Türksat otomatik arama frekansı bilgileri aşağıdaki gibidir ; Frekans : 12380 MHz Polarizasyon : Dikey – V – (Vertical) Sembol oranı (Symbol Rate) : 27500 Ksymb FEC: 3/4 değerlerinin kanal tarama menüsünden girilerek 'Şebeke Taraması' yapılmasını yapınız >

Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Gösterilen Sonuçlar : 1 ile 20 arası , toplam 27

Konu: GPRS NEDİR? TÜM GSM ŞEBEKELERİ İÇİN GPRS AYARLARI BURADA

 1. #1
  Senior Member
  Bağlantı Tarihi
  28-03-2005
  yaş
  31
  Mesajlar
  8,006
  Teşekkür
  0
  1 Mesajında 1 teşekkürü var.

  Varsayılan GPRS NEDİR? TÜM GSM ŞEBEKELERİ İÇİN GPRS AYARLARI BURADA

  arkadaşlar bu topic'i daha önceden @ozkandonmez hoca burada açmış fakat üzerinden 1,5 yıl geçtiği ve daha kapsamlı bir çalışma olduğu için tekrar vermekte yarar görüyorum...

  GPRS NEDİR ?


  GPRS (General Packet Radio Service/Paket Anahtarlamalı Radyo Hizmetleri), verilerin mevcut GSM şebekeleri üzerinden saniyede 28.8 Kb'den 115 Kb'ye kadar varabilen hızlarda iletilebilmesine imkan veren, cep telefonu, dizüstü bilgisyar, PDA ve diğer mobil cihaz kullanıcılarına kesintisiz İnternet bağlantısı sunan bir mobil iletişim servisidir.  GPRS platformu sayesinde telefonunuzun özelliklerine göre cep telefonunuzdan ya da dizüstü bilgisayar ve cep telefonu aracılığı ile profesyonel kullanıcıların İnternet'e ve işyerlerindeki kurumsal bilgisayar ağlarına (intranet) bağlanmaları da mümkün olmaktadır. Dizüstü bilgisayarları ile İnternet'e kablosuz erişim sağlamak isteyen kullanıcılar, cep telefonlarını İnternet'e bağlanmak için gerekli modem olarak kullanarak GPRS ile kesintisiz İnternet erişimi sağlarlar.


  GPRS, mobil iletişim teknolojisinde halen kullanılmakta olan devre anahtarlama (sadece tek bir kullanıcıya tahsis edilen bir hat üzerinden sürekli bağlantı) metodu yerine paket anahtarlama (aynı hattın birden çok kullanıcı tarafından paylaşıldığı ve iletişim hızının 115 Kb'ye kadar çıktığı bir yapı) yöntemini kullanmaktadır.  GSM ağlarının normal şartlar altında sunduğu 9.6Kb iletim hızıyla karşılaştırıldığında bu değerler 3 ile 12 kat arasında değişen bir performans artışını ifade etmektedir.  GPRS teknolojisi, kullanıcıya yüksek hızlı bir erişimin yanı sıra, bağlantı süresine göre değil gönderilen ve alınan veri miktarına göre ücretlendirilen ucuz iletişim olanağı da sağlar. Bu sistemde aboneler, İnternet'e bağlı kalındığı süreye göre değil, yalnızca alıp gönderdikleri veri miktarı kadar ödeme yaparlar. Böylece, GPRS servisi ile her zaman ve her yerde bağlantı halinde olmak, ucuz ve hızlı bir mobil erişim sağlamak mümkün olmaktadır(GSM operatörlerine göre değişmektedir).

  ALINTIDIR
  Düzenleyen sarslan724 : 09-07-2005 13:37

 2. #2
  Senior Member
  Bağlantı Tarihi
  28-03-2005
  yaş
  31
  Mesajlar
  8,006
  Teşekkür
  0
  1 Mesajında 1 teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: GPRS NEDİR?

  GPRS(General Packet Radio Service) mobil iletişimde aslında yeni bir çağın kapısını açıyor. Ancak çoğumuz gelecekte hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olacak olan teknolojilerin temelinin GPRS ile atıldığının şuan da farkında değiliz. Yakın zaman (yaklaşık 2-3 sene) içinde mobil iletişimin hayatımızda şimdikinden çok daha fazla yeri olacak. Mobil iletişim için gelecekte kullanacağımız teknolojiler ise çok büyük ihtimalle bugün temelleri GPRS ile atılan UMTS gibi teknolojiler olacaklar.  GPRS, mobil iletişim teknolojisinde halen kullanılmakta olan devre anahtarlama (circuit-switched) yani sadece tek bir kullanıcıya tahsis edilen hat üzerinden sürekli bağlantı metodu yerine, paket anahtarlama(packet-switched) yani aynı hattın birden çok kullanıcı tarafından paylaşıldığı yöntemi kullanmaktadır. Paket-anahtarlama tekniğinde veriler gönderilmeden önce çok sayıda küçük pakete bölünür ve bu paketlerin her biri "varış adresinin neresi olduğu" bilgisine de sahiptir. Tüm paketler varış noktasına ulaştığında ise burada tekrar birleştirilirler ve orijinal veri elde edilmiş olur. Aslında paket-anahtarlama tekniği yeni birşey değildir. Sonuçta hergün kullandığımız internet’de paket-anahtarlama tekniğinin kullanıldığı dev bir network’tür.  Ayrıca GPRS paket anahtarlamalı teknolojisi ile eskiye oranla çok daha yüksek hızlarda mobil iletişim imkanı sağlayabilir. GPRS’de iletişim her biri 14.4Kbit/s ‘lik kapasiteye sahip slot’lar üzerinden sağlanır.(aslında bu slot’ların efektif kullanımı 9.6Kbit/s civarındadır) Ve aşağıdaki tabloda gördüğünüz gibi GPRS’de 12 farklı sınıf var. Ancak bu sınıflar değişik slot sayılarına sahip olsa da aynı anda sadece sınırlı sayıda slot aktif olabilir. Kısaca GPRS’in hızı cep telefonunuzun desteklediği sınıf ile doğru orantılıdır denebilir.

  ALINTIDIR

 3. #3
  Senior Member
  Bağlantı Tarihi
  28-03-2005
  yaş
  31
  Mesajlar
  8,006
  Teşekkür
  0
  1 Mesajında 1 teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: GPRS NEDİR?

  GPRS teknolojisi, kullanıcıya yüksek hızlı bir erişimin yanı sıra, bağlantı süresine göre değil gerçekleştirilen veri alışveriş miktarına göre ücretlendirilen iletişim olanağı da sağlar. Bu yönüyle GPRS, "sürekli bağlantı halinde" olma imkanı da sağmaktadır. İsterseniz her gün 24 saat bağlantı halinde kalabilirsiniz ve karşılığında sadece bu süre içinde gerçekleşen veri miktarı üzerinden fatura ödersiniz. Maliyetler açısından da bakılacak olursa, GPRS'in bir paket teknolojisi olması hem operatörler hem de kullanıcılar için çok daha verimlidir.

  Yazımızda daha çok GPRS teknolojisin bu yönü üzerinde duracağız ve bu teknolojiden ICQ gibi düşük veri aktarım oranlarına ihtiyaç duyan programlarla nasıl faydalanabileceğimizden bahsedeceğiz.

  Çünkü günümüzde standart bir internet kullanıcısı tercih ettiği servis sağlayıcıya ödediği abonelik ücreti haric, sadece telefon ücreti olarak bir saatlik bağlantı için 1.200.000TL ödemektedir. Eğer gece saat 22:30’dan sonra internet’i kullanmak isterseniz bu ücret indirime tabii tutularak 720.000 TL’ye kadar düşebiliyor. Ancak yinede bu ücretlendirme indirimli saatlerdeki tarife ile bile internet’i sık olarak kullananlar için ay sonunda oldukça yüklü faturalar ile karşı karşıya kalmak manasına geliyor.
  Hergün indirimli tarifenin uygulandığı 22:30'dan sonra internet'e bağlansanız ve sadece 1 saat bağlı kalsanız bile ay sonunda internet servis sağlayıcınız haric sadece bu bağlantı ücreti olarak yaklaşık 22Milyon fatura tutarınıza eklenir. Ancak bir çoğumuz genellikle 1 saat den fazla bağlı kalıyoruz ve saat 22:30’dan sonra bağlanmaya dikkat edenlerin sayısı da oldukça az. Bu da demek oluyor ki tahmin ettiğimiz fatura miktarı sıklıkla internet’i kullananlar için minimumlara yakın tutarları yansıtıyor.  Halbuki ICQ başında geçen saatler için eğer GPRS’i kullanırsanız bu kadar yüksek meblağlar ödemenize gerek yok. İhtiyacınız olanlar ise GPRS destekli bir cep telefonu, GPRS kullanımına açık bir hat ve GPRS destekli telefonunuz ile bilgisayarınızı haberleştirecek bir yol. Eğer bu şartları yerine getirirseniz ICQ başında geçen zamanlarda ödediğiniz telefon faturalarının tutarlarını 10 kat kadar düşürebilirsiniz. Çünkü ICQ’nun bazı versiyonları gerçekten çok düşük veri iletişimine ihtiyaç duyuyor. Bu sayede GPRS’in sadece aktarılan veri miktarı üzerinden ücretlendirme mantığı ile %100 örtüşüyor.

  ALINTIDIR

 4. #4
  Senior Member
  Bağlantı Tarihi
  28-03-2005
  yaş
  31
  Mesajlar
  8,006
  Teşekkür
  0
  1 Mesajında 1 teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: GPRS NEDİR?

  TURKCELL GPRS AYARLARI SAYFASI

  AVEA GPRS AYARLARI SAYFASI

  TELSİM GPRS AYARLARI SAYFASI

  gsm şebekesine göre yukarıdaki linklerden birine tıkladığınızda ayarlar ana sayfası gelmektedir. oradan da istediğiniz ayarı telefonunuzun marka ve modeline göre yapabilirsiniz. kolay gelsin...

 5. #5
  Senior Member
  Bağlantı Tarihi
  28-03-2005
  yaş
  31
  Mesajlar
  8,006
  Teşekkür
  0
  1 Mesajında 1 teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: GPRS NEDİR?

  SONYERİCSSON MARKA TELEFONLAR İÇİN TELEFON AYARLARI

  NOKİA MARKA TELEFONLAR İÇİN TELEFON AYARLARI

  SIEMENS MARKA TELEFONLAR İÇİN TELEFON AYARLARI

  MOTOROLA MARKA TELEFONLAR İÇİN TELEFON AYARLARI

  arkadaşlar büyük cep telefonu üreticileri web sayfaları üzerinden de telefonunuzdaki bir çok ayar seçeneğini yapabilirsiniz. burada bulduğum 4 marka için bu adresleri ekledim. diğer markalar için de 4 no'lu mesajdaki gsm operatörleri sayfalarından alabilirsiniz. herkese kolay gelsin...
  Düzenleyen sarslan724 : 10-08-2007 15:49

 6. #6
  Senior Member
  Bağlantı Tarihi
  28-03-2005
  yaş
  31
  Mesajlar
  8,006
  Teşekkür
  0
  1 Mesajında 1 teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: GPRS NEDİR?

  GSM OPERATÖRLERİNE GÖRE ÜCRETLENDİRME:

  TURKCELL:

  WAPCell'den yararlanmak için abonelik ücreti ya da aylık sabit bir ücret ödemenize gerek yoktur.

  Turkcell faturalı hat kullanıcıları için WAP servis ücreti, GPRS ile bağlanıldığında 0,007 YTL/KB - 7.000 TL/KB , DATA ile bağlanıldığında ise 1 dk. için 0,07 YTL /70.000 TL dir.

  Hazır Kart kullanıcıları için WAP servis ücreti, GPRS ile bağlanıldığında her 10 KB için 1 kontör, DATA ile bağlanıldığında 1 dakika için 1 kontördür.

 7. #7
  Senior Member
  Bağlantı Tarihi
  28-03-2005
  yaş
  31
  Mesajlar
  8,006
  Teşekkür
  0
  1 Mesajında 1 teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: GPRS NEDİR?

  AVEA:
  FATURALI HATLAR:
  GPRS Üzerinden WAP: 0,006 YTL / KB (6.000 TL / KB)

  WAP (Data Bağlantısı ile): 0,12 YTL / 2 dk. (120.000 TL / 2 dk)

  FATURASIZ HATLAR:

  GPRS Üzerinden WAP: 0.007 YTL / KB (7.000 TL / KB)
  WAP (Data Bağlantısı ile): 2 KONTÖR/ 2 DK. (2 KONTÖR/ 2 DK.)

 8. #8
  Senior Member
  Bağlantı Tarihi
  28-03-2005
  yaş
  31
  Mesajlar
  8,006
  Teşekkür
  0
  1 Mesajında 1 teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: GPRS NEDİR?

  TELSİM:

  Telsim için: Tesis Ücreti : 10.000.000 TL.
  Kullanılan bilgi karşılığı ücretlendirilme (Hacim Bazlı Ücretlendirme) 900TL / KByte. 0,0009 YTL / KByte
  1 Aylık sınırsız kullanım içeren GPRS Protokol paketi 50.000.000TL / Ay 50 YTL /Ay.


  MyCep için:
  Kontörlü GPRS aboneliğinden faydalanabilmek için abonelerin hattının aktif olması, GPRS ayarlarını yaptırması; kontör bakiyesinde en az 750 kontör bulunması, GPRS servisini açtırması gerekmektedir.

 9. #9
  Member Pronunciation's Avatar
  Bağlantı Tarihi
  22-02-2005
  Bölge
  Istanbul
  Mesajlar
  1,727
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: GPRS NEDİR?

  eline sağlık arkdaşım

 10. #10
  Banned fatih14's Avatar
  Bağlantı Tarihi
  06-07-2005
  yaş
  45
  Mesajlar
  349
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: GPRS NEDİR?

  eline sağlık kardeş madem yaptın bir hayır tam olsun bari . gprs üzerinden ücretsiz oyun ve melodi indirelen sitelerin isimlerini verde girelim bizim bildigimiz nuribaba vardı oda ücretli oldu selamlar

 11. #11
  Junior Member e_ral's Avatar
  Bağlantı Tarihi
  30-06-2004
  yaş
  41
  Mesajlar
  169
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: GPRS NEDİR?

  Alıntı Mesajı Gönderen Kullanıcı sarslan724
  TELSİM:

  Telsim için: Tesis Ücreti : 10.000.000 TL.
  Kullanılan bilgi karşılığı ücretlendirilme (Hacim Bazlı Ücretlendirme) 900TL / KByte. 0,0009 YTL / KByte
  1 Aylık sınırsız kullanım içeren GPRS Protokol paketi 50.000.000TL / Ay 50 YTL /Ay.


  MyCep için:
  Kontörlü GPRS aboneliğinden faydalanabilmek için abonelerin hattının aktif olması, GPRS ayarlarını yaptırması; kontör bakiyesinde en az 750 kontör bulunması, GPRS servisini açtırması gerekmektedir.
  Bilgiler için sagol..
  Bişey sormak istiyorum:
  İnternete 145den bağlanıyorum ve download hızım yaklaşık olarak 3-4 arası. Bu telsimin 1 aylık sınırsızından alsam diye düşünüyorum bayadır. Telsimde download hızı nekadar, bilgin varmı?

 12. #12
  Senior Member
  Bağlantı Tarihi
  28-03-2005
  yaş
  31
  Mesajlar
  8,006
  Teşekkür
  0
  1 Mesajında 1 teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: GPRS NEDİR?

  Alıntı Mesajı Gönderen Kullanıcı fatih14
  eline sağlık kardeş madem yaptın bir hayır tam olsun bari . gprs üzerinden ücretsiz oyun ve melodi indirelen sitelerin isimlerini verde girelim bizim bildigimiz nuribaba vardı oda ücretli oldu selamlar
  dostum bu topic de bazı ücretsiz wap siteleri var. işine yarayabilir. kolay gelsin...

 13. #13
  Senior Member
  Bağlantı Tarihi
  28-03-2005
  yaş
  31
  Mesajlar
  8,006
  Teşekkür
  0
  1 Mesajında 1 teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: GPRS NEDİR?

  Alıntı Mesajı Gönderen Kullanıcı e_ral
  Bilgiler için sagol..
  Bişey sormak istiyorum:
  İnternete 145den bağlanıyorum ve download hızım yaklaşık olarak 3-4 arası. Bu telsimin 1 aylık sınırsızından alsam diye düşünüyorum bayadır. Telsimde download hızı nekadar, bilgin varmı?
  dostum telsim' de ne kadar tam olarak bilemicem ama yukarıda yazana göre:

  Alıntı Mesajı Gönderen Kullanıcı sarslan724
  Ayrıca GPRS paket anahtarlamalı teknolojisi ile eskiye oranla çok daha yüksek hızlarda mobil iletişim imkanı sağlayabilir. GPRS’de iletişim her biri 14.4Kbit/s ‘lik kapasiteye sahip slot’lar üzerinden sağlanır.(aslında bu slot’ların efektif kullanımı 9.6Kbit/s civarındadır) Ve aşağıdaki tabloda gördüğünüz gibi GPRS’de 12 farklı sınıf var. Ancak bu sınıflar değişik slot sayılarına sahip olsa da aynı anda sadece sınırlı sayıda slot aktif olabilir. Kısaca GPRS’in hızı cep telefonunuzun desteklediği sınıf ile doğru orantılıdır denebilir.
  ben sana adsl' yi tavsiye ederim. kat kat hızlı ve daha ucuz. oraya 50YTL verene kadar ADSL' ye 29 vereceksin. kolay gelsin...

 14. #14
  Junior Member e_ral's Avatar
  Bağlantı Tarihi
  30-06-2004
  yaş
  41
  Mesajlar
  169
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: GPRS NEDİR?

  tavsiyen için teşekkürler ama bulunduğumuz yere telekom ADSL hizmeti vermiyor. Bağlı bulunduğumuz santral küçükbir analog köy santarli, Telekom hatlarında sürekli sorunlar oluyor ve 4-5 senelik planlamalarında buralara yatırım yapmayı düşünmüyorlarmış. Mecburen telekom harici bi İnternet bağlantısı bulmamız gerekiyor..

 15. #15
  Junior Member e_ral's Avatar
  Bağlantı Tarihi
  30-06-2004
  yaş
  41
  Mesajlar
  169
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: GPRS NEDİR?

  Yani ayda 150YTLyi geçmeyecek, download ve uploadda telekoma bağımlı olmayacak, 3-4 PC bağlıyabileceğim GPRS yada Uydu internet gibi bişey arıyorum..

 16. #16
  Senior Member
  Bağlantı Tarihi
  28-03-2005
  yaş
  31
  Mesajlar
  8,006
  Teşekkür
  0
  1 Mesajında 1 teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: GPRS NEDİR?

  Alıntı Mesajı Gönderen Kullanıcı e_ral
  tavsiyen için teşekkürler ama bulunduğumuz yere telekom ADSL hizmeti vermiyor. Bağlı bulunduğumuz santral küçükbir analog köy santarli, Telekom hatlarında sürekli sorunlar oluyor ve 4-5 senelik planlamalarında buralara yatırım yapmayı düşünmüyorlarmış. Mecburen telekom harici bi İnternet bağlantısı bulmamız gerekiyor..
  anladım, o zaman telsim mantıklı gibi görünüyor, iyice araştırmak lazım tabi hız olayını. kolay gelsin...

 17. #17
  Junior Member e_ral's Avatar
  Bağlantı Tarihi
  30-06-2004
  yaş
  41
  Mesajlar
  169
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: GPRS NEDİR?

  teşekkürler

 18. #18
  Senior Member
  Bağlantı Tarihi
  28-03-2005
  yaş
  31
  Mesajlar
  8,006
  Teşekkür
  0
  1 Mesajında 1 teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: GPRS NEDİR?

  Alıntı Mesajı Gönderen Kullanıcı e_ral
  teşekkürler
  rica ederim, görevimiz burada bilgi paylaşımı...

 19. #19
  Junior Member
  Bağlantı Tarihi
  25-03-2005
  Bölge
  DeNiZLi
  yaş
  25
  Mesajlar
  87
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: GPRS NEDİR?

  böyle önemli şeyleri tekrar gündeme getirmeniz çok güzel

 20. #20
  Senior Member
  Bağlantı Tarihi
  28-03-2005
  yaş
  31
  Mesajlar
  8,006
  Teşekkür
  0
  1 Mesajında 1 teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: GPRS NEDİR?

  Alıntı Mesajı Gönderen Kullanıcı hog_hoggen
  böyle önemli şeyleri tekrar gündeme getirmeniz çok güzel
  rica ederim, elimden geldiğince önemli konuları işlemeye devam edeceğim. kolay gelsin...

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Bu konuda gezinen 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. D 900 GPRS AYARLARI
  Gönderen dide konu Prog/Uygulama___ bölümünde
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14-06-2007, 11:29
 2. 6600 AVEA GPRS AYARLARI::: ACİL YARDIM
  Gönderen haven konu Teknik Destek_ bölümünde
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 02-09-2004, 22:45
 3. c 62 gprs
  Gönderen kocabey44 konu Siemens bölümünde
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 06-07-2004, 14:58
 4. c 62 gprs
  Gönderen kocabey44 konu Siemens bölümünde
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 24-05-2004, 00:11
 5. SIEMENS-TRIUM-SAGEM-SAMSUNG-RAKS İÇİN GPRS AYARLARI
  Gönderen bybuki konu Diger Markalar bölümünde
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 13-04-2004, 18:29

Bookmarks

Gönderim Kuralları

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazamazsınız
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
Desteklediklerimiz
aiofiles.Com , cfturkey.com, birbirgidiyor.com,MTP Patent ve Marka Tescili,Butik Düğün ve Bebek Fotoğrafçısı,RC MARKETİM,MERSİN RC, Filbox , Digitürk İnternet , Digitürk , Digitürk