ÇANAK AYARI -- HER YÖNÜYLE....

Kapat
Önemli Konu
X
X

• Filtre
  • Zaman
  • Gösterim
Clear All
yeni mesajlar
  • ybæl©ik
    ADMINISTRATOR
    • 25-01-2003
    • 30775

Konu: ÇANAK AYARI -- HER YÖNÜYLE....

parabol çanak ayarlarınızı gözden geçiriniz. Lnb'nin tam odak noktasında olması önemlidir. bunun için aşağıdaki çalışmamadan yararlanabilirsiniz.

Parabol Antenlerde Verim

Parabol Antenlerde Verim 2

Parabol Çanak Antenlerde Verimlilik

ayrıca bulunduğunuz bölgeden daha yüksek çaplı antenlerle izlenebildiği aktarılmaktadır.

Yorum

• ases1
      Junior Member
      • 15-11-2005
      • 4

Merhaba arkadaşım bana yazacağım konuda yardımcı olursan sevinirim. Senin verdiğin detaylara ve uydu bulma frekanslarına göre ayarlamamı 26 arapsat 2-3 ya göre yaptım bunda sinyal seviyesi %50 civarı maount saga sola oyantıyorum bozuluyor, çanağı aşagı kurarı yapıyorum gene bozuluyor, Bu şekilde çanakları arattırdım. Tursat, Hellasat, 28 Eurobird(Eutelsat2f4), 26 Arabsat 2-3 ( %50 sinyal ), 16 Eutelsat W2, 13 Hortbird, 7 Eutelsat W3, 5 sirus, 0,8 Thorsat, 4 Amos1, 15 Telstar12, 30 Hispasat bu uyduları yakaladım vermiş olduğun sinyallarin hepside %80 - % 90 civarında, Arabsat hariç, bu uyduların arasındaki uydular malesef çıkmıyor ne yapmam gerekiyor yada ince ayar mı? yapmam gerekiyor nasıl, şimdiden yardımların için teşekkür ederim.

Yorum

• ybæl©ik
        ADMINISTRATOR
        • 25-01-2003
        • 30775

arkadaşım

eğer yaptığınız ayarlama sonucunda doğu - güney - batıdaki uyduları % 80 - 90 seviyelerinde alıyorsanız ( ki cihazların yazılımlarına göre değişmekle birlikte bu normal bir seviyedir ) çanak Klark kuşağına oturmuş demektir, arada kalan uyduları almamanız sözkonusu olmamalıdır.

bunun nedenleri

1- çanak anten çapınızın yetersizliği

2- Lnb ayarınızın tam olmaması

3- Lnb'nin dB değerinin düşük olmaması ihtimalleri olabileceği gibi

4- her uydudaki her frekanstan yüksek kaliteli sinyal alınamaz. bazı Transponderlarda % 80-90 gelen seviye bazı frekanslarda % 50-60 gelebilir.

Yorum

• defe
          Junior Member
          • 15-12-2005
          • 1

eutelsat w 3 için hotbird çanaktaki lnb nin yanına bir lnb konsa olurmu?

Yorum

• ybæl©ik
            ADMINISTRATOR
            • 25-01-2003
            • 30775

evet olur arkadaşım. yalnız Lnb'yi doğru konumda yerleştirerek odaklamanız gerekiyor. bu konuyla ilgili olarak yakın çevrenizde hazır Lnb çoklayıcı aparatları araştırınız.

Yorum

• uydumarket
              Member
              • 26-05-2005
              • 528

bilgiler için tşk.

Yorum

• cýgdem1
                Junior Member
                • 27-01-2006
                • 17

merhaba hocam türksat ve hotbird canakları ayarladım ama arabsat 2a 3a yı arıyorum bulamıyorum turksat la hotbird arasında olması gerekiyor canak 90 cm parabol yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin

Yorum

• ybæl©ik
                  ADMINISTRATOR
                  • 25-01-2003
                  • 30775

Arabsat 2B uydusu 30.5 derece doğu

Arabsat 2A-2C-2D-3A uydusu 26 derece doğu konumundadır.

sizin de belirttiğiniz gibi 42 E Turksat ile 13 E Hotbird uyduları arasındadır.

26 derece konumundaki Arabsat için 11958 H 27500 frekansını girerek arama yapınız.

Yorum

• elvis1972
                    Junior Member
                    • 17-08-2005
                    • 6

üstadlar ben manisada oturuyorum benim çanak anten motorlu türksat ok fakat diğerleri nasıl ayarlannıyor (türksat'ı 3566'da ayarladım) (motorum dönüş çapı 3500 ile 5500 arasaı) fakat diğer uydular yok. daha önce ayarkıydı fakat bir misafirim gelim kanallarımı reset yapmış. 1.50cm çanağım bana yardımcı olursanız teşekkür ederim saygılarımla

Yorum

• ybæl©ik
                      ADMINISTRATOR
                      • 25-01-2003
                      • 30775

aşağıdaki topiclerde bulunan bilgilerden yararlanınız. burada verilen frekansları girerek uyduların yerlerini bulmaya çalışınız. son topicte de uyduların dizilişi size yardumcı olacaktır

Kolay uydu bulma

Kolay uydu bulma''2''

Dünyamız Etrafındaki Uyduların Yerleri
                      Son düzenleme ozkandonmez; 23-02-2022, 22:48.

Yorum

• eerol
                        Banned
                        • 06-11-2004
                        • 8682

Bir sorum olacaktı.Yeni bir eve taşınıyoruz ve oturacağımız apartmanda motorlu bir çanak takılacak ve 23 daireye yayınlar ulaşacak.Yalnız anlamadığım konu mesela ben hispasat uydusunu seyretmek istiyorum.Çanak o yöne mi dönüyor.Başka bir dairede oturan kişi de türksat izlemek istiyor.Çanak o yöne dönünce ben seyredemecekmiyim.150 cm lik hareketli çanakla hangi uydulardan ne kadar sinyal alınır?Bu konularda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Yorum

• aliosmanerkan
                          Junior Member
                          • 20-10-2004
                          • 138

arkadaşım motorlu çanak sistemi bireyseldir yani apartmanda herkese verilemez sadece bir kişiye verilebilir o kişi nereye çevirirse ordaki yayını alabilir yanılmıyorsam senin söylediğin sistem merkezi olsa gerek yada iki üç kişi birleşmiştir ortak olarak motorlu çanak taktırmışlardır ama çanağı çevirme özelliği sadece bir kişide olur diğerleri çeviren kişi hangi uydudaysa onu seyrederler ki pek kulanan yoktur bu sistemi yine tekrarlıyorum sizin binaya 150 lik olmak kaydıyla çift çanak takılacaktır bu çift çanakla türksat ve hotbırd olması gerk başka türlü 23 daireye senin dediğin gibi motorlu çanakla yayın verilmez.

Yorum

• ybæl©ik
                            ADMINISTRATOR
                            • 25-01-2003
                            • 30775

bir hareketli çanağı birden fazla özellikle de merkezi sistemdeki daireler izleyemez yani yönetemez. ( çanak anten hangi uyduya bakıyorsa o uydudaki yayınlar izlenebilir )

ancak bu hareketli sistem tek bir yerden kumanda edilir ve çoğunluğa göre istenilen uyduya çevrilebilir. ( tahminim, taleplere cevap verebilmek için her defasında masraf yapmak ve teknik destek almak yerine böyle bir yol seçilmiş )

bu noktada bireylerin çanak anteni istedikleri yöne çevirmeleri sözkonusu olmayacaktır. anten tek bir yerden kumanda edilebilecek ve kat sakinleri çanak antenin baktığı uyduyu izleyebilecektir.

eğer sadece tek bir hareketli sistem düşünülüyorsa bu uygulamada sorun yaşatacaktır. çünkü en azından Turksat için sabit bir çanak anten olmalıdır. diğer yabancı uydular için kurulacak hareketli sistemde de Astra, Hispasat, Hotbird gibi uydular arasında ortak bir nokta nasıl belirlenecek o da merak konusudur.

bulunduğunuz yere göre alınabilecek uydu sayısı değişkendir. çok fazla uydu alınmasının da bir anlamı yoktur. çünkü bazı uydularda yayın sayısı azdır, bazı uydularda çoğu izlenemeyen şifreli kanallar vardır, bazı uydularda izlenebilecek yayın yoktur, .... vs

en popüler uydular Turksat, Hotbird, Hispasat, Astra, .... gibi uydulardır. bu uyduların tercih edilme nedenleri, şifreli olan bazı yayınların izlenebilmesi ve herkese hitabeden çeşitliliğe sahip yayınlar olmasıdır.

Yorum

• eerol
                              Banned
                              • 06-11-2004
                              • 8682

Apartmanın yöneticisi çatıya büyük bir çanak takılacağını söyledi.Herkes tek bir çanaktan izleyecek demiş.Ben birebir görüşmedim onun için pek net bir bilgi alamadım.Merkezi sistem olacak evet ben yanlış anlamışım.Peki Türksat ve hotbirdin dışında hispasat uydusunu da izliyorum şu an taşınacağım evde.Peki taşınacağım apartmanda merkezi sistemde
                              hortbird ve türksat seyredilecekse,hispasatı izlemek için ayrıca kendime özel bir çanak alıp bu uyduyu nasıl izlerim.merkezi sistemden gelen kablo receiverin arkasına girecekse hispasatdan gelen kablo nolacak,bunun için ne gerekiyor.Bilgilendirirseniz sevinirim.Apartmana daha çanak kurulmadı.Siz bilgilendirirseniz bende ona göre yöneticiyle görüşme yapıcam.

Yorum

• ybæl©ik
                                ADMINISTRATOR
                                • 25-01-2003
                                • 30775

büyük bir çanak anten kurularak birden fazla LNB takılabilir ve aynı çanak antenle birbirine yakın konumda yaklaşık 5 uydu yayını izlenebilir.

merkezi sistemden bağımsız olarak kuracağınız çanak anten ile merkezi sistem bağlantısını yapabilmeniz için 0/12 volt Switch/Shalter kullanmanız gerekir. bunun için de cihazınızda 0/12 volt desteği olmalıdır.

merkezi sistemden gelen kablo ile bağımsız çanak anteninizden gelen kabloyu 0/12 volt Switch ile birleştirerek tek çıkış olarak cihazınızın LNB-1/In girişine takmalısınız. cihazın arkasındaki 0/12 volt çıkışı ile de switch bağlantısı kuracaksınız. zaten 0/12 volt desteği olan cihazların yazılımlarındaki diseqc seçimi çokludur 16 uydu desteklemektedir.

Yorum

İşlem Yapılıyor
                                X