HAYDI IPTV YAPALIM

Kapat
Önemli Konu
X
X

• Filtre
  • Zaman
  • Gösterim
Clear All
yeni mesajlar
  • ozkandonmez
    Administrator
    • 30-12-2002
    • 47394

HAYDI IPTV YAPALIM

ÖNEMLİ NOT : Burada yapılan çalışmalar deneme ve test amaçlıdır, ticari bir amacı yoktur, bu çalışmaları herkes sitesinde nereden aldığını belirtmek şartı ile yayınlayabilir.

iptv yapmak çok kolay olmasına rağmen biraz pahalıya gelen bir sistemdir. Aynı network üzerinde kullanıldığında ise sistem maliyetini ucuzlatan bir sistemdir.

Gelelim IPTV nin oluştutulmasına

Şimdilik sadece linux sistemi üzerinden anlatacağımız bu sistem en iyi UBUNTU üzerinde çalışmaktadır, fazlaca sistem bilgisinede ihtiyacınız olmayacaktır zira internet üzerinde

yardımların çoğu ubuntu üzerinde kurulumlarda anlatılmaktadır.

Öncelikle Digital bir tv kartı almakla işe başlamamız gerekmektedir , bunun için klasik SkyStar 'ı artık kullanmıyoruz zira oldukça pahalıya geliyor.

Bunun yerine TBS firmasının üretmiş olduğu TV kartlarını tercih ettik ki , linux driver larında en ufak bir sorunları bulunmamaktadır, işte bazı örnekleri.

TBS Technologies-Professional Manufacturer of Digital TV Tuner Card for PC, PC Cards for DVB S/S2,DVB ?C,ISDB-T

Dört tuner bir kart üzerinde ve 2 tuner 2 CI yuvalı model (bu modelden ben getirttirdim ve harika)

TBS6985 DVB S2 Satellite Quad Tuner Digital TV Card-The Successor of TBS6984

tbs6985_1.jpg

tbs6991_1.jpg

Bu linkte http://www.tbsdtv.com/products/dvb-s...uner-pcie.html diğer modelleri görmeniz için
    Son düzenleme ozkandonmez; 15-01-2014, 14:08.
    Üyelere Özel Konuları Görebilmek İçin Lütfen ÜYE GİRİŞİ Yapınız

HAYDI IPTV YAPALIM

TBS 6991 Dual Tuner Dual CI Tv kartı linux sürücü yükleme

LÜTFEN OKUYUN

• ozkandonmez
    Administrator
    • 30-12-2002
    • 47394

Konu: HAYDI IPTV YAPALIM

İşletim sistemi olarak UBUNTU nun 12.04 yada 13.04 bir pc ye yükleyelim ve update / upgrade lerini yapalım.

Not: 13.10 versiyonu ile ilgili henüz stabil bir versiyon yok, çalışmasına rağmen ufak tefek eksiklikler var buda can sıkıyor şimdilik 13.10 ubuntu kullanmayın

server olarak yüklerseniz daha rahat edersiniz, uzaktan erişim sağlamak böylece daha kolay olacaktır.

Şimdi asıl sihire gelelim TVHEADEND adında bir program ve program sayesinde IPTV yayınını yapabilecek duruma geliyoruz.

yüklemeye başlayalım.

Öncelikle ubuntuda sık sık SU komutunu kullanmamak için sistem açıldığında

sudo passwd root yazıp enter layın

şifreleri girdikten sonra

reboot yapın ve girişi root olarak yapın

işlemlerinizi bu serverdan da yapabilirsiniz yada başka bir pc den PUTTY ile sisteme giriş yaparakda yapabilirsiniz, tercih sizin.

gelelim tvheadend in çalışması için gerekli ayarların yapılmasına ;

apt-update yaparak son updatelerin yüklenmesini sağlayınız

PHP Code:
    aptitude install build-essential git pkg-config libssl-dev bzip2 wget 
    yada bunu çalıştırın

PHP Code:
    aptitude install libavahi-client-dev zlib1g-dev libavcodec-dev libavutil-dev libavformat-dev libswscale-dev 

tvheadend in son versiyonunu server a indirelim

PHP Code:
    git clone https://github.com/tvheadend/tvheadend.git 
    şimdi

PHP Code:
    cd tvheadend 
    komutu ile program klasörüne girelim

tvhead komut dosyası ile birlikte gelen bir dizi aktif ve deaktif yapacağınız komutlarıda içeren bir configure dosyası gelmektedir.

neyi nasıl yapacağınızı öğrenmek için

./configure --help komutunu kullanabilirsiniz

şayet default değerleri kullanmak isterseniz hiç bir şeye dokunmayın , örneğin ben herşeyi default olarak kullanmaktayım.

komut satırına

PHP Code:
    ./configure 
    yazarak enter layınız , şayet sisteminizde eksik var ise putty ekranında problem olan bölümlerle ilgili olarak fail yazısı göreceksiniz size düşen bu eksikleri ubuntuya yükleyip reboot ederek yeniden ./configure komutunu çalıştırmak olacaktır.

her şey yolunda ve fail almadı iseniz şimdi

olası fail hatalalarını giderilmesi için UBUNTU kütüphane hataları ve giderilmesi konusunu ziyaret ediniz.

PHP Code:
    make make install 
    komutunu yazarak kodların derlenmesini sağlayınız.

server tarafında yapacağınız her şey bu kadar, şimdi farklı bir pc den herhangi bir BROWSER ile nasıl gireceğiniz bir sonraki mesajda anlatılacaktır.
    Son düzenleme ozkandonmez; 17-01-2014, 23:44.

HAYDI IPTV YAPALIM

LÜTFEN OKUYUN

Yorum

• ozkandonmez
      Administrator
      • 30-12-2002
      • 47394

server dasınız ve tvheadend klasöründe iken

PHP Code:
      ./build.linux/tvheadend 
      komutunu çalıştırırsanız tvheadend i çalıştırmış olursunuz, şayet browser da şimdilik şifresiz girmek isterseniz

PHP Code:
      ./build.linux/tvheadend -
      komutunu kullanınız.

Şimdi başka bir PC ye geçelim ve browser da
      PHP Code:
      http://192.168.1.XXX :9981 
      yazın ve enter layın

tvheadend arayüzüne girdiniz şimdi. IP adresiniz ubuntu server yüklediğiniz makinenin adresi tabiki siz o ip ne ise onu yazmalısınız 9981 programın çalıştığı port dur değiştirmeyiniz.

İlk olarak gelen arayüzde

Configration
      DVB Inputs

sekmelerini seçelim, şöyle bir ekran gelmedi ise tv kartınızı driver larını sistem (ubuntu) tanımamış demektir, eğer durum böyle ise bundan sonrasına geçmeyin ve sürücülerini yüklemeye çalışın.

tvheadend.jpg

devam edecek....................

HAYDI IPTV YAPALIM

LÜTFEN OKUYUN

Yorum

• ozkandonmez
        Administrator
        • 30-12-2002
        • 47394

Bugünki anlatımımızda Network tanımlama ve uydu yapılandırma işlemlerine bakacağız.

Browser da 192.168.1.xxx:9981 yazıp enter layın

Çıkan arayüzde sırasıyla

Configuration - DVB Inputs - Networks sekmelerine tıklayın

gelen arayüzde Add butonuna tıklayarak yeni bir network ün türünü girelim ve kaydedeilim.

Örneğimizde DVB-S seçilmiştir ve göreceğiniz üzere sistem ATSC - C ve T sistemlerinede destek vermektedir.

tvheadend_1.jpg

Şimdi TV Adapters kısmını seçerek açılır menüde pc ye takılı olan cihazı tklayarak onun bir altındaki LNB ye hangi network ü bağlayacağımız seçelim.

tvheadend_3.jpg

Burada network seçimi yapacağız örnek resmimizde turksat seçilmiştir.

Daha sonra açılır menünün bir üst kısmını seçelim , burada ise Seçtiğimiz network ve LNB tipine göre ayarlamaları yapacağız.
        Görüldüğü üzere sistem diseqc sisteminede destek vermektedir.

tvheadend_3_1.jpg

Save butonuna basarak kaydedelim

Herşeyi doğru yapılandırdı iseniz aşağıdaki gibi services butonuna bastığınızda sistemin otomatik olarak frekansları tarayıp kanalları bulamaya başladığını göreceksiniz.

tvheadend_5.jpg
        Son düzenleme ozkandonmez; 29-01-2014, 21:57.

HAYDI IPTV YAPALIM

LÜTFEN OKUYUN

Yorum

• PowerVu
          Member
          • 12-04-2004
          • 2540

Üstad

Çalışma muhteşem. Tebrik ediyorum. Anlayamadığım tek konu var o da Çift tuner şart mı bunda ? Bende SS2 HD2 var.

Birde uploaddan ne kadar kullanıyor bu program ?

Yorum

• Özgür
            Junior Member
            • 11-07-2007
            • 98

Originally posted by PowerVu View Post
            Üstad

Çalışma muhteşem. Tebrik ediyorum. Anlayamadığım tek konu var o da Çift tuner şart mı bunda ? Bende SS2 HD2 var.

Tuner sayısı vereceğiniz kanal sayısıyla alakalı bir durum. Kullanılan upload miktarı da belirleyeceğiniz görüntü kalitesine göre değişir.

Yorum

• MsOz
              Junior Member
              • 26-01-2014
              • 7

bu verici olmak için mi bir açıklama? doğrusu ne işe yarıyor veya ben ne elde edebiliyorum anlamadım...

Yorum

• Özgür
                Junior Member
                • 11-07-2007
                • 98

Originally posted by MsOz View Post
                bu verici olmak için mi bir açıklama? doğrusu ne işe yarıyor veya ben ne elde edebiliyorum anlamadım...
                İp tv yayınının nasıl yapıldığını anlatıyor Özkan bey izlemek için değil. Bu uygulamayı yaparak kendi internet televizyon kanalınızı kurabilirsiniz yada mevcut uydu yayınlarını internet üzerinden izletebilirsiniz.

Yorum

• ozkandonmez
                  Administrator
                  • 30-12-2002
                  • 47394

Originally posted by MsOz View Post
                  Sürekli IPTV den bahsedilip durulurken forum olarak tam ve aydınlatıcı bilgi verilmesi adına yapmış olduğum bir çalışmadır.

Bir tv kartı ve bir pc ile (linux-windows farketmez) evinizde ve kendi network unuzda istediğiniz ortamdan tv yayınlarını izleyebilmeniz

için yapılan çalışmaların bütünüdür ve yasaldır.

HAYDI IPTV YAPALIM

LÜTFEN OKUYUN

Yorum

• ozkandonmez
                    Administrator
                    • 30-12-2002
                    • 47394

Originally posted by PowerVu View Post
                    Üstad

Dostum iptv ye yapısal olarak bakıldığında farklı transponderlerden aynı anda birden fazla kişinin seyredebilmesi için her transponder e bir tuner icap etmektedir bildiğin gibi.

Transponder deki buket leri ise istediğin sayıda kullanıcı ile paylaşabilirsin, network ağın kaldırabildiği sürece tabiki

Dolayısı ile ben ss2 nin 2.6 ve 2.8 SD si ve TBS nin 6691 Çift tuner ve çift CI lı bir kartı var , TBS üzerinden çalışmalarımı sürdürüyorum.

Buradan yola çıkarsak her bir TP için bir tuner ihtiyacı olduğunu noktasından hareket edersek bir uyduda yayınlanmak istenen TP kadar Tuner kartın olması gerekir.

Bir sonraki mesajımda nasıl yapılıyor onu izah etmeye çalışacağım.

İkinci sorun ise Upload dan ne kadar kullanıyor idi , tv kartının destekleklediği sınırın (720 veya 1080) tamamını kullanarak stream yapıyor. Lakin HD ve SD yayınları arasında hatta iki farklı HD yayın

yapan kanallarda dahi streaming output değerleri farklı olabilir, örneğin bir HD yayın 3200 Kb/sn iken diğer 1000 kb/sn olabiliyor.

Radyo yayınları ise çok düşük 100-200 kb/sn aralığında değişiyor.

Durum böyle olunca network içinde sorun yaratmazken , dışarıya (internet omurgasına) yayın göndermek oldukça sıkıntılı hale gelebiliyor.

Lakin bunada çözüm üretmek hiçde sanıldığı kadar zor değil, bunu çalışmalarımızla hep birlikte göreceğiz.

Bu çalışmalarımızı ise bugün piyasada paylaşımların IPTV ye döndüğü noktada sadece üyelerimiz ile paylaşmayı seçtik. Konu asla public edilmeyecektir, üyelerimiz için bir sınırlama koymadık.
                    Son düzenleme ozkandonmez; 04-02-2014, 03:38.

HAYDI IPTV YAPALIM

LÜTFEN OKUYUN

Yorum

• ozkandonmez
                      Administrator
                      • 30-12-2002
                      • 47394

Konu: HAYDI IPTV YAPALIM-Network üzerinden nasıl izleyeceksiniz ?

Kurulumları doğru yaptı iseniz, tvheadend programı otomatik olarak uydudaki bilinen tüm frekansları sıra ile tarayacak kaydedecek ve listeleyecektir.

Size otomatik bir play list oluşturacaktır.

Sizin yapmanız tek şey VLC ye girip

örneğin ;

http://192.168.1.50:9981/playlist yazmak olacaktır.

Playlist bölümünden şimdi istediğiniz kanalı seçerek izleyebilirsiniz.

Aynı TP ye ait kanallar tek tıklama ile izlenir yanlız farklı bir TP de bulunan kanal için vlc player da önce stop etmeli sonra kanalı seçmelisiniz.

Zira bu işlemi yapmaz iseniz son izlemiş olduğunuz TP halen stream a devam edeceğinden başka bir kanala geçiş izni vermez.

Ayrıca VLC Player eklentisi olan tvheadend HTSP plugini yüklediğinizde playlist i direk görebileceksiniz.

Bunu http://www.ozmena.net/iptv-ve-uygula...ir-731920.html

Konusunda işledik

Bu işlemin dışında birde pc nizi tam bir multimedya aygıtına çeviren ve network üzerinde tüm medya aygıtlarına hakim olabileceğiniz, smart TV nizde de izleme yapabilecceğiniz bir program var

Adı XBMC ücretsiz bir yazılım olup windows versonlarıda mevcuttur.

Programa adresinden ulaşabilirsiniz, tek yapmanız gerekn programı kurduktan sonra çalıştırıp sistem ayarlarında TVHEADEND i seçip server bilgilerinizi girmeniz olacaktır.

xxxxxxxxxxxxxxx konusunda ayrıntılı olarak xbmc ve tvheadend ayarları anlatılacaktır.
                      Son düzenleme ozkandonmez; 03-02-2014, 16:06.

HAYDI IPTV YAPALIM

LÜTFEN OKUYUN

Yorum

• þah
                        Junior Member
                        • 07-03-2006
                        • 289

hocam burda şifresiz kanalları ıp tv olarak dagıtıyoruz deyil mi peki örnegin 7w deki şifreli olan osn paketini ki kartı yalnızca kendi cihazında çalışıyor onu nasıl stream edebiliriz.

Yorum

• Bluesman
                          Super Moderator
                          • 25-03-2004
                          • 20416

FB-KSK ?

Yorum

• lyatno
                            Junior Member
                            • 19-05-2014
                            • 5

merhabalar.bu konuyü burda açtıyım için kusura bakmayım.benim yeni aldığım botech piko 300hd mini veonunla iptv izlemem için adaptor dark radgemax-150 aldım.burda gördüm ki 207 markasınla çok güzel veanlayışlı anlatıyorsunuz.ben yazılım nasıl yükleniyor beceremedim.bana aynı şekilde yazılım nasıl atılır yazarsanız sevinirim-ustalar.şimdiden teşekkür ederim.

Yorum

• cherno
                              Junior Member
                              • 28-10-2006
                              • 91

merhaba,
                              konuyu dün gördüm bişeyler yapmaya çalıştım ama en son kısında takıldım kaldım
                              ben ubuntu 13.10 desktop kurdum tvheadend programını çalıştırdım, network ekledim
                              en son kısımda services dediğimde hiç kanal bulmadı
                              bikaç resim eklemek istiyorum

EkranGoruntusu-2014-10-07100819.png hosted at Hızlı Resim Yükle - Hızlı Resim Yükle Resim Upload İnternette Paylaş foto image yükle

EkranGoruntusu-2014-10-07100905.png hosted at Hızlı Resim Yükle - Hızlı Resim Yükle Resim Upload İnternette Paylaş foto image yükle

Yorum

İşlem Yapılıyor
                              X