5+1 i tv ye bağlamak, tam verim almak???

Kapat
X

• Filtre
  • Zaman
  • Gösterim
Clear All
yeni mesajlar
  • iskete
    Junior Member
    • 12-01-2005
    • 264

5+1 i tv ye bağlamak, tam verim almak???

5+1 i tvye bağlamak istedim bugün 4liraya bir kablo aldım. Bir ucu dişi stereo diğer ucu sağ-sol mono erkek bir kablo. Ancak 2+1 ses alabiliyorum çünkü ses sisteminin çıkışında 3 erkek stereo uç var o kabloya bunlardan ancak 1ini takabiliyorum bu sebeple 2+1 ses alabiliyorum. Haliyle diğer 3 hoparlör şu an ölü.
    Acaba bunu 5+1e çıkarmak mümkün mü? Bunun için ayrıca bir kablo ya da ara aparat var mı?
  • malcolm
    Member
    • 17-02-2008
    • 1019

Konu: 5+1 i tvye bağlamak, tam verim almak???

Bu tip kabloların satıldığı yerlerde stereo çoğaltıcı aparatlar satılır bu şekilde birkaç kabloyla diğer hoparlörleri de çalıştırabilirsin tabi ne farkeder sadece ses ve bas şiddetinde artma olur, ama ses boyutunda değişiklik olmaz. Aparatın satıldığı yere sorunu anlatın hangi aparatları ve kabloları almanız gerektiğini daha iyi tarif edebilirler.
    Son düzenleme malcolm; 05-08-2009, 20:40.

Yorum

• ybæl©ik
      ADMINISTRATOR
      • 25-01-2003
      • 30775

Ses sisteminiz hakkında detay bilgi vermemişsiniz.

Bilindiği üzere bazı cihazlardan sağlıklı ses alabilmek için Amlifier'a sahip speaker setleri olmalı ya da speaker takımının A/V Receiver aracılığı ile ses kaynağına bağlanması gerekir.

Yukarıdaki bağlantı şekilleri ile ses alınsa bile A/V Receiver bağlantısı dışında 5.1, 6.1, 7.1 ses desteği alınamayabilir ve alınamaz. Çünkü sesi işleyen ve Surround/Saran sesi yaratan A/V Receiverdır. Ses kaynağı 5.1, 6.1, 7.1 desteklemese bile alınan Stereo ses A/V Receiver ile değişik ses formatları ile spakerlardan alınabilir.

Size bir önerim olsun ve deneyerek sonucu bizlerle paylaşırsanız aynı konuda sıkıntıya düşen arkadaşlara da yol göstermiş oluruz.

TV'nizden aldığınız sesi speaker takımınızdaki sadece bir girişe takabildiğinizi belirtmişsiniz. Oysa ki TV'den 2 ses çıkmaktadır. Left-Right olan bu 2 ses çıkışını Speaker setinizin bir girişine takmadan önce aşağıdaki Y birleştiriciyi kullanın ve tek giriş olarak ses sisteminize verin, bakalım sonuç ne olacak.

Ekli Dosyalar

Yorum

• ModMan
        Senior Member
        • 02-11-2004
        • 4800

Bazı 5.1 lerde Özellik Olrak Stero Modu Olabiliyor
        cihazın arkasında 2.1ch
        yazılı bir swich mevcutsa En kolay yol
        ferontlara stereo verdimmi tüm hop ses alanabilir
        tabi cihaz önemli
        ben verstel kullanıyom mevcut 3 girişten 5.1 kalitesinde olmasda tüm hop net ses alıyorum
        creativelerdede görmiştüm

Yorum

• iskete
          Junior Member
          • 12-01-2005
          • 264

Konu: 5+1 i tv ye bağlamak, tam verim almak???

Hocalarım hemen fotoları yoluyorum.

Yorum

• iskete
            Junior Member
            • 12-01-2005
            • 264

Aldığım kablo (Bir ucu stereo, diğer ucu sağ sol mono)

Ses sisteminin 3 stereo ucundan sadece birine takabiliyorum

Kablonun mono uçlarını receiverın mono çıkışlarına taktım.

2. Resimde görüldüğü gibi 2 ucun takılamaması stereo 2 erkek ucun boşta kalması nedeniyle bu resimde görülen ses sisteminin boştaki 3 çıkışından ses gelmiyor.

Sorum şu 2. resimdeki boştaki 2 stereo ucuda takıp 5 hoparlörden de ses alabilir miyiz? Böyle bir aparat var mı?

Yorum

• iskete
              Junior Member
              • 12-01-2005
              • 264

Böyle bir aparat yoksa resimdeki kablodan 2 tane daha alsam 3 kablom olsa. Bu kablolardan ikisinin mono uçlarını kesip kalan tek bütün kabloya bağlasam çalışırlar mı acaba?

Yani sonuçta 3 dişi stereolu ve tek mono sağ sol çıkışlı bir kablo oluşacak.

Yorum

• malcolm
                Member
                • 17-02-2008
                • 1019

Üstat iki kablo alıp kesmene hiç gerek yok.

Üstteki fotodaki gibi iki tane stereo çoğaltıcı al, çoğaltıcılardan bir tanesini diğerinin bir dişisine tak,
                bu şekilde "3 dişi, 1 erkek stereo" aparat üretmiş olursun kablo kesmeden bu şekilde çözüm bulabilirsin

Şekildeki gibi 1. aparatı 2.'ye tak ses sisteminin 3 çıkışını kalan 3 dişi girişe tak erkeği'de receiverin kablosuna tak tamamdır.
                Son düzenleme malcolm; 06-08-2009, 02:38.

Yorum

• iskete
                  Junior Member
                  • 12-01-2005
                  • 264

Anladım Malcolm hocam çok teşekkür ederim. Bu daha kolay bir yol.

Yorum

• iskete
                    Junior Member
                    • 12-01-2005
                    • 264

Arkadaşlar Malcolm hocamın da yardımıyla 5+1in bütün hoparlörlerinden ses alacak şekilde 5+1i TVye bağlamayı başardım.

Dilerseniz yapacağınız işlemleri resimle anlatayım:
                    1) Bir ucu stereo, diğer ucu sağ sol mono 1 adet bu kablodan alınız. (4 lira)

2) 5+1imiz üç stereo çıkışlı olduğu için 2 adet stereo birleştirici alınız. (İkisi 1 lira)

3) Üç stereo uçtan ikisini bir birleştiriciye, kalan tek ucu diğer birleştiriciye takıyoruz ve boşta kalan dişi kısma iki stereolu birleştiricimiz takıyoruz. Ve bunu aldığımız kablonun dişi stereosuna takıyoruz.

4) Kablomuzun mono uçlarını receiverimizin ya da tvmizin mono ses çıkışlarına takıyoruz ve 5+1imiz bütün hoparlörinden ses gelecek şekilde çalışıyor.

5) Hoparlörlerimizi odamıza güzelce dağıtıyoruz ve 5 lira maliyetle mükemmel bir ev sinema sistemimiz oluyor.

Yorum

• malcolm
                      Member
                      • 17-02-2008
                      • 1019

beer

Yorum

• iskete
                        Junior Member
                        • 12-01-2005
                        • 264

Malcolm hocam çok teşekkür ederim sen olmasan şimdi kablo kesip birleştirmekle meşgul olacaktım. Ne demişler akıl akıldan üstünmüş. Büyüksün ustam

Yorum

• malcolm
                          Member
                          • 17-02-2008
                          • 1019

Estağfirullah.
                          Memnuniyetinize sevindim.
                          k eyifli dinlemeler...

Yorum

• newyorker
                            Junior Member
                            • 13-10-2006
                            • 1

helal olsun.. arayıp duruyordum.. hemen uyguluyorum bu yöntemi.. elinize emeğinize sağlık.. aman konu kapanmasın.. şu an lcd tv kullanan herkesin derdi, 5.1 bağlamak.. dolby,molby digital ses vs hiç önemli değil.. analog 5.1 den bütün uydulardan ses gelsin de yeterli bu.. bu konunun acilen her yere yayılması gerek.. selamlar saygılar..

Yorum

• mustaphh
                              Junior Member
                              • 18-06-2011
                              • 2

arkadaşlar bendede creative 5+1 sistem var ve aynı şekilde bağlıyorum fakat 2 hoporlörden gelio sadece ses neden kaynaklanıyo olablir

Yorum

İşlem Yapılıyor
                              X