlı bir bağlantı hızını kullanıcılara sunuyor. Kullanıcı, aylık sabit bir ücret ödeyerek, ödediği bu ücretin dışında, İnternet bağlantısı için hiç bir telefon faturası ödemeden sınırsız ve hızlı İnternet'in keyfini çıkarabilir. Diğer bir avantaj ise bir ADSL ile çok sayıda bilgisayarın aynı anda İnternet'e bağlanabilmesi.

  Adım adım ADSL bağlantısı...
  Türk Telekom ve özel sektör şirketleri arasındaki sorunun aşılmasının ardından ADSL'yi ev veya ofisinize bağlatmak için öncelikle sabit bir telefon hattınız olması ardından da bu ilgili kuruluşlara başvurmanız yeterli. ADSL hattının kurulumundan sonra ise bilgisayarınızı bu hatta bağlamanız için gerekli ADSL modeme ihtiyacınız olacak. Şu an itibariyle pek çok ADSL modem piyasada satılmakta. 120 milyon lira ile 220 milyon lira arasında ADSL'ye sahip olabilirsiniz. Bu fiyat aralığındaki modemler kablolu bağlantı için geçerli. Kablosuz bağlantı sağlayan ADSL modemlerin fiyatları ise 250 dolar fiyattan başlıyor.
İşlem Yapılıyor
X