Türksat otomatik arama frekansı bilgileri aşağıdaki gibidir ; Frekans : 12380 MHz Polarizasyon : Dikey – V – (Vertical) Sembol oranı (Symbol Rate) : 27500 Ksymb FEC: 3/4 değerlerinin kanal tarama menüsünden girilerek 'Şebeke Taraması' yapılmasını yapınız >

Gösterilen Sonuçlar : 1 ile 2 arası , toplam 2

Konu: Kuvayı Milliye nedir?

 1. #1
  *Security MentaL's Avatar
  Bağlantı Tarihi
  01-03-2004
  Mesajlar
  8,272
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Exclamation Kuvayı Milliye nedir?

  Kuvayı Milliye nedir?
  Bugün ne anlama gelmektedir?


  ''Kuvayı Milliye'', ilk kez, Kurtuluş Savaşı'nda görev alan milis güçleri anlamında kullanılmıştır. ''Kuvayı Milliye'', işgal altındaki bir ülkede halk tarafından oluşturulmuş direniş örgütleridir; bu özellikleri ile bir sivil örgütlenme modelidir; ''Kuvayı Milliye'' sonradan Ulusal Kurtuluş Savaşı'na katılan herkesi kapsayan bir kavram olarak kullanılmıştır.

  Bugün ''Kuvayı Milliye'' denilince akla askerler, ordu, ihtilaller ve cuntacılık gibi kavramlar geliyor. Ne kadar yanlış! Kuvayı Milliye, o tarihte, işgalci emperyalist ordularına karşı savaşan, Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi, Arabı ile bütün etnik grupları kapsıyordu.
  Örneğin, Doğu ve Güneydoğu'da Cibranlı Halit Bey, Hesanalı Halit Bey, Mutki Aşireti Reisi Musa gibi Kürt liderleri, Hormek ve Lolan aşiretleri gibi Alevi aşiretleri; Batı'da Yörük Ali Efe, Demirci Mehmet Efe gibi Türkler; Çerkez Ethem, ağabeyleri Reşit ve Tevfik Beyler de Kuvayı Milliye olarak savaşa katılıyordu.

  ''Kuvayı Milliye Ruhu'' da işte bu demekti. 19 Mayıs 1919 günü Samsun'a çıkan Mustafa Kemal, bütün bu grupları ve örgütleri aynı amaç çerçevesinde birleştirmişti. ''Kemalist'' kavramı da tam bu sırada ortaya atıldı. ''Kemalist'' o günlerde, İngiliz istihbarat örgütü gizli yazışmalarıyla Amerikan basınında milliyetçi, Bolşevik ve isyancı anlamlarında kullanılıyordu. Bu açıdan, emperyalist ordularına karşı anayurtlarını koruyan herkes, Türk, Kürt, Çerkez, Arap, hepsi de ''Kemalist'' sayılıyordu.

  Mustafa Kemal ve arkadaşlarının amaçları bağımsız bir cumhuriyet kurmaktı.. Emperyalist Batı ordularına karşı verilen savaş sonrasında kurulacak devlet, Batı dünyasına karşı bağımsız olacaktı. Sovyetler Birliği'ne karşı da bağımsız bir siyaset izlenecekti. Bu bağımsızlık da onurlu ve ulusal bir devlet olmanın koşuluydu.

  Bugün kendilerini ''ırkçı ve Turancı'' sayan birçok insan ünlü Enver Paşa'yı bu ülkünün lideri olarak selamlar... Mustafa Kemal, Sakarya Savaşı'nda yenilse, Enver Paşa, Lenin'in sağlayacağı destekle Müslüman askerlerden oluşan bir Kızıl Ordu'nun başına geçerek Anadolu'ya geçecektir.
  Böyle olsaydı Türkiye bugün bağımsızlığına kavuşan eski Sovyet cumhuriyetlerinden biri olacaktı! Ya da Türkiye bugün Yunan işgalinde kalacak, Mustafa Kemal'e karşı çıkan dinsel çevreler, cuma namazlarını Yunan ordusunun kuşattığı camilerde kılmak zorunda kalacaklardı!

 2. #2
  Member
  Bağlantı Tarihi
  16-01-2006
  Mesajlar
  1,180
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: Kuvayı Milliye nedir?

  Benden de bir katkı:

  Kuvayı Milliye, milis kuvvetleri demek. Kuvayı Milliyenin oluşmasıyla ilgili sürece baktığımız zaman, Denizli Müftüsünün daha İzmir’in işgali günü kendilerine silah verilerek mücadele etmelerine izin vermeleri konusunda bir talebi var. Daha sonra 57 nci Fırka Kumandanlığının kendilerine gelen talep üzerine milis kuvvetlerinden yararlanılmaya izin verilmesi konusunda Harbiye Nezaretine bir raporu var. Harbiye Nezaretinin de “çok mühimdir” diyerek, altını çizmesi ve Kuvayı Milliye Teşkilatına destek verilmesi şeklinde bir genelgesi var. Fakat, dediğim gibi, Kuvayı Milliyeye bazı harbiye nazırları, bazı Osmanlı yetkilileri destek verirken, bazıları da bunun ülkenin başını ağrıtacağı şeklinde düşüncelere sahipler. Böylece, Kuvayı Milliye birlikleri ortaya çıkmaya başlıyor. Kuvayı Milliye birlikleri, aslında zaruretten ortaya çıkan birlikler. Zira devlet, halkını ve ülkesini koruyamadığı için, bu müdafaa işini milis kuvvetleri yapmak mecburiyetinde kalmıştır ve askerlerin bir kısmından da milis kuvvetlerinin oluşumu konusunda destek verildiğini görmekteyiz.
  Kuvayı Milliye, doğrudan doğruya Harbiye Nezaretine ve Erkanı Harbiyei Umumiyeye bağlı olmadığı için, kontrolü ve disiplini sağlamak yeterince mümkün olamıyor. Kuvayı Milliye, aslında kendi içerisinde değerlendirildiği zaman bir bütün teşkil etmiyor. Yani, Kuvayı Milliye birliklerinin bütün özelliği şudur diyemiyoruz. Kumandanlarına baktığımız zaman farklılıklar var; bazıları askerdir, ki bunlar görevli asker değil, o zaman ordu kadrolarında görevli askerler değil; ya istifa etmiştir ya emeklidir; o şekilde subaylar. Bir diğer Kuvayı Milliye kumandalarının eşraftan olduklarını görüyoruz. Bunların askerlikle bir ilgisi yok; sadece bulundukları bölgede söz sahibi kişiler. Bunlar, Yunan ilerlemesine karşı koymak için Kuvayı Milliye birliği oluşturmuşlar, onların ihtiyaçlarını karşılıyorlar ve düşmana karşı mücadele veriyorlar.
  Bir başka grup, efeler. Bir başka grup da eşkıya reisleri.
  Dolayısıyla, baktığımız zaman, kumandanlarında bir bütünlük yok, silah birliği yok. Zira, eşkıyalıktan, efelikten gelenler, sivildeki silahlarıyla beraber bu mücadeleye katılmışlardır. Umumiyetle, düzenli ordu birliklerine benzeyen, kumandanı asker olanlar dışında, pek fazla disiplin de göremiyoruz. Dolayısıyla, zaman zaman yağmaya da yönelebiliyorlar; zaman zaman keyfî cezalandırmalara da yönelebiliyorlar; fakat, her şeye rağmen, bu şartlar içerisinde, millî bir duyguyla yola çıkıp da bu harekete katılmış olmalarını takdirle anmak mecburiyetindeyiz.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Bu konuda gezinen 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. ''Hâkimiyet-İ Milliye'' Muhabirine Verdiği Mülâkat
  Gönderen HIAMOVI konu Mustafa Kemal ATATURK bölümünde
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 01-01-2009, 23:09
 2. Kuvvayı Milliye Derneği'nin tüyler ürperten yemin töreni (Video)
  Gönderen ALAMUT07 konu Genel Sohbet bölümünde
  Cevaplar: 16
  Son Mesaj: 11-02-2007, 18:37
 3. Millî Ordunun Kuruluşu ve Kuva-yı Milliye
  Gönderen izmirsat konu Odev Istekleri bölümünde
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18-01-2007, 12:52

Bookmarks

Gönderim Kuralları

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazamazsınız
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
Desteklediklerimiz
aiofiles.Com , cfturkey.com, birbirgidiyor.com,MTP Patent ve Marka Tescili,Butik Düğün ve Bebek Fotoğrafçısı,RC MARKETİM,MERSİN RC, Filbox , Digitürk İnternet , Digitürk , Digitürk