Türkiyede bulunan Digital Platformlar (Dıgıturk - D-Smart - diğer kuruluşların ve yeni ismi anılmayan kuruluşların şifreli yayınları ve eklenecek her türlü paralı yayınlar) hakkında yazı yazmak, dosya upload etmek, link vermek..Aynı şekilde Türkiyede bulunan GSM şebekelerine ait GSM kartlarının kopyalanması (Klonlaması , birleştirilmesi gibi gündemde olan veya gündem dışı konularda dosyalar upload ve/veya link-bilgi vermek kesinlikle yasaktır. Forumda bu konularla ilgili yazılardan OZMENA forum sorumlu değildir. Aksini yapan üyelerin üyelikleri uyarı yapılmadan silinecektir. Forumda bu konularla ilgili yazılardan OZMENA forum sorumlu değildir. Aksini yapan üyelerin üyelikleri uyarı yapılmadan silinecektir.

Gösterilen Sonuçlar : 1 ile 11 arası , toplam 11

Konu: excel yardım

 1. #1
  Banned
  Bağlantı Tarihi
  24-05-2004
  yaş
  40
  Mesajlar
  544
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan excel yardım

  slm arkadaşlar elinde ayrıntılı excel ve word ders notları olan var mı acaba teşekkürler

 2. # ADS
  Circuit advertisement
  Bağlantı Tarihi
  Always
  yaş
  2010
  Mesajlar
  Many
   

 3. #2
  Junior Member
  Bağlantı Tarihi
  15-09-2005
  yaş
  31
  Mesajlar
  5
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: excel yardım

  Microsoft Excel

  Excel programında oluşturulan dosyalara XLS uzantısı verilmektedir.
  Microsoft Excel 2000 programı kitaplardan oluşmuştur. Her kitap başlangıçta 16 tane sayfadan meydana gelir. İstenildiğinde sayfalar çoğaltılabilir. Her sayfada satır ve sütunlar bulunur. Satırlar 1-2-3-......diye numaralandırılmıştır. Sütunlar ise A-B-C-.....IT-IU-IV diye adlandırılmıştır. Toplam 256 sütun vardır. Satırlarla sütunların kesiştiği yere hücre adı verilir. Öyleyse bir excel sayfasında 65.536 x 256 = 16.777.216 hücre bulunur.
  Excel’de hücreleri aktif hale getirmek için hareketli bant vardır. Hareketli bant hangi hücrede ise o hücreye her türlü işlem yapmak mümkündür. Birden fazla hücre üzerinde işlem yapmak için bloklama yapılmalıdır. Bloklama yaparken mouse’un görüntüsü şeklinde olmalıdır. Bloklanan hücrelerin başlangıç noktası her zaman beyaz kalır, diğer hücreler siyahlaşır.
  Excel programında komutları çalıştırmak için menüler kullanılır. Menülerin ve komutların kullanılabilmesi için imleç’in (cursor) ekranda görünmemesi gerekir.

  1. DOSYA MENÜSÜ
  a) Yeni : Yeni bir çalışma kitabı açmak için kullanılır. Ekrana gelen diyalog kutusunda ÇALIŞMA KİTABI işaretlenir ve TAMAM butonu tıklanır.
  b) Aç : Önceden kaydedilmiş bir dosyayı ekrana getirmek için kullanılır. Ekrana gelen diyalog kutusunda BAKILACAK YER bölümünden dosyanın bulunduğu sürücü ve klasör belirlenir. Büyük çerçeve içerisinde bulunan dosyalardan istenilen işaretlenir ve AÇ butonu tıklanır.
  c) Kaydet : Excel çalışma kitabında yapılan tüm işlemleri kalıcı halde bir dosya ismi vererek saklamak için kullanılır. Ekrana gelen diyalog kutusunda KAYDETME YERİ bölümünden istenilen sürücü ve klasör seçilir. DOSYA ADI bölümüne dosyaya verilecek isim yazılır ve KAYDET butonu tıklanır. Bir çalışma kitabı ilk kez kaydediliyorsa ekrana diyalog kutusu gelir ve yukarıdaki işlemler sırasıyla yapılır. Fakat dosya ismi verildikten sonraki kaydetme işlemlerinde diyalog kutusu gelmez.
  d) Farklı Kaydet: Daha önceden bir isim verilerek kaydedilmiş bir dosyayı farklı bir isim verilerek farklı bir sürücü veya klasöre kaydetmek için kullanılır. Ekrana gelen diyalog kutusunda yukarıda ki işlemler sırasıyla yapılır.
  e) Kapat : Ekranda açık olarak bekleyen bir kitabı veya dosyayı kapatmak için kullanılır. Eğer bu kitabın veya dosyanın içinde kaydedilmemiş bir bilgi varsa ekrana bir diyalog kutusu gelir ve DEĞİŞİKLİKLERİ KAYDETMEK İSTERMİSİNİZ diye bir soruyla karşılaşılır. Bu soruya EVET yanıtı verilirse KAYDET diyalog kutusu gelir ve kaydetme işlemleri sırasıyla yapılır. Bu soruya HAYIR yanıtı verilirse bilgiler kaydedilmeden dosya veya kitap kapatılır.
  f) Sayfa Yapısı: Ekranda bulunan kitabın sayfa yapısını değiştirmek için kullanılır. Ekrana gelen diyalog kutusunun üst kısmında SAYFA, KENAR BOŞLUKLARI, ÜSTBİLGİ/ALT BİLGİ ile ilgili seçenekler bulunur. Bu seçeneklerde sırasıyla şu işlemler yapılabilir.
  Sayfa : Kağıdın yatay - dikey ayarlanması, sayfa içindeki tablonun % oranında büyültülüp küçültülmesi, Kağıt boyutunun ve baskı kalitesinin düzenlenmesi yapılabilir.
  Kenar Boşlukları: Kağıdın alt-üst-sağ-sol boşluklarının değiştirilmesi, cilt payının ayarlanması ve alt/üst bilgi için ayrılan boşlukların değiştirilmesi. Ayrıca sayfada bulunan tablonun yatay ve dikey eksende kağıdın ortasına göre yeniden görüntülenmesi ayarlanabilir.
  Üst bilgi/Alt bilgi: Kağıdın üst ve altında bulunan boşluklara istenilen bilgilerin yazılması.
  g) Baskı Önizleme: Bir tablonun yazıcıya (printer) gönderilmeden önceki son halini görüntüler.
  h) Yazdır : Bir tabloyu yazıcıya göndermek için kullanılır. Ekrana gelen diyalog kutusunda KOPYA SAYISI ve SAYFA ARALIĞI bölümlerinde düzenleme yapılır ve TAMAM butonu tıklanır.


  2.DÜZEN MENÜSÜ
  a) Geri Al ... : Her tıklandığında yapılan en son işlemi geri almak için kullanılır.
  b) Yinele... : Her tıklandığında geri al ile yapılan işlemi yineler.
  c) Kes : Hareketli bandın bulunduğu hücreyi veya bloklanan hücreleri bulunduğu yerden keser.
  d) Kopyala : Hareketli bandın bulunduğu hücreyi veya bloklanan hücreleri bulunduğu yerden kopyalar.
  e) Yapıştır : Kesilen veya kopyalanan hücreyi veya hücreleri hareketli bandın bulunduğu hücreden itibaren yapıştırır.  BİR TABLOYU BİR BAŞKA YERE TAŞIMAK.
  1. Tablo Bloklanır.
  2. Düzen menüsünde KES komutu tıklanır.
  3. Hareketli bant istenilen yere götürülür.
  4. Düzen menüsünde YAPIŞTIR komutu tıklanır.
  BİR TABLOYU BİR BAŞKA YERE KOPYALAMAK.
  1. Tablo Bloklanır.
  2. Düzen menüsünde KOPYALA komutu tıklanır.
  3. Hareketli bant istenilen yere götürülür.
  4. Düzen menüsünde YAPIŞTIR komutu tıklanır.

  f) Sil : Hareketli bandın bulunduğu bir veya birden fazla hücre, satır ve sütunu silmek için kullanılır. Ekrana gelen diyalog kutusunda gerekli seçenek işaretlenir ve TAMAM butonu tıklanır. Bir veya birden fazla hücre, satır veya sütun silinirken işaretlenen seçeneğe göre sağ tarafta veya alt tarafta bulunan diğer veriler silinenin yerine kaydırılır (ötelenir).
  g) Sayfayı Sil : Aktif olan sayfanın veya sayfaların geri getirilmeksizin içindekilerle birlikte silinmesi için kullanılır.
  h) Sayfayı Taşı veya Kopyala : Aktif olan sayfayı içindekilerle birlikte bir başka yere taşımak veya kopyalamak için kullanılır. Ekrana gelen diyalog kutusunda sayfanın taşınacağı kitap ve bu kitaptaki hangi sayfanın yanına taşınacağı belirlenir ve TAMAM butonu tıklanır. Eğer aktif sayfanın kopyalanması gerekiyorsa bu durumda KOPYA OLUŞTUR seçeneği işaretlenir ve yukarıdaki işlemler sırasıyla yapılır.
  i) Bul : Bir veya birden fazla hücrede bulunan yazıların bulunması için kullanılır. Ekrana gelen diyalog kutusunda BULUNACAK KELİME bölümüne gerekli bilgi yazılır, diğer seçenekler isteğe göre işaretlenebilir ve SONRAKİNİ BUL butonu tıklanır.
  j) Değiştir : Daha önceden bulunmuş bir kelimeyi bir başkası ile değiştirmek için kullanılır. Ekrana gelen diyalog kutusunda BULUNACAK KELİME bölümüne gerekli kelime yazılır ve SONRAKİNİ BUL butonu tıklanır, daha sonra YENİ DEĞER bölümüne değiştirilecek kelime yazılır ve DEĞİŞTİR butonu tıklanır. Eğer TÜMÜNÜ DEĞİŞTİR butonu tıklanırsa bütün kelimeler değiştirilir ve ekrana bir diyalog kutusu daha gelir. İşlem bittiğinde diyalog kutuları sırasıyla kapatılır.
  k) Git : İstenilen bir hücreye hızlı bir şekilde gitmek için kullanılır. Ekrana gelen diyalog kutusunda BAŞVURU bölümüne boşluk bırakmadan hücre ismi yazılır TAMAM butonu tıklanır.


  3. GÖRÜNÜM MENÜSÜ
  a) Normal : Excelin normal,sayfa önizleme ve baskı ön izleme adlı üç görüntüsü vardır. Bu üç görüntüden baskı önizleme dosya menüsünde bir komut ile işlem görür. Normal komutunun görevi aktif olduğunda sayfanın normal görüntüsünü göstermesidir.
  b) Sayfa Sonu Önizleme: Aktif olduğunda sayfa üzerinde sadece kullanılan bölgenin önizleme görüntüsünü gösterir.
  c) Araç Çubukları : Araç çubukları menü içinde bulunan komutların yaptıkları işleri basitçe gerçekleştiren küçük butonlardır. Araç çubukları komutu butonları ve buton gruplarını kendi isteğimize göre düzenlememizi sağlar. Görünüm menüsünde Araç çubukları komutunu seçtiğimizde buton gruplarının ismi görüntülenir. Buton gruplarından en önemlileri STANDART ve BİÇİMLENDİRME gruplarıdır. Ekran da görünen bir araç çubuğunun isminin yanında ü işareti bulunur. Bir araç çubuğu grubunu akrana getirmek veya ekranda gizlemek için üzerinde tek tıklama yapmak gerekir. Eğer kendi isteğimize göre özel bir araç çubuğu oluşturmak istersek ÖZELLEŞTİR seçeneği işaretlenir. Ekrana gelen diyalog kutusunda gerekli işlemler yapılarak özel bir buton grubu oluşturulabir.
  d) Formül Çubuğu : Formüllerin ve hücre içindeki tüm bilgilerin görüntülendiği formül çubuğunu göstermek veya gizlemek için kullanılır.
  e) Durum Çubuğu : Gerekli açıklayıcı bilgilerin görüntülendiği durum çubuğunu göstermek veya gizlemek için kullanılır.
  f) Üst bilgi ve Alt bilgi : Daha önce SAYFA YAPISI komutunda açıkladığımız işlemleri yapmak için kullanılır.  g) Açıklama : Hareketli bandın bulunduğu hücreye açıklama bilgisi eklemek için kullanılır. Bu komut tıklandığında ekrana AÇIKLAMA butonları gelir. Buradaki ilk buton kullanılarak açıklama bilgisi yazılır. İşlem bittiğinde her hangi bir başka hücre üzerinde tıklamak gerekir. Eğer Açıklama penceresi ekranda görünmeye devam ediyorsa tekrar açıklama penceresinin çerçevesine bir defa tıklanır ve ekrana gelen buton penceresinden dördüncü buton tıklanarak Açıklama penceresinin ekranda görüntülenmemesi sağlanır. İçerisinde açıklama bilgisi olan bir hücrenin sağ üst köşesinde kırmızı renkte bir işaret görünür. Bu işaretin üzerine gelinirse açıklama bilgisi ekranda tekrar görüntülenebilir. Bir hücre içindeki açıklama bilgisini silmek için Düzen menüsünde TEMİZLE-AÇIKLAMA komutu tıklanmalıdır.
  h) Yakınlaştır : Excel sayfaları normalde %100 oranında görüntülenir. Bu oranı %10 ile %400 arasında değiştirmek için YAKINLAŞTIR komutu kullanılır.


  4. EKLE MENÜSÜ
  a) Hücre : Hareketli bandın bulunduğu yere göre diğer hücreleri aşağı veya sağa kaydırarak (öteleyerek) hücre, satır veya sütun eklemek için kullanılır.
  b) Satır : Hareketli bandın bulunduğu yere satır eklemek için kullanılır. Birden fazla satır eklemek için birden fazla hücrenin bloklanması gerekir.
  c) Sütun : Hareketli bandın bulunduğu yere sütun eklemek için kullanılır. Birden fazla sütun eklemek için birden fazla hücrenin bloklanması gerekir.
  d) Çalışma sayfası : Aktif sayfanın soluna yeni bir çalışma sayfası eklemek için kullanılır.
  e) Resim : Excel sayfasında istenilen bir yere resim eklemek için kullanılır. Excelde KÜÇÜK RESİM, OTOMATİK ŞEKİL, WORDART adlı üç değişik resim çizme işlemi gerçekleştirilebilir.
  · KÜÇÜK RESİM EKLEMEK : Ekle menüsünde RESİM-KÜÇÜK RESİM komutu tıklanır. Ekrana gelen diyalog kutusunda resim işaretlenir ve INSERT butonu tıklanır. Böylece resim excel sayfasına yerleştirilmiş olur. Excel sayfasına yerleştirilen bir resmin üzerinde tek tıklama yapılarak boyutlarını değiştirmek, resmi taşımak veya kopyalamak veya klavyedeki DELETE tuşu yardımıyla silmek mümkündür. Resim üzerinde çift tıklama yapılarak tekrar düzenlemek te mümkündür.
  · OTOMATİK ŞEKİL EKLEMEK : Ekle menüsünde RESİM-OTOMATİK ŞEKİL komutu tıklanır. Ekrana OTOMATİK ŞEKİLLERE AİT ARAÇ ÇUBUĞU penceresi açılır. Bu pencereden istenilen şekile göre tek tıklama ile seçim yapılır. Şekil seçimi yapıldıktan hemen sonra Excel sayfasında + işareti görüntülenir. Bu işaret yardımıyla tıkla sürükle metodu kullanılarak otomatik şekil çizilebilir. Excel sayfasına yerleştirilen şekil üzerinde tek tıklama yapılarak boyutlarını değiştirmek, şekli taşımak veya kopyalamak veya klavyedeki DELETE tuşu yardımıyla silmek mümkündür. Şekil üzerinde çift tıklama yapılarak tekrar düzenlemek te mümkündür.
  · WORDART EKLEMEK : Ekle menüsünde RESİM-WORDART tıklanır. Ekrana WORDART GALERİSİ adlı diyalog kutusu gelir. Buradan seçim yapılır ve TAMAM butonu tıklanır. Ekrana METNİ BURAYA YAZ diyalog kutusu gelir. Gerekli yazı yazılarak TAMAM butonu tıklanır. Böylece yazılan metin Excel sayfası üzerinde wordart resmi olarak görüntülenir. Ekrana gelen WORDART ARAÇ ÇUBUKLARI butonları ile wordart tekrar düzenlenebilir. Excel sayfasına yerleştirilen wordart üzerinde tek tıklama yapılarak boyutlarını değiştirmek, wordart’ı taşımak veya kopyalamak veya klavyedeki DELETE tuşu yardımıyla silmek mümkündür. Wordart üzerinde çift tıklama yapılarak tekrar düzenlemek te mümkündür.
  f) Harita : Excel sayfasında istenilen bir yere harita eklemek için kullanılır. Ekle menüsünde HARİTA komutu tıklandığında Excel sayfası üzerinde + işareti görüntülenir. Tıkla sürükle metodu ile bir alan belirlenir. Belirlenen alan ne kadar geniş olursa haritanın büyüklüğü o kadar artar. Alan belirleme işlemi tamamlandığında ekrana gelen diyalog kutusu yardımıyla Bilgisayarda kayıtlı bulunan haritalardan biri seçilerek TAMAM butonu tıklanır. Böylece belirtilen alana harita yerleştirilmiştir. Harita sayfasının üst kısmında bulunan butonlar yardımıyla haritaya değişik özellikler kazandırmak mümkündür. Harita işlemleri bittiğinde herhangi bir excel hücresinde tıklamak gerekir. Harita üzerinde tek tıklama ile boyutları değiştirmek, Haritayı taşımak veya kopyalamak veya klavyedeki DELETE tuşu yardımıyla silmek mümkündür. Harita üzerinde çift tıklama yapılarak tekrar düzenlemek te mümkündür.
  5. BİÇİM MENÜSÜ
  a) Hücre : Hareketli bandın bulunduğu hücreyi veya bloklanan hücreleri biçimlendirmek için kullanılır. Biçimlendirme işlemleri yazıtipi düzenleme, yazının hücre içinde hizalanması, hücreye kenarlık (çerçeve) çizilmesi, hücrelere desen kazandırmak ve sayıların biçimsel düzenlemesi olarak sıralanabilir.
  b) Satır : Hareketli bandın bulunduğu satırın veya bloklanan satırların yüksekliğini ayarlamak, gizlemek, tekrar görüntülemek gibi satır biçimlendirme işlemlerini yapmak için kullanılır.
  c) Sütun : Hareketli bandın bulunduğu sütunun veya bloklanan sütunların genişliğini ayarlamak, gizlemek, tekrar görüntülemek gibi sütun biçimlendirme işlemlerini yapmak için kullanılır.
  d) Sayfa : Aktif sayfanın ismini değiştirmek, gizlemek veya tekrar görüntülemek gibi sayfa biçimlendirme işlemlerini yapmak için kullanılır.
  e) Otomatik Biçim : Bloklanan tabloyu bilgisayarda kayıtlı bulunan otomatik biçimlendirme seçenekleriyle basitçe biçimlendirmek için kullanılır.

  6. ARAÇLAR MENÜSÜ
  a) Seçenekler : Excel programını kendi isteğimize göre ayarlamamız için kullanılır. Excelin SEÇENEKLER komutunda en çok GÖRÜNÜM, DÜZEN ve GENEL bölümleri kullanılır.

  7. VERİ MENÜSÜ
  a) Sırala : Tablo üzerinde hareketli bandın bulunduğu hücreyi veya bloklanan bir tabloda blok içinde beyaz renkte bulunan hücreyi baz olarak kabul eder ve A’dan Z’ye, Z’den A’ya, 0’dan ¥’a, ¥’dan 0’a artan yada azalan yönde sıralama yapmak için kullanılır. Ekrana gelen diyalog kutusunda SIRALAMA bölümünden Baz olarak kabul edilecek sütun seçilir, ARTAN veya AZALAN yönde sıralama seçenekleri işaretlenir ve TAMAM butonu tıklanır.
  b) Süz : Bir tabloda yanlızca gerekli bilgilerin görüntülenmesi için filitreleme işlemini başlatır. Veri menüsünde SÜZ-OTOMATİK SÜZ komutu tıklandığında tablonun başlangıç sütunlarında Aşağıya ok butonları görüntülenir. Aşağı ok butonu tıklandığında filitrelemek istenilenilen bilgi işaretlenir veya ÖZEL seçeneği tıklanarak gelen diyalog kutusu yardımıyla isteğe bağlı aralıklarda filitreleme yapılabilir. Filitreleme işlemi bittiğinde normale dönmek için Veri menüsünden SÜZ-OTOMATİK SÜZ komutu tekrar tıklanmalıdır.

  8. PENCERE MENÜSÜ
  a) Yeni Pencere : Aktif kitaba ait yeni bir pencere oluşturmak için kullanılır. Oluşturulan pencere aktf pencerenin sanal görüntüsüdür. YERLEŞTİR komutu kullanılarak gerçek ve sanal pencerelerin tümü ekranda aynı anda görüntülenebilir. Bu sayede Aynı anda bir kitabın içinde bulunan iki farklı sayfa (Sayfa 1 ve Sayfa 2) ekranda görüntülenebilir.
  b) Yerleştir : Ekranda açık olarak bulunan her kitabın aynı anda görüntülenmesini sağlar. Ekrana gelen diyalog kutusunda gerekli seçenek işaretlenerek TAMAM butonu tıklanır.

  EXCEL PROGRAMINDA GRAFİK İŞLEMLERİ

  Microsoft Excel 2000 programında grafik oluşturmak, bu grafiği düzenlemek ve silmek gibi değişik işilemler yapmak mümkündür. Excel’de grafik oluşturmak adım adım gerçekleştirilir. Öncelikle oluşturulmak istenen grafik için tablonun bütün verilerinin bloklanması gerekir.

  · EXCELDE GRAFİK OLUŞTURMAK
  1. Tablo oluşturulur ve bütün veriler bloklanır.
  2. Ekle menüsünde GRAFİK komutu tıklanır.
  3. Ekrana grafik oluşturmak için gerekli olan 1. Adım diyalog kutusu gelir. Grafik oluşturmak için 4 adım gereklidir. Bir diyalog kutusundan bir başka diyalog kutusuna geçmek veya dönmek için İLERİ ve GERİ butonlarına tıklamak gerekir. 1. Adım diyalog kutusunda Grafiğin tipi ve bu tipe bağlı seçeneklerden biri seçilir ve İLERİ butonu tıklanır.
  4. Ekrana 2. Adım diyalog kutusu gelir. Burada Grafiğin satırsal ve sütunsal görüntüsünden hangisi seçilirse grafik o doğrultuda çizilecektir. Gerekli düzenleme yapıldıktan sonra İLERİ butonu tıklanır.
  5. Ekrana 3. Adım diyalog kutusu gelir. Burada grafiğin çeşitli seçeneklere göre yapılandırılması ve grafiğe son şeklinin verilmesi sağlanır. İLERİ butonu tıklanır.

  6. Ekrana 4. Adım son diyalog kutusu gelir. Burada grafiğin farklı bir sayfaya mı yoksa tablonun bulunduğu sayfaya mı yerleştirileceği belirlenir ve SON butonu tıklanır.
  Böylece grafik Excel ortamına yerleştirilmiş olur. Ekrana Grafik işlemlerini düzenlemek ile ilgili butonların bulunduğu GRAFİK ARAÇ ÇUBUĞU yerleşir. Bu butonlar yardımıyla grafik tekrar değiştirilir veya düzenlenir.
  EXCEL PROGRAMINDA FORMÜLLER

  Microsoft Excel 2000 programında formül oluşturmak için çeşitli işaretler kullanılır. Bu işaretler sırasıyla şunlardır.
  7. = Formülün başına mutlaka yazılması gereken işarettir.
  NOT: Bir grafik üzerinde tek tıklama yapıldığında grafik boyutları ayarlanabilir, grafik taşınabilir veya kopyalanabilir, grafik silinebilr. Grafiğin düzenlenmesini istediğiniz alanının üzerinde çift tıklama yapılarak ekrana gelen diyalog kutusu yardımıyla grafiğinizi renklendirebilir, yazılarını düzenleyebilirsiniz.
  + Formülde toplama işlemi yapmakta kullanılır.
  - Formülde çıkarma işlemi yapmakta kullanılır.
  * Formülde çarpma işlemi yapmakta kullanılır.
  / Formülde bölme işlemi yapmakta kullanılır.
  ( ) Formülde hücre belirtmelerinde kullanılır. Açılan her parantez işareti kapatılmalıdır. Excel
  formüllerinde içiçe istenildiği kadar parantez kullanılabilir.
  ^ Formülde üslü işlem yapmakta kullanılır.
  > Formülde büyüktür işlemi yapmakta kullanılır.
  < Formülde küçüktür işlemi yapmakta kullanılır.
  >= Formülde büyük eşit işlemi yapmakta kullanılır.
  <= Formülde küçük eşit işlemi yapmakta kullanılır.
  : Formülde -den anlamı katmak için kullanılır.
  , Formülde -ile anlamı katmak için kullanılır.
  ; Formülde -ile anlamı katmak için kullanılır.
  Microsoft Excel 2000 programında üç farklı metod uygulanarak formül oluşturmak mümkündür. Bu metodları sırasıyla şunlardır.
  1. Adi formül oluşturma metodu.
  Bu metodta herhangi bir boş hücreye gidilir ve hücre içerisine aşağıdaki örneklerde olduğu gibi direkt formül yazılır ve ENTER tuşuna basılır. Formüller yazılırken kesinlikle boşluk bırakılmaz.
  = 3+5
  = 3+5*2
  = 3^2
  = (3+5) * (3-5)
  = (3+5) - ((9-3/2) * 4/2+4)
  = (((3*5) * 2) +4*2) + ((3*5) - 8)

  2. Hücre ismi belirterek formül oluşturma metodu.
  Bu metod ise daha önceden oluşturduğunuz tablonuzda bulunan rakamları çeşitli işlemlere tabi tutmak için kullanılır. Tablonuzda kullandığınız rakamların bulunduğu hücre isimlerini bilmek gereklidir.


  A
  B
  C
  D
  E
  F
  G
  1
  ADI
  SOYADI
  1. SINAV
  2. SINAV
  SÖZLÜ
  TOPLAM
  ORTALAMA
  2
  Ali
  Gel
  80
  70
  50
  ?
  ?
  3
  Veli
  Git
  50
  70
  60
  ?
  ?
  4
  Ahmet
  Sat
  75
  75
  50
  ?
  ?
  5
  TOPLAM
  ?
  ?
  ?
  ?
  ?

  Yukarıdaki örnekte Ali Gel adlı öğrencinin toplam notunu formül kurarak hesaplamak istersek şu işlemleri yapmamız gerekir. Hareketli bandı F2 hücresine getirerek =C2+D2+E2 yazılır ve ENTER tuşuna basılır.
  Yukarıdaki örnekte Ali Gel adlı öğrencinin ortalama notunu formül kurarak hesaplamak istersek şu işlemleri yapmamız gerekir. Hareketli bandı G2 hücresine getirerek =(C2+D2+E2)/3 yazılır ve ENTER tuşuna basılır. Veya =F2/3 yazılır ve ENTER tuşuna basılır.
  Yukarıdaki örnekte bütün öğrencilerin 1.sınav toplam notunu formül kurarak hesaplamak istersek şu işlemleri yapmamız gerekir. Hareketli bandı C5 hücresine getirerek =C2+C3+C4 yazılır ve ENTER tuşuna basılır.


  3. Özel formül isimleri belirterek formül oluşturma metodu.
  Bu metod diğer 2 metoda göre daha basit ve kullanışlı fakat bir okadar da komplekstir. Bu metodta dikkat edilmesi gereken formül isimlerini ve formüllerin nasıl kurulacağını bilmektir. Formüller aşağıdaki bağlantı şekli dikkate alınarak kurulmalıdır.
  =formülün ismi ( başlangıç hücresi : bitiş hücresi ) veya
  1
  10
  5
  3
  8
  7
  2
  20
  10
  6
  16
  14
  3
  30
  15
  9
  24
  21
  4
  40
  20
  12
  32
  28
  5
  50
  25
  15
  40
  35
  6
  =formülün ismi ( başlangıç hücresi ; bitiş hücresi )

  A
  B
  C
  D
  E
  F

  En çok kullanılan formüller aşağıda sıralanmıştır. Parantez içindeki ifadeler İNGİLİZCE EXCEL için geçerlidir.

  TOPLAMA FORMÜLÜ (SUM)
  Örneğin A1 -den E1’e kadar olan sayıların toplamlarını F1 hücresine yazdırmak için hareketli bant F1 hücresine getirilir. =TOPLA (A1 : E1) yazılır ve ENTER tuşuna basılır.
  Örneğin A1 -ile E1 hücrelerindeki sayıların toplamlarını F1 hücresine yazdırmak için hareketli bant F1 hücresine getirilir. =TOPLA (A1 ; E1) yazılır ve ENTER tuşuna basılır.
  Örneğin A1 -den A5’e kadar olan sayıların toplamlarını A6 hücresine yazdırmak için hareketli bant A6 hücresine getirilir. =TOPLA (A1 : A5) yazılır ve ENTER tuşuna basılır.
  Örneğin A1 -ile A5 hücrelerindeki sayıların toplamlarını A6 hücresine yazdırmak için hareketli bant A6 hücresine getirilir. =TOPLA (A1 ; A5) yazılır ve ENTER tuşuna basılır.

  ÇARPIM FORMÜLÜ (PRODUCT)
  Örneğin A1 -den E1’e kadar olan sayıların çarpımlarını F1 hücresine yazdırmak için hareketli bant F1 hücresine getirilir. =ÇARPIM (A1 : E1) yazılır ve ENTER tuşuna basılır.
  Örneğin A1 -ile E1 hücrelerindeki sayıların çarpımlarını F1 hücresine yazdırmak için hareketli bant F1 hücresine getirilir. =ÇARPIM (A1 ; E1) yazılır ve ENTER tuşuna basılır.
  Örneğin A1 -den A5’e kadar olan sayıların çarpımlarını A6 hücresine yazdırmak için hareketli bant A6 hücresine getirilir. =ÇARPIM (A1 : A5) yazılır ve ENTER tuşuna basılır.
  Örneğin A1 -ile A5 hücrelerindeki sayıların çarpımlarını A6 hücresine yazdırmak için hareketli bant A6 hücresine getirilir. =ÇARPIM (A1 ; A5) yazılır ve ENTER tuşuna basılır.

  EN YÜKSEK DEĞER FORMÜLÜ (MAX)
  Örneğin A1 -den E1’e kadar olan sayıların en büyüğünü F1 hücresine yazdırmak için hareketli bant F1 hücresine getirilir. =MAK (A1 : E1) yazılır ve ENTER tuşuna basılır.
  Örneğin A1 -den A5’e Kadar olan sayıların en büyüğünü A6 hücresine yazdırmak için hareketli bant A6 hücresine getirilir. =MAK (A1 : A5) yazılır ve ENTER tuşuna basılır.

  EN DÜŞÜK DEĞER FORMÜLÜ (MIN)
  Örneğin A1 -den E1’e Kadar olan sayıların en büyüğünü F1 hücresine yazdırmak için hareketli bant F1 hücresine getirilir. =MİN (A1 : E1) yazılır ve ENTER tuşuna basılır.
  Örneğin A1 -den A5’e Kadar olan sayıların en büyüğünü A6 hücresine yazdırmak için hareketli bant A6 hücresine getirilir. =MİN (A1 : A5) yazılır ve ENTER tuşuna basılır.

  ORTALAMA DEĞER FORMÜLÜ (AVARAGE)
  Örneğin A1 -den E1’e kadar olan sayıların arithmetic ortalamasını F1 hücresine yazdırmak için hareketli bant F1 hücresine getirilir. =ORTALAMA (A1 : E1) yazılır ve ENTER tuşuna basılır.
  Örneğin A1 -den A5’e kadar olan sayıların ortalamasını A6 hücresine yazdırmak için hareketli bant A6 hücresine getirilir. =ORTALAMA (A1 : A5) yazılır ve ENTER tuşuna basılır.
  KAREKÖK FORMÜLÜ (SQRT)
  Örneğin A1 hücresindeki değerin karekökünü A6 hücresine yazdırmak için hareketli bant A6 hücresine getirilir. =KAREKÖK (A1) yazılır ve ENTER tuşuna basılır.

  EĞER FORMÜLÜ (IF)
  Örneğin A1 hücresindeki değer 50’den büyükse DOĞRU, değilse YANLIŞ mesajlarını yazarak sonucun A6 hücresinde gerçekleşmesi için hareketli bant A6 hücresine getirilir. =EĞER ( A1>50 ; “DOĞRU” ; “YANLIŞ” ) yazılır ve ENTER tuşuna basılır.
  Örneğin C4 hücresindeki değer D2 hücresindeki değerden küçükeşitse DOĞRU, değilse HATA mesajlarını yazarak sonucun F6 hücresinde gerçekleşmesi için hareketli bant F6 hücresine getirilir. =EĞER ( C4 <= D2 ; “DOĞRU” ; “HATA” ) yazılır ve ENTER tuşuna basılır.
  Örneğin C5 hücresindeki değerin D5 hücresindeki değerle toplamı, C1 hücresindeki değerle D1 hücresindeki değerin toplamından büyükse A1 hücresindeki değerle A2 hücresindeki değeri topla, değilse A1 hücresindeki değerden A2 hücresindeki değeri çıkart şeklinde bir formülün sonucunu F4 hücresinde gerçekleşmesi için hareketli bant F4 hücresine getirilir.
  =EĞER ( C5+D5 > C1+D1 ; A1+A2 ; A1-A2 ) yazılır ve ENTER tuşuna basılır.

  NOT : 2. ve 3. metodla oluşturulan bir formül eğer istenirse hareketli bandın sağ alt köşesindeki kare kutucuktan tutulup tukla sürükleme yöntemiyle diğer hücrelere çoğaltılabilir. 4. #3
  Junior Member
  Bağlantı Tarihi
  15-09-2005
  yaş
  31
  Mesajlar
  5
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: excel yardım

  Alıntı Mesajı Gönderen Kullanıcı antobelli
  slm arkadaşlar elinde ayrıntılı excel ve word ders notları olan var mı acaba teşekkürler
  SSSSSSSSSSSsetAdGroup('85.98.85.48');var cm_role = "live"var cm_host = "angelfire.lycos.com"var cm_taxid = "/memberembedded" var category_obj = {"dmoz":"computers\/programming","ontarget":"&CAT=technology&L2CAT=com puting&L3CAT=programming","find_what":"asp AND programming"}var objAdMgr = new AdManager(); objAdMgr.setForcedParam("keyword", "worde+bi%C3%A7im+");var if_Site_ID = "lycos"; var if_sid="1"; var mep1="&Site=" + escape("LycosAngelfire");if (category_obj && category_obj.ontarget) { mep1 += category_obj.ontarget;}if(adChannel != "") { objAdMgr.setForcedParam("google_ad_channel", adChannel); }var strProdSetName = objAdMgr.chooseProductSet(); objAdMgr.renderHeader();<spanstyle='mso-spacerun:yes'>****************************** </span>function openSlideShow(showname){var showPath = "/slideshows/" + showname + ".asp";var showWindow = window.open(showPath, 'slidewindow', 'width=780,height=700,left=200,top=50,scrollbars=0 ,resizable=1');return(false);}function openSlideURL(showURL) {var showPath = showURL;var showWindow = window.open(showPath, 'slidewindow', 'width=780,height=700,left=200,top=50,scrollbars=0 ,resizable=1');return(false);}BİLGİLER PAYLAŞILDIKÇA ÇOGALIR
  &nbsp
  if (objAdMgr.isSlotAvailable("leaderboard")) { objAdMgr.renderSlot("leaderboard")}
  if(displayTopAd()) { if (GetCookie("Authorization") == null) { b = document.getElementById("build"); b.innerHTML = "Build a Site"; b.parentNode.href="http://lt.angelfire.com/af_toolbar/build/_h_/www.angelfire.lycos.com/campaigns/toolbar.tmpl"; } var elem=document.getElementById("share"); var subj = "Wanted to share this Angelfire webpage"; var body = top.location.href+"\n"; elem.href="mailto:?body="+body+"&subject="+subj;}->// -->objAdMgr.renderFooter();&nbsp
  &nbsp
  WORD 2000
  Microsoft Word özellikle 6.0 versiyonuyla çok büyük bir atak yaparak Kelime İşlemci alanındaki üstünlüğünü ele geçirmesinden sonra geçen süre içinde Windows 95 için tasarlanmış 2000 versiyonuyla gelişmiş bir Word sürümü çıkarmıştır. 2000 versiyonu ile bir devrim yaparak Kelime İşlemci Pazarındaki rakipsizliğini kanıtlarken Masa üstü yayıncılık programlarının yerine de göz koyduğunu ortaya çıkarmıştır.
  Word’ de bir doküman, tez veya kitap yazarken yapabileceğimiz bütün işlemleri bulabiliriz. Uzun bir dokümanı Word kullanarak hazırlamakla, daktilo kullanarak hazırlamak arasında dağlar kadar fark vardır. Çünkü Word bir çok işlemi otomatik olarak yapar. Örneğin içindekileri, İndeksi, sayfa numaralarını, alt bilgi-üst bilgi dipnot vb.
  Word’ de çalışırken sadece yeni bir paragrafa geçmek için Enter tuşunu kullanmalısınız. Diğer durumlarda yani satır dolduğunda alt satıra geçmek için kesinlikle enter tuşunu kullanmayın. Program bir satır dolduğunda kendiliğinden bir alt satırdan devam edecektir. Eğer ekranın sonuna geldiğiniz halde bir alt satıra geçmiyorsa bu sayfanın geniş olmasındandır. Ekranın sonuna gelmek ile satırın sonuna gelmek aynı şeyler değildir.
  Word ile veya herhangi bir Windows programı ile çalışırken bilmeniz gereken en önemli şey veri seçmedir. Çünkü yapacağımız bir çok işlemi seçili kısım üzerinde yapacaksınız.
  SEÇME, KESME, KOPYALAMA, YAPIŞTIRMA
  Kesme, kopyalama ve yapıştırma işlemleri şüphesiz ki Windows’ un sağladığı çok önemli teknolojilerdendir. Bunlar sayesinde kullanıcılar birbirinin aynısı olan işlemleri tekrar tekrar yapmaktan kurtulmuşlardır. Bu işlemler sadece tek programla sınırlı kalmayıp, Windows’ un sağladığı “aynı anda birden fazla programla çalışma imkanı “ sayesinde programlar arası veri transferi oldukça kolay ve zevkli hale getirmişlerdir. Kesme ve kopyalama sonucunda işleme tabi tutulan veri pano (Clipboard) denilen bir ortama atılmaktadır. Daha sonra istenildiği kadar buradaki veri çoğaltılabilmektedir. Kesme işlemi veriyi tamamen panoya aktarırken, kopyalama işlemi verinin orijinalini de koruyarak bir kopyasını panoya aktarmaktadır.
  Kesilecek ya da kopyalanacak metin öncelikle seçilmelidir. “Metin karalanmalıdır”
  METNİ SEÇMEK (BLOKLAMAK)
  Bir metin birkaç yöntemle seçilebilir.
  Seçilecek metnin ilk karakterine imleç konumlandırıldıktan sonra farenin sol tuşu basılı tutmak suretiyle metnin sonuna doğru çekerek.
  Shift +Yön tuşları kullanılarak metin seçilebilir.
  Shift + Ctrl + End tuşlarına basmak suretiyle bulunan noktadan metin sonuna kadar seçme işlemi gerçekleştirilir.
  Düzen/Tümünü Seç menü seçeneği yada Ctrl+A tuşlarına basılarak metnin tamamı seçilir.
  Shift + Ctrl + Yön tuşları ile kelime-kelime veya paragraf paragraf seçilebilir.
  Seçilen kısım program tarafından siyah bir çerçeve içine alınacaktır. Bir metin seçili iken yaptığınız işlemler seçili kısma uygulanır. Metin seçili iken bir harfe basarsanız seçtiğiniz kısım silinerek bastığınız harf yazılır. Seçimi kaldırmak için yön tuşlarına basabilir veya farenin sol tuşu ile seçili kısım haricinde bir nokta tıklanabilir.metin seçilidir.seçili kısmı burasıdır.
  Yukarıda görülen seçimi oluşturmak için imleci B harfinin başına getirin ve shift tuşuna basılı tutarak End tuşuna basın. İmlecin bulunduğu noktadan satır sonuna kadar olan kısım yukarıdaki gibi seçilecektir.
  VERİ KOPYALAMAK
  Seçili olan bir veriyi kopyalamak için bir kaç yol izlenebilir.
  Araç çubuklarındaki Kopyala düğmesi tıklanarak,
  Düzen-Kopyala menü seçenekleri kullanılarak,
  Ctrl + C veya Ctrl + Ins tuşlarına basılarak,
  Farenin sağ tuşu ile aktif hale gelen menüden Kopyala seçeneği kullanılarak kopyalama işlemi gerçekleştirilebilir.
  VERİ KESMEK
  Seçili olan bir metni kesmek için bir kaç yol izlenebilir.
  Araç çubuğundaki Kes düğmesi tıklanarak,
  Düzen-Kes Menü seçenekleri kullanılarak,
  Ctrl+X veya Shift+Del tuşlarına basılarak,
  Farenin sağ tuşu ile aktif hale gelen popup menideki Kes menü seçeneği kullanılarak kesme işlemi gerçekleştirilebilir,
  Kesme işleminde kopyalamadan farklı olarak seçili kısım silinerek panoya alınacaktır. Kesme işlemi daha çok bir yazıyı veya resmi bir yerden alıp başka bir yere yerleştirmek için kullanılır.
  KESİLEN YA DA KOPYALANAN VERİYİ YAPIŞTIRMAK
  Yapıştırma işlemi bir nevi verinin otomatik olarak çoğaltılmasıdır. Eğer panoda veri varsa yapıştırma işlemi yapılabilir, aksi halde yapılamaz.
  Panoda mevcut bulunan bir veri birkaç yolla yapıştırılabilir.
  Araç çubuklarındaki Yapıştır düğmesi tıklanarak,
  Düzen – Yapıştır menü seçenekleri kullanılarak,
  Ctrl+V tuşlarını veya Shift+Ins tuşlarına basılarak,
  Farenin sağ tuşu ile aktif hale gelen popup menideki Yapıştır menü seçeneği kullanılarak yapıştırma işlemi gerçekleştirilebilir.
  Yapıştırma işlemi yapılırken seçili bir kısım varsa o kısım silinir ve panodaki bilgi onun yerine konur. Eğer seçili bir alan yoksa panodaki bilgi imlecin bulunduğu noktaya eklenir.
  Kesme, Kopyalama ve yapıştırma işlemi fare ile de yapılabilir. Metni Seçtikten sonra farenin sol tuşuna basılı tutarak seçili kısmı bir yere taşıyıp bırakabilirsiniz. Oraya taşımak değil de bir kopyasını daha çıkarmak istiyorsanız aynı işi Ctrl tuşu basılı iken yapmanız gerekir.
  HATA YAPINCA
  Word’ de hata yaptığınızda yaptığınız işlemi kolayca geri alabilirsiniz. Hatta bir dokümanı dakikalarca düzenledikten sonra yaptıklarınızı istediğiniz yere kadar tek-tek veya topluca geri alabilirsiniz.
  Son yapılan işlemi geri almak için aşağıdaki yollardan biri izlenebilir.
  Düzen - Geri Al menü seçenekleri kullanılarak,
  Ctrl+Z tuşlarına basılarak,
  Araç çubuklarındaki Geri Al düğmesi tıklanarak son yapılan işlem geri alınabilir.
  Geri Al düğmesi aşağı doğru açıldığında son yapılan işlemlerin listesi görülecektir. Bunlardan istenen seçilerek yapılan işlemler geri alınabilir.
  Son yapılan işlemi tekrar geri iade etmek (yinelemek) için de aşağıdaki yollardan birisi izlenebilir:
  Düzen - Yinele menü seçenekleri kullanılarak,
  Ctrl+Y tuşlarına basılarak,
  Araç çubuklarındaki Yinele düğmesi tıklanarak son yapılan işlem tekrarlanabilir.
  DOKÜMAN OLUŞTURMAK, AÇMAK, KAYDETMEK
  Yeni Bir Doküman Oluşturmak

  Programa girildikten sonra birden fazla dokümanı aynı anda yazmak mümkündür. Yeni bir dokümana başlamak için Dosya - Yeni menü seçenekleri veya araç çubuklarındaki düğmesi kullanılabilir. Yukarıdaki seçeneği işaretleyerek boş bir sayfa ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Eğer daha önceden hazırlanmış şablonları kullanmak istiyorsanız Word ‘ün sunduğu seçenekleri kullanabilirsiniz. Örneğin mektup yazmak için Mektuplar &amp Fakslar kısmınageçim hazır şablonlardan birini seçebilirsiniz.
  ÜZERİNDE ÇALIŞILAN DOSYAYI KAYDETMEK
  &nbspÜzerinde çalışılan dosyayı saklamak için değişik yöntemler kullanılabilir.
  Dosya - Kaydet menü seçenekleri ile
  Araç çubuğundaki düğme ile
  Ctrl+S tuşları ile
  Eğer doküman ilk kez kaydediliyorsa açılan pencereden dosyayı nereye ve hangi isimle kaydedeceğiniz girilir.
  &nbspDosya Adı kutusuna istediğiniz bir isim vererek bu dosyayı kaydedebilirsiniz.
  Eğer Farklı bir dizine veya diskete kaydetmek istiyorsanız pencerenin sol üst köşesindeki listeyi aşağıya doğru açıp istediğimiz bir yeri seçebilirsiniz.
  Dosya bir kez kaydedildikten sonra, daha sonra yapılacak değişikliklerle beraber dosyanın aynı adla fakat hızlı bir şekilde kaydedilmesi için Ctrl+S tuşlarına basmak yeterlidir.
  Daha önce bir isim vererek kaydettiğiniz dosyayı farklı bir adla tekrar kaydetmek için Dosya - Farklı Kaydet seçeneğini kullanabilirsiniz .
  Dokümanı farklı bir biçimde kaydetmekte mümkündür. Örneğin dokümanınızı test biçiminde kaydedip Döş ortamında kullanmak istiyorsanız aynı pencerenin altındaki listeyi aşağı doğru açarak istediğiniz dosya türüne girebilirsiniz. Bu işlem sonunda dokümanınızdaki Word’ e özel bir çok biçimi kaydedebilirsiniz.
  KAYDEDİLMİŞ BİR DOSYAYI AÇMAK
  Daha önce kaydedilmiş bir dosyayı açmak için;
  Dosya - Aç menü seçeneklerini
  Araç çubuğundaki “Dosya Aç” düğmesini
  Ctrl+O tuşlarını
  kullanabilirsiniz. Bu işlemden sonra açılan “Dosya Aç” penceresinden dosyayı seçmeniz yeterlidir.
  Dosyaları açmadan önce içeriklerini görmekte mümkündür.
  Pencerenin üstündeki “Özellikler” düğmesine basarsanız dosyaya ait istatistikleri listeler.
  Bu pencere aracılığıyla arama işlemi de yapılabilir. Aranacak dosyanın adı veya dosya adını temsil eden jokey karakterler kullanılarak Şimdi bul düğmesiyle arama başlatılabilir.
  Örneğin daha önce kaydettiğiniz dokümanı nereye kaydettiğinizi ve ismini hatırlamıyorsanız bunu aratabilirsiniz. Dosyanın adının içinde ANNE kelimesinin geççiği bir dosyayı aratmak için Dosya Adı kutusuna *ANNE* yazmanız yeterlidir. Bunu yazdıktan sonra Şimdi Bul düğmesini tıklarsanız Word ilgili dosyayı bulacaktır.
  &nbspBİR DOSYAYI HIZLI BİR ŞEKİLDE KULLANIMA AÇMAK
  WORD, en son kullanılan dosyaların isimleri Dosya menusunun en alt kısmında listeler. Bu isimlerden herhangi birisinin tıklanmasıyla o dosyayı kullanıma açar. Böylece kullanıcı istediği dosyayı aramaktan kurtulur.
  Burada en fazla 9 tane dosyanın ismi saklanabilir. Bu ayarlama işlemi de Araçlar - Seçenekler menileriyle açılan pencerenin Genel kısmında yapılır.
  Penceredeki Son kullanılan Dosyalar Listesi kutusuna 0-9 arası rakam girilerek Dosya menusundaki isimleri yer alacak dosya adedi belirlenebilir.
  BİRDEN FAZLA DOSYAYI AYNI ANDA AÇMAK
  Dosya açma penceresinde Shift veya Ctrl tuşlarına basılı tutarak seçim yaparsanız birden fazla dosyayı seçebilirsiniz.
  Her dosyayı tek açmak yerine bu şekilde dosyalarınızı seçerek hepsini aynı anda açabilirsiniz.
  Dosyayı yukarıdaki gibi seçerek birden fazla dosya aynı anda açılabilir.
  Burada seçim yaparken Ctrl tuşu tek seçmeye, Shift tuşu ise birden fazla dosyayı birden seçmeye yarar.
  BİRDEN FAZLA DOKÜMAN İLE ÇALIŞMA
  Dosya – Aç menileriyle birden fazla dosya kullanıma açılabilir. Aynı şekilde Dosya - Yeni menileri ile de birden fazla yeni doküman oluşturabilirsiniz. Bu dokümanlarla çalışırken bir kaç tanesini aynı anda ekrana getirebilir veya her biriyle ayrı çalışabilirsiniz.
  Bu dosyalar arasında dolaşmak için Pencere menusuna girmek gerekir. Pencere menusuna girdiğinizde o anda açık olan dokümanların listesi yer alacaktır.
  Bu listelenen dosyalardan hangisi seçilirse o dosya aktif dosya olarak kullanıma açılır.
  Aynı anda birden fazla dokümanı ekranda görmekte mümkündür.
  Pencere - Tümünü Düzenle menilerini seçerseniz açık olan dokümanlar ekrana uygun şekilde yerleştirilecektir. Böylece her iki dokümanı da aynı anda görerek düzenleme yapabilirsiniz. Birinden seçip fare ile taşıyarak diğerinin üzerine bırakıp kolayca veri transferi de gerçekleştirebilirsiniz. Eğer aynı dokümanın farklı sayfalarındaki bilgileri aynı anda görmek istiyorsanız Pencere - Böl seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu işlemden sonra fare ile ekranın nereden bölüneceği belirlerseniz aynı dokümanın farklı bölümlerini aynı anda görebilirsiniz. Bölmeyi kaldırmak için ise aynı menideki Bölmeyi kaldır seçeneğini kullanabilirsiniz.
  YAZI TİPİNİ DEĞİŞTİRME
  Kelime işlemcilerde daktilo gibi tek tip yazı yazmak yerine farklı biçimler kullanarak dokümanınızın daha etkileyici olmasını sağlayabilirsiniz. Word’ de temel işlemler araç çubuklarıyla kolayca yapılabilirken, daha ileri düzey işlemler ise meniler aracılığıyla yapılır. Bir metnin veya karakterin yazı tipini değiştirmek için istenen kısım ilk önce seçilmelidir.
  YAZININ FONTUNU DEĞİŞTİRMEK
  Bilgisayarda değişik yazı tipleri vardır. Standart yazı tiplerinden, el yazısına kadar çok değişik türde yazı tipi bulunur. Bir bilgisayarda bulunan yazı tipleri başka bir bilgisayarda bulunmayabilir. Bu yüzden sürekli taşıdığınız dokümanlarda standart yazı tiplerini kullanabilirsiniz. Ayrıca bazı yazı tiplerinde ise harfler yerine özel işaretler bulunabilir
  Araç çubuğundaki Yazı tipi listesinden bilgisayarınızda yüklü olan yazı tiplerinden birini seçebilirsiniz.
  Veya yazı tiplerini görerek değiştirmek istiyorsanız Biçim - Yazı Tipi menüseçeneği kullanabilirsiniz.
  Bu pencerede seçtiğiniz yazı tipinin örnek görüntüsü Önizleme kutusunda görüntülenecektir.
  YAZI BOYUTUNU DEĞİŞTİRMEK
  Bir metnin yada bir karakterin yazı büyüklüğünü değiştirmek için araç çubuklarında bulunan Yazı Tipi Boyutu listesi kullanılır. Bu listede 8-72 arasına değişik aralılıklarla verilmiş hazır değerler bulunur. Bunlardan birini yazı tipi boyutu olarak kullanabileceğimiz gibi bunların haricindeki bir değeri de kutuya yazarak aktif hale getirebilirsiniz.
  KOYU (KALIN) YAPMAK
  Bir metnin koyu olarak biçimlendirmek için istenilen metin seçildikten sonra
  Araç çubuğundaki K (Kalın) düğmesine basılmalıdır.
  Veya kısa yol tuşu ile, Ctrl ve K harflerine birlikte basarak yapılır.
  Örnek:
  Kalın olarak yazılmış bir metin
  EĞİK YAPMAK
  Bir metni yada sayısal bir ifadeyi italik (eğik) olarak biçimlendirmek için istenilen metin seçildikten sonra araç çubuğundaki T Italic (Eğik) düğmesine basılmalıdır. (-I,Ctrl-T)
  Örnek:
  Eğik olarak yazılmış metin.
  ALTI ÇİZGİLİ YAPMAK
  Bir metni biçimlendirmek için istenilen metin seçildikten sonra araç çubuğundaki A Altı çizgili düğmesine basılmalıdır.
  Örnek :
  Altı çizili olarak yazılmış bir metin.
  YAZI RENGİNİ DEĞİŞTİRMEK
  Bir metnin yazı rengini değiştirmek için istenilen metin seçildikten sonra araç çubuğundaki aşağı doğru açılan renk listesi kullanılır. Bu düğmenin yanındaki düğmeye basıldığında renk listesi açılacaktır.
  DİĞER BİÇİMLER
  Bir metni biçimlendirmek için istenilen metin seçildikten sonra Biçim - Yazı Tipi menü seçenekleri kullanılarak aşağıdaki pencereye ulaşılır.
  Çift Üstü çizgili Bir yazıyı üstü çizgili efekti uygulamak, genellikle o şeyin iptal edildiğini belirtmek için kullanılır.
  Üst simge:Bir ifadeyi üst simge (üstel) olarak yazmak için kullanılır. Mesela (12)2 = l44 gibi...
  Alt simge: Bir ifadeyi alt simge (indis) olarak yazmak için kullanılır. Mesela (ll00)2 = l2 gibi...
  Tekrar normal yazım moduna dönmek için aynı penceredeki ilgili seçeneği konulan 4 işaretleri tıklanarak kaldırılmalıdır.
  Penceredeki Büyük - Küçük seçeneği büyük-küçük harflerin hepsini büyük harfe çevirir. Fakat büyük harflerle yazılmış olanları daha büyük, küçük olanları ise daha küçük yazar.
  Örnek: Normal bir yazı ile yazılan bu isim Hayati SÖYÜNMEZ, Büyük-Küçük Seçeneği Seçildikten Sonra HAYATİ SÖYÜNMEZ İşte Böyle oluyor.
  SATIR ARALIĞINI AYARLAMA
  Bir metnin satır aralığı, metin satırları arasındaki dikey boşluğu belirler. Varsayılan olarak tek satır aralığı kullanılır. Seçtiğimiz satır aralığı seçili paragrafın tüm satırlarını etkiler.
  Bir metnin satır aralığını ayarlamak için ilk etapta istenilen metin seçilir. Daha sonra (Biçim-Paragraf menü seçenekleriyle aracılığıyla pencere açılır. Satır aralıkları bu penceredeki Satır Aralığı kutusunun içerdiği değerler ile ayarlanır. Şimdi bu değerleri açıklayalım:
  Tek: Satır aralığı tek satır olarak bırakılır.
  l,5 Satır: Satır Aralığı l,5 satır olarak bırakılır.
  Çift: Satır aralığı 2 satır olarak bırakılır.
  En Az: Belirtilen aralığa sığmayacakları için, Word’ün daha geniş yazı tipi boyutları ya da grafikleri yerleştirmek için ayarlayabileceği en az satır aralığını ayarlar.
  Tam:Bu seçenek tüm satırların eşit aralıklı olmasını sağlar. Aralığın hangi font boyutuna göre belirleneceği Değer kutusuna girilir. Bir paragraf içerisinde farklı büyüklüklerde fontlar var ise bir satırın yüksekliği fazla birinin az olacaktır. Bu seçenek bütün satırların eşit aralığa getirmesini sağlayacaktır.
  Çoklu:Belirlenen bir yüzde oranıyla satır aralığı artırılıp çoğaltılabilir. Mesela, satır aralığının l.3 ile çarpımı aralığı yüzde 30 oranında artırılacaktır, satır aralığının 0.7 ile çarpımı ise aralığı yüzde 30 azaltacaktır.
  Değer:Seçilen satır aralığı miktarıdır. Bu seçenek sadece Satır Aralığı kutusunda En Az, Tam ya da Çokluyu seçtiğinizde kullanılabilir.
  Uzun metinlerde 1.5 satır aralığı bırakmak okumayı kolaylaştırılacaktır.
  ŞİMDİ ÖRNEKLERİ İNCELEYELİM;
  Bu satırlar Tek satır aralığı ile yazılmıştır.
  Bu satırlar Tek satır aralığı ile yazılmıştır.
  Bu satırlar Tek satır aralığı ile yazılmıştır.
  Bu satırlar 1,5 satır aralığı ile yazılmıştır.
  Bu satırlar 1,5 satır aralığı ile yazılmıştır.
  Bu satırlar ÇİFT satır aralığı ile yazılmıştır.
  Bu satırlar ÇİFT satır aralığı ile yazılmıştır.
  &nbspYAZIYI BÜYÜK/KÜÇÜK HARFE ÇEVİRME
  &nbsp&nbsp&nbsp&nbsp&nbsp&nbsp&nbsp Uzunca bir dokümanı acele noktalama işaretlerine dikkat etmeden tamamını büyük veya küçük yazdığınızı kabul edelim. Böyle bir dokümanı baştan sona okuyup gerekli değişiklikleri yapmak çok uzun bir iştir. Veya ekrana bakmadan çok hızlı yazabiliyorsunuz. Ancak ekrana bakmadan uzun bir süre yazdıktan sonra Caps Lock ışığının yanık olduğunu ve yazdığınız metnin tamamını istemeyerek ters yazdığınızı fark ettiğiniz. Büyük olması gerekirken harfler küçük, küçük olması gerekirken büyük yazmışsanız... Endişelenmezine gerek yok. Word sizin için gerekli düzeltmeleri yapabilir.
  Bir metnin tamamını yada bir kısmını büyük harfe çevirmek için Biçim - Büyük Küçük Harf değiştir menü seçenekleri kullanılarak bir pencere açılır.
  Bu pencerede,
  Tümü Küçük Harf: Tümünü küçük yapar
  Tümü Büyük Harf: Tümünü büyük yapar
  Sadece İlk Harfler Büyük: İlk harfi büyük diğerlerini küçük yapar.
  Büyük Küçük Dönüştür: İlk harfi küçük diğerlerini büyük yapar.
  Tümünü küçük olarak yazdığınız yukarıdaki metni seçip, yukarıdaki pencereden
  Sadece İlk Harfler Büyük dönüştür seçeneğini kullanırsak;metnin ilk karakterlerini büyük yazar.
  PARAGRAF AYARLARI
  Paragraf Hizalama
  Bir paragraf Sola, sağa, ortaya veya her iki yana hizalamak için o paragrafı seçmek gerekmez. Kursörün o paragrafta olması yeterlidir. Eğer birden fazla paragraf veya satır hizalanacaksa seçmek gerekir.
  Sola Hizala Sola hizalar
  Sağa Hizala Sağa hizalar
  Ortala Ortalar
  İki Yana Yasla Her iki yana hizalar.
  Tek satırlık ifadeler sola hizalamakla, iki yana yaslamak arasında bir fark yoktur. Asıl fark metin birden çok satırdan oluşuyorsa görülür.
  KARAKTER ARASI BOŞLUĞU AYARLAMA
  Bir metnin yazı aralığını değiştirmek için istenilen metin seçildikten sonra Biçim-Yazı Tipi menü seçenekleri kullanılarak pencereye ulaşılır.
  &nbsp&nbsp&nbsp&nbsp&nbsp&nbsp&nbsp Bu penceredeki Aralık kutusuyla karakter aralığı Normal, Geniş ve Dar olarak ayarlanır. Hemen karşısındaki Değer kutusu}la bu aralığa verilecek değer belirlenir;
  Geniş Aralık:Örnek Metin(Değer 2nk.)
  Normal Aralık : Örnek Metin
  Dar Aralık : Örnek Metin
  Konum kutusuyla da seçili olan ifadeyi satırın normal konumundan daha yukarıya veya aşağıya yerleştirebilirsiniz. Örneğin bu ayarı aşağıdaki her harf için uygun değerlerle ayarlayarak dalgalı bir yazı oluşturabilirsiniz
  PARAGRAFLARI İÇERDEN BAŞLATMA
  Word paragraflarla ilgili önemli ayarlar sunar. Paragraf ayarlarını yapmak için Biçim menüsündeki Paragraf seçeneğini veya cetveli kullanacağız. Penceredeki Sol ve Sağ kutularını gireceğiniz değerlerle paragrafın satır başına ve sonuna olan uzaklıkları belirleyebilirsiniz. Bunu yapmanın daha kolay yolu ise cetvel üzerindeki küçük düğmeleri kullanmaktır.
  Yukarıda görüldüğü gibi cetvelin solunda iki gösterge bulunmaktadır. Bunlardan üstte olanı ilk satıra başlama noktasını, alttaki ise diğer satırlara başlama noktasını gösterir. Cetvelin sağındaki gösterge ise satırın bitiş noktasını belirler. Bu düğmeleri tutup çekerek istediğiniz paragraf sınırlarını kolayca belirleyebilirsiniz.
  Bir paragrafın diğerlerinden daha içeri başlayıp daha içeride bitmesi içinde cetvelin her iki tarafındaki düğmeler kullanılır.
  PARAGRAFLAR ARASINDA BOŞLUK BIRAKMA
  Uzun dokümanlarda paragraflar arasındaki bir miktar boşluğun bulunması dokümanın okunmasını kolaylaştıracaktır. Bir çok kişi bunu paragraf aralarında fazladan Enter bırakarak yapar. Halbuki bu işi Word otomatik olarak yapabilmektedir.
  &nbspParagraftan önce ve sonra bırakılacak boşluklar Önce ve Sonra kutularında belirlenir. İki paragraf arasındaki boşluğu bu kutularda belirleyebilirsiniz.
  Bir metinde paragraflar arasında hiçbir boşluk bırakılmazsa böyle bir metinde paragrafları birbirinden ayırt etmek zor olacaktır.
  Aynı metne paragraf ayar penceresinden, Sonra kutusuna 6 nk değerlerine verirsek paragrafları birbirinden ayırt etmek daha kolay olacaktır.
  Genel olarak paragraflar arasına yazı boyutu olarak kullandığımız değerin yarısını vermemiz yeterlidir. Yani 12 punto yazı kullanıyorsanız 6 punto$boşluk vermeniz yeterlidir.
  DİĞER PARAGRAF AYARLARI
  Paragrafla ilgili bazı önemli olaylar ise pencerenin Metin Akışı kısmında bulunur. (Satır ve Sayfa sonu ayarlarını istediğimiz seçenekleri kullanarak ayarlayabiliriz.)
  Tek kalan satırların önlenmesi için penceredeki Tek kalan satırları önle seçeneği işaretlenmelidir.
  Eğer önemli bir paragrafın bütün satırlarını aynı sayfada kalmasını istiyorsanız Satırları birlikte tut seçeneğini işaretlemeniz gerekir.
  İki paragrafın aynı sayfada bulunmasını istiyorsanız Sonraki ile birlikte seçeneğini işaretleyebilirsiniz.
  Bir paragrafın her zaman sayfanın başında bulunması için de Önce Sayfa Sonu seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Böylece bu paragraflar her zaman sayfanın başında olacak şekilde doküman sayfalandırılacaktır.
  Heceleme Yok seçeneğini işaretleyerek bu paragraftaki sözcüklerin hecelenmemesini sağlayabilirsiniz.
  BÜYÜK BAŞLANGIÇ HARFLERİ OLUŞTURMA
  Daha çok yazılı basında kullanılan yazının ilk harfinin büyük yazılmasını Word’de sağlayabilirsiniz.
  Büyük başlangıç harfleri için büyültmek istenilen harf seçildikten sonra Biçim-Başlangıcı Büyüt menü seçenekleri ile bir pencereye ulaşır.
  &nbspBu pencerede görüldüğü gibi başlangıç harfleri Büyütülmüş veya Boşlukta olmak üzere iki şekilde ayarlanabilir. Bu pencerenin Satır Sayısı düğmeleri aracılığı başlangıç harfinin kaplayacağı satır sayısı belirlenebilir.
  ÖRNEK:
  Başlangıç harfleri Büyütülmüş veya Boşlukta olmak üzere iki şekilde ayarlanabilir. Bu pencerenin Satır Sayısı düğmeleri aracılığı başlangıç harfinin kaplayacağı satır sayısı belirlenebilir.
  Büyütülmüş bir harfi normale döndürmek için yine bu pencerede Yok kutusu seçilir.
  ÖZEL KARAKTERLER YAZMA
  Klavyeden yazamadığınız veya yazmak için birden fazla tuşa basmanız gereken özel karakterleri ve harf değil de özel karakterler içeren fontlardaki karakterleri dokümana eklemek için Ekle-Simge menü seçeneğini kullanabilirsiniz.
  Bu pencerede istediğiniz yazı tiplerinden uygun karakteri çift tıklayarak dokümana ekleyebilirsiniz.
  Eğer bu karakteri sık kullanıyorsanız Kısa yol Tuşu düğmesini kullanarak bu karaktere özel bir kısa yol tuşu da atayabilirsiniz.
  Açılan pencereden Yeni kısayol tuşuna bas kutusuna giderek bu karakter için kullanmak istediğiniz tuşlara basın.
  Pencerenin yazı tipi listesinden farklı yazı tipleri seçerek birçok sembolü bulabilirsiniz.
  METNİ SÜTUNLARA BÖLME
  &nbspWord’ de bir metni 11 sütuna kadar ayırmak mümkündür. Bir metni sütunlara bölmek için
  Araç çubuklarındaki Sütunlar düğmesi kullanılabilir. Bu düğmeyi basıp aşağı /sola doğru çekerek kaç sütun bölmek istediğinizi belirleyebilirsiniz.
  SATIR BAŞLARINA MADDE İMİ VE NUMARA EKLEME
  Madde imi ya da numara eklenecek satırlar seçildikten sonra Araç Çubuğundaki düğmelerinden biri seçilir.
  Ya da Biçim-Madde İmleri Ve Numaralandırma menü seçenekleri kullanarak bir pencere açılır. Bu pencerenin Madde İmli ve Numaralı seçenekleri ile ilgili imler aktif hale getirilir.
  Burada istenilen imi veya numara biçimi belirlendikten sonra Tamam düğmesiyle seçili imler aktif hale getirilir. Özellikle sıra numarası vermeniz gereken satırları otomatik olarak numaralandırırsanız aradan bir satırı sildiğinizde diğer satırların numarası otomatik olarak düzeltilir.
  Madde imi içeren bir metnin madde imlerini kaldırmak için ilgili metni seçtikten sonra araç çubuklarındaki düğmelerinden ilgili olanına tekrar basmanız yeterlidir.
  OTOMATİK MADDE İMLERİ VE NUMARALAR EKLEME
  Word sizin yazdığının karakterlere bakarak akıllıca bir seçimle otomatik bir biçim uygulamaya çalışır. Örneğin satır başında iken 1. yazar ve bir boşluk bırakırsanız ikinci satıra geçtiğimizde Word otomatik olarak 2.yazar ve yazdığınız metne Numaralandırma biçimini uygular.
  Yazarken satır başına * koyarsanız satır bittikten sonra Word bu otomatik olarak madde imleri moduna geçer.
  * Bu satırı yazdıktan sonra Enter tuşuna basarak:
  Bu satırı yazdıktan sonra Enter tuşuna basarak,
  Görüldüğü gibi * işareti madde imine çevrilecek ve alt satır madde imli olarak başlayacaktır.
  &nbspARAMA VE DEĞİŞTİRME
  Bütün kelime işlemciler yüzlerce satırdan oluşan dokümanınızdaki bir metni kolayca bulmanıza imkan verir. Word’ de bu işlem oldukça gelişmiştir. Sadece metni değil özel biçimleri olan metinleri de bulabilirsiniz.
  Bul :
  Word’ de bir metni bulmak için,
  Düzen menüsündeki Bul seçeneğini
  Veya kısaca Ctrl-F tuşlarını kullanabiliriz.
  Bulmak istediğiniz metni Aranan kutusuna girerek Sonrakini Bul düğmesini tıklarsanız Word aradığınız ifadeyi bulur.
  Arama işlemini daha detaylı yapmak istiyorsanız penceredeki Tüm Seçenekler düğmesini kullanarak gelişmiş özelliklere sahip bulma penceresini görüntülememiz gerekir.
  Arama yaparken sadece belli şartlara uygun ifadeleri bulmak isterseniz penceredeki diğer seçenekleri kullanmanız gerekir.
  Penceredeki Biçim düğmesini kullanarak yazdığınız ifadenin sadece özel bir tipte olanlarını bulmanıza imkan verecektir. Mesela Aranan ifade bir başlık olsun ve biz bu başlığın yazı fontunu yazının boyunu biliyor olalım işte bu özel bilgileri kullanarak Biçim Düğmesini kullanarak Yazı tipini seçip istediğimiz özellikleri gelen pencereden seçmemiz yeterli olacaktır. Diğer seçenekleri de verdiğim örnekte olduğu gibi kullanırsak vaktin nakit olduğu bir kez daha anlaşılmış olacaktır. Bu arama özelliğini kaldırmak için ise Biçimlendirme Yok Düğmesine basmanız yeterlidir. Şimdi diğer seçeneklerin neler yaptıklarına bir göz atalım.
  Büyük Küçük Duyarlı seçeneğini işaretlerseniz, yalnız yazdığınız ifade ile aynı harf yapısına sahip ifadeler bulunur. Örneğin “Ahlat” kelimesini bu düğme seçili değilken ararsanız “AHLAT” yazan kelimeyi de bulursunuz Bu seçenek işaretli ise sadece “Ahlat” şeklinde ilk harfi büyük diğerleri küçük olan Ahlat kelimeleri bulunur.
  Sadece Tam Sözcükleri Bul Seçeneği işaretliyse, aranan ifade kelime içerisinde değilse bulunur. Yani “arı” kelimesinin bu seçenek işaretli değilken ararsanız “sarı” veya “arılar” gibi içinde “arı” geçen kelimeleri de bulursunuz. Sadece “arı” yazan kelimeyi bulmak için bu seçeneği işaretleyebilirsiniz.
  Desen Eşlemesini Kullan Bu çok önemli bir seçenektir ve çok özel şartlarda arama yapabilmenizi sağlar. Bu seçeneği işaretledikten sonra Özel düğmesi ile açılan pencereden özel şartlar belirleyebilirsiniz. Özel düğmesine bastığınızda aşağıdaki menü açılacaktır. Bu menü seçeneklerinin bir kısmı Desen Eşlemesi ile ilgilidir.
  ?: Bu bir joker karakteridir. Yani herhangi bir karakter gibi davranır. Örneğin “duyan”, da”dayan”, “doyan” gibi ilk harfi “d” ikinci harfi herhangi bir harf ve diğer harfleri de “yan” olan kelimeleri bulmak istiyorsanız Desen Eşlemesini kullan seçeneğini işaretledikten sonra Aranan kısmına “d?yan” yazın (tırnak işaretlerini kullanmadan yazmanız gerekir.)
  *: Bu da ? gibidir. Ancak ? tek bir karakter yerine geçerken * bir çok karakter yerine geçebilir. Örneğin “tarkan”, “tavan”, “taban”, “tatvan”, “tavadan” gibi ilk iki harfi “ta” ve son iki harfi “an” olan kelimeleri bulmak için “ta*an” şeklinde yazmanız gerekir.
  [ ] : ? karakteri joker olarak kullanılıyordu. Fakat bu karakter bütün harfler yerine geçer. Örneğin sadece “kova” ve “kola” kelimelerini bulmak için “ko?a” şeklinde ararsanız bu ikisini bulacağınız gibi “kota”, “koza” gibi kelimeleri de bulursunuz. Sadece istediğiniz karakterleri bulması için bu karakterleri [ ]içinde yazmanız gerekir. Yani sadece “kova” ve “kola” kelimelerini bulmak için “ko [vl] a şeklinde aramanız gerekir.
  [ -] : [ ] arasında sadece istediğiniz karakterlerin listesini verebiliyordunuz. - karakterini kullanarak ta belli bir aralıktaki bütün harfleri aramaya dahil edebilirsiniz. Örneğin “ko[ c-m ] a” şeklinde ararsınız ilk iki harfi “ko”, üçüncü harfi c ile m arasında olan ve dördüncü harfi de a olan kelimeleri bulursunuz.
  [ !] : ! karakterini [ ] arasındaki harflerin önüne yazarak bu harflerin dışındaki harfleri tanımlaya bilirsiniz. Örneğin “ko[ !v] a” şeklinde ararsanız “kola”, “koza” gibi üçüncü harfi v olmayan kelimeleri bulursunuz. Yani “kova” kelimesi dışındaki kelimeleri bulursunuz. ! karakterini - ile kullanarak belli bir aralığı sınır dışı bırakarak da arayabilirsin
  &lt: Bu karakter sadece ifade sözcüğün başında ise bulur. Örneğin “&ltkan” şeklinde ararsanız “kanal” “kangal” gibi “kan” ile başlayan ifadeler bulunur fakat, “tarkan”, tıkanan gibi içinde “kan” olan sözcüğün başında olmayan ifadeleri bulmaz.
  &gt: Yukarıdakinin tersine bu aranan ifade sözcüğün sonunda ise bulunur. Yani “kan &gt” şeklinde ararsanız “tarkan” kelimesini bulursunuz fakat “kanal”, “tıkanan” gibi “kan”lı sözcükleri bulamazsınız.
  @: Önceki karakter ya da deyimin bir ya da daha fazla tekrarını bulur. Örneğin “saat” şeklinde ararsanız “sat” ve “saat” sözcüklerini bulursunuz.
  {n}: Önceki karakter ya da deyimin n sayıda tekrarı olan ifadeleri bulur. Örneğin “sa(2)t”, şeklinde ararsanız a harfini 2 tane geçtiği “saat” sözcüğünü bulur fakat “sat” sözcüğünü bulmaz.
  {n;}: Önceki karakter ya da deyimin en az n sayıda tekrarı olan ifadeleri bulur. Örneğin “l0(2l şeklinde ararsanız en az 2 tane 0 yan yana olan ifadeleri bulur. Yani bu arama ile l00l, l000l, l0000l gibi en az iki 0 içeren ifadeleri bulursunuz.
  {n;m}: Önceki karakter ya de deyimin n’ den m’ e kadar olan tekrarını bulmak için kullanılır. Örneğin l0 (l,3) şeklide ararsanız “l0,” “l00,” ve “l000” sayılarını bulursunuz fakat “ l0000” sayısını bulamazsınız.
  ( ): Sadece bir harfi değil de birkaç harfi birden belirtmek için bu ifadeleri ( ) içinde belirtmeniz gerekir. Örneğin için 0l rakamlarının en az iki tane olduğu rakamları bulmak için “l (0l) (2 l” şeklinde kullanırsak l0l0ll, l0l0ll sayılarını buluruz fakat “l0ll” sayısını bulamayız.
  Bu kadar detayın ararken önemli olmadığını düşünebilirsiniz. Fakat Değiştir işlemi yaparken bu çok önemlidir. Bu şartları biliyorsanız dokümandaki değişiklikleri kolayca yapabilirsiniz.
  DEĞİŞTİR
  Düzen-Değiştir menüsü ile
  Veya kısacaca CTRL-H tuşlarına basarak değiştirme penceresine ulaşabilirsiniz.
  Bu pencere ile bir ifadeyi bulup bunun yerine başka bir ifadeyi yazabilirsiniz. Örneğin firmanızın ismi değiştiğinde dokümanlarınızda bol miktarda bulunan firma ismini yenisi ile değiştirmek için bu pencereyi kullanabiliriz. Veya “Times New Roman” fontu ile yazdığımız bütün Ahlat kelimelerini “Arial” fontuna çevirmek için bu pencereyi kullanabiliriz.
  Bu pencere Bul penceresine oldukça benzemektedir. Bul penceresi ile aynı olan seçenekleri tekrar anlatmayacağız.
  Burada Aranan kutusuna değiştirilecek ifadeyi, Yerine Konan kutusuna da yeni ifadeyi yazabilirsiniz.
  Pencerede Sonrakini Bul seçeneğini kullanarak bulunan ifadeyi değiştirmeden geçmesini, Değiştir düğmesini kullanarak bulunanın değiştirilmesini ve Tümünü Değiştir düğmesini kullanarak ta hepsini değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.
  Değiştir düğmesi tek tek değiştirme işlemi için kullanılır. Dokümanda ki aradığınız ifadeyi tek-tek bulur ve değiştirip değiştirmeyeceğinizi belirlemeniz için o ifadeyi dokümanda seçer. Siz değiştir düğmesini tıklarsanız değiştirir ve bir sonrakini bulur. Böylece değiştirilmesini istemediklerinizi Sonrakini Bul düğmesini kullanarak geçebilirsiniz.
  TABLOLARLA ÇALIŞMAK
  Bir sıra halinde bulunması gereken bilgileri yönetmenin en iyi yolu tablolar kullanmaktır. Örneğin işyerinin nöbet çizelgesini bir tablo olarak tasarlayabilirsiniz.
  Nöbet Tarihi
  Personelin Adı
  Soyadı
  Başlama
  Bitiş
  Vukuat
  09.04.1998 Salı
  Hayati
  SÖYÜNMEZ
  120000
  01.00
  Yok
  09.04.1998 Salı
  Salih
  SÖYÜNMEZ
  01.00
  09.00
  Yok
  10.04.1998 Çarşamba
  Hayri
  SÖYÜNMEZ
  09.00
  120000
  Yok
  10.04.1998 Çarşamba
  Sinan
  KÜÇÜK
  120000
  01.00
  Yok
  11.04.1998 Perşembe
  Mustafa
  ALIMLI
  01.00
  09.00
  Yok
  Word’ de tablo oluşturup düzenlemek özellikle son versiyonla oldukça zevkli bir hale gelmiştir.
  Eğer basit tablolar hazırlayacaksınız klasik yöntemleri
  Daha özel ve karmaşık tablolar hazırlayacaksanız Word’ ün yeni versiyonu ile birlikte geliştirilen kalemle çizme ve silgi ile silme yöntemini kullanabilirsiniz.
  TABLO OLUŞTURMA
  Word’ ün çalışma alanına eklenen tablolar satır ve sütunlardan meydana gelir. Bir tablo eklemek için Tablo-Tablo Ekle menü seçenekleri kullanılabilir. Bunun sonucunda bir pencere görüntülenir.
  &nbspBu pencere aracılığıyla istenilen satır ve sütun sayısına sahip tablolar oluşturulabilir.
  En fazla sütun sayısı yeni versiyonla 3l’den 63’e çıkarılmıştır.
  Tablo oluşturmanın bir diğer yolu da tablo düğmesini kullanmaktır. Bu düğmeye basın ve basılı tutarak sağa doğru çektiğinizde sütun sayısını, aşağı doğru çektiğinizde de satır sayısını gösteren bir pencere açılacaktır.
  Bu yöntemle oldukça kolay bir şekilde tablo oluşturabilirsiniz. Aslında bu düğme sadece tablo eklemeye yaramaz, tablo ile çalışırken bu düğmenin görevi de akıllıca değişir. Örneğin bir hücrede iken bu düğmeye basarsanız hücrenin üstüne yeni bir satır ekler., veya bir sütun seçili iken basarsanız o sütunun önüne bir sütun ekler.
  METNİ TABLOYA DÖNÜŞTÜRMEK
  Tablo mantığı ile fakat tablo olarak girilmemiş bir takım bilgileri tabloya çevirmek mümkündür. Bu tip metinleri tabloya çevirebilmek için metinde sütunları temsil edecek özel karakterlerin konulmuş olması gerekir. Örneğin aralarına virgül veya Tab gibi standart bir karakter koyularak ayrılmış bilgiler bir tabloya dönüştürülebilir.
  Tabloya dönüştürülecek metin seçildikten sonra Tablo-Metni Tabloya Dönüştür menü seçenekleri kullanılır.
  Metinde açıklama ile değer arasında tab konulmalıdır. Bu metni seçip Tablo-Metni Tabloya Dönüştür menüsünü seçerseniz bir pencere açılacaktır.
  &nbspBu pencerede Metin Ayırıcı, hangi karakterin bir sütunu temsil edeceğini belirler. Örneğimizde her Tab karakteri bir sütunu temsil edeceği için Sekme seçeneği işaretli olmalıdır. Burada seçeceğiniz karakter tablodaki sütun sayısını etkileyecektir. Bu işlemden sonra metniniz tabloya dönüştürülmüş olacaktır.
  TOPLU MEKTUP YAZMA
  Bayramlarda ve diğer özel günlerde veya şirketimizin düzenlediği faaliyetlerde birden fazla kişiye aynı metni içeren mektuplar, mesajlar yazmanız gerekebilir. Böyle durumlarda mektup metninde çok az şey değişecektir. Her mektubu tek tek yazmak yerine bu işi Word’e yaptırabilirsiniz.
  Bu işlemler için öncelikle bir kişi ve adres bilgilerine sahip bir veri kaynağımızın bulunması gerekir. Bu işi çok değişik yollarla yapabilirsiniz Örnek olarak Word ’de, Excel ’de bir tablo olarak bunları girebileceğiniz gibi Outllook, Access gibi diğer programlarla da oluşturabilirsiniz.
  Biz örneğimizde kullanacağımız adres listesini Word’de bir tablo olarak tasarlayalım ve kişilere ait bilgileri girip dokümanınızı kaydedin Örnek olarak dosyamızın adı Adres.Doc olarak kaydedelim.
  MEKTUP FORMU HAZIRLAMA
  Şimdi yeni bir dokümana başlayarak herkese hitap edecek bir mektup yazalım
  Araçlar-Adres Mektup Birleştirme menüleri ile pencereyi açın
  Word açılan pencere ile aktif belgeyi mi yoksa yeni bir belgeyi mi kullanmak istediğinizi soracaktır.
  Zaten boş bir belge açtığınız için Aktif Pencere seçeneğini kullanmamız gerektiğini belirtelim.
  Şimdi adresi alacağımız kaynağı belirtmemiz gerekiyor.
  Veri Kaynağı Aç seçeneğini kullanarak daha önce kaydettiğiniz Adres.Doc dosyasını açın
  Yeni açılan araç çubuğunu kullanarak mektuplarımızı yöneteceğiz.
  Artık Mektubumuzu yazmaya başlayabiliriz. Önce hitap ile başlayalım.
  Sayın Hayati SÖYÜNMEZ
  Gibi bir hitap ile başlayacaksak
  Sayın yazdıktan sonra Birleştirme Alanı Ekle düğmesi ile Adı ve Soyadı alanlarını seçin.
  Gördüğünüz gibi Birleştirme Alanı Ekle düğmesi ile açılan pencerede daha önce tabloya girdiğimiz alanların isimleri bulunmaktadır. Mektubumuzda değişen bilgileri bu alanlara alacağız. Böylece mektubumuz herkese hitap edecektir. Mektubumuzun metni hazır. Burada gördüğünüz gibi değişken üç tane bilgi bulunmaktadır.
  Kişinin Adı, Soyadı ve Çalıştığı Kurum.
  Bunları Birleştirme Alanı Ekle düğmesi ile ekledik.
  Mektubumuzun nasıl yazıldığını görmek için araç çubuğundaki mektup düğmesine basın. Böylece alanların kodları yerine içerikleri yazılacaktır.
  Araç çubuğundaki düğmeler kullanılarak diğer mektupları da göre bilirsiniz.
  &nbsp Son olarak Araç çubuğundaki “Yazdır” düğmesini kullanarak Yazıcıya Mektuplarımızı göndermiş oluruz.
  BELGEYE ÜST BİLGİ VE ALT BİLGİ EKLEME
  Her sayfanın başında yada sonunda tekrarlanması istenen ifadeler ya da resimler için üst bilgi veya alt bilgi özelliği kullanılmalıdır.
  Genellikle şirket adı ve logosu için üst bilgi, yazar adı, sayfa numarası ve tarih gibi bilgiler için de alt bilgi kullanılır. Bir metne üst bilgi veya alt bilgi eklemek için
  Görünüm-Üst bilgi ve Alt bilgi menü seçenekleri ile
  Veya daha önce hazırlanmış alt veya üst bilgi çift tıklanarak Alt üst bilgi penceresi açılır. (Bu işlem sırasında Görünüm menüsündeki Sayfa Düzeni seçeneği işaretliyse sayfanın orijinal yerinde, Normal seçeneği işaretli ise ayrı bir pencerede alt ve üst bilgiler düzenlenir.)
  Burada istenilen üst bilgiler girildikten sonra, bu işlemler sırasında otomatik olarak devreye giren araç çubuğundaki alt üst bilgi değiştir düğmesi tıklanarak alt bilginin girileceği kısma ulaşılabilir.
  Bu düğme basılı ise yaptığınız değişiklik bütün bölümlerin üst veya alt bilgilerine uygulanır. Basılı değil ise yazdığınız Üst/Alt bilgi sadece bu bölümün sayfa başına /sonuna yerleştirilir. Diğer bölümler bundan etkilenmez. Örneğin her bölümde farklı üst bilgi göstermek istiyorsanız bu düğme basılı değilken her bölüm için gerekli bilgileri yazmanız gerekir.
  ÜST VE ALT BİLGİLERİ KALDIRMAK
  Görünüm-Üst ve Alt bilgi menüleri ile düzenleme moduna girdikten sonra kaldırmak istenen üst ve alt bilgiler seçilerek sonra Delete tuşuyla silinebilir. Ve araç çubuklarındaki Kapat düğmesi tıklanarak işlem tamamlanır.
  SAYFA AYARI
  Bir belgenin sayfa yapısını değiştirmek için Dosya-Sayfa Yapısı menü seçenekleri kullanılarak sayfa yapısı penceresine ulaşılır.
  KENAR BOŞLUKLARINI AYARLAMA
  Bu pencerede sayfanın Üst, Alt, Sol ve Sağ kenar boşlukları belirler
  Sayfanın iki tarafına da baskı yapılacaksa Karşılıklı Kenar Boşlukları kutusu işaretlenerek karşılıklı kenar boşluklarının eşit olması sağlanabilir.
  Uygula listesinden yapılan ayarın nerede etkili olacağı belirlenir.
  Bu Bölüme
  Bu Noktadan İleriye
  Tüm Belgeye
  KAĞIT BOYUTLARINI AYARLAMA
  Açılan pencerenin Kağıt Boyutu bölümü ile kağıt boyutu ayarlanır.
  Bu pencerenin,
  Sayfa Boyutu listesinden hazır değerlerden biri seçilebilir.
  Veya Genişlik, Yükseklik kutularına değer girilerek özel sayfa boyutları tanımlanabilir.
  Yönlendirme kısmından kağıdın yatay mı , dikey mi olacağı belirlenir
  Eğer sürekli olarak kendinize özgü bir sayfa boyu kullanacaksanız bunu, Geçerli düğmesi ile kalıcılaştırabilirsiniz. Böylece her yeni dokümanın sayfa yapısını değiştirmeniz gerekmez. Tanımladığınız bu sayfa yapısı bütün yeni dokümanları etkileyecektir. Bu işlem Geçerli düğmesinin bulunduğu bütün diyalog pencerelerinde geçerlidir. Gerekli ayarları yaptıktan sonra bu düğmeyi tıklarsanız Word yaptığınız ayarları kalıcılaştıracaktır.
  Eğer dokümanınızdaki sayfaların bir kısmı dikey bir kısmı yatay olacaksa önce bölüm sonlarını tanımlamanız gerekir.
  Örneğin 20 sayfalık bir dokümanın l5. ve l6. sayfaları yatay olacaksa, önce l4. sayfanın sonunda Ekle menüsünden Kesme seçeneği ile açılan pencereden Sonraki sayfa seçeneği ile bir bölüm sonu tanımlamanız gerekir.
  Aynı şekilde l6. sayfanın sonunda da bir bölüm sonu tanımlarsanız dokümanınız üç ayrı bölümden oluşacaktır. l5 ve l6. sayfaların bulunduğu ikinci bölüme gelip yukarıdaki pencereden yatay yönü seçtikten sonra Uygula kutusundan da Bu Bölüme seçeneğini kullanarak yaptığınız sayfa yapısı değişikliğinin sadece bu bölümde etkili olmasını sağlayabilirsiniz.
  Word’de yaptığınız sayfa yapısı seçtiğiniz yazıcıya bağlı olarak sayfanın yapısını etkiler. Word, X yazıcı tanımlı iken başka, Y yazıcı tanımlı iken ise başka bir şekilde dokümanınızı sayfalandırabilir. Örneğin X yazıcı tanımlı iken l00 sayfa olarak görülen bir doküman Y yazıcısı tanıtıldığında l02 sayfa görülebilir. Aynı dokümanın aynı sayfa boyutlarında farklı sayfa sayısına sahip olması birden çok yazıcı ile çalışıyorsanız sizi zor durumda bırakabilir. Sayfa üzerinde ince ayarlamalarınızı yapmadan önce hangi yazıcıdan çıktı alacaksanız o yazıcıyı tanıtıp ona göre sayfalarınız üzerinde ince ayar yapmanızı tavsiye ederiz.
  &nbspBASKI ÖNİZLEME
  Dokümanı yazıcıdan çıkarmadan önce sayfa üzerinde nasıl durduğunu görebilmek önemlidir. Bu size fazladan kağıt harcamadan gerekli düzenlemeleri yapma imkanı verir. Baskı önizleme moduna geçmek için;
  Araç çubuğundaki baskı ön izleme düğmesini
  Veya Dosya-Baskı Önizleme menü seçeneklerini kullanabilirsiniz.
  Baskı ön izleme moduna girdiğinizde Word ü çalıştırma penceresi değişecektir.
  Bu pencerede o anda üzerinde çalıştığınız sayfanın kağıt üzerindeki hali görülmektedir. Word otomatik olarak sayfayı ekrana sığdırmak için uygun bir görünüm değeri verir. Büyütme kutusunu veya düğmesini kullanarak görüntüyü büyültüp küçültebilirsiniz.
  Büyütme düğmesine basıp fareyi basılı tutarak aşağı ve sağa çekerseniz birden fazla sayfayı da aynı anda görüntüleye bilirsiniz.
  Baskı önizleme modundayken Büyütme düğmesi basılı durumda ise fare ile görüntüyü büyültüp küçültebilirsiniz. Bu düğmeye tekrar basarsanız düğme normal haline gelecektir. Düğme normal durumuna geldikten sonra, baskı önizleme modunda dokümanınız üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz.
  Büyütme düğmesini veya Görünüm menüsündeki Cetvel seçeneğini kullanarak cetveli görüntüleyebilirsiniz.
  Bu düğme dokümanı bir sayfa daha az yapmak için kullanılır. Bu düğmeye bastığınızda Word dokümanınızdaki yazı tiplerini uygun boyutlarda küçülterek belgenin bir sayfa daha kısalmasını sağlar. Örneğin yazdığınız doküman iki sayfayı biraz geçiyorsa bu düğmeyi kullanarak Word’ ün dokümanı iki sayfaya sığdırmasını sağlayabilirsiniz.
  Görünüm menüsündeki Tam Ekran seçeneğini kullanarak Word’ün menü çubuğunun, araç çubuklarının, başlık çubuğunun kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Bu size ekranın tamamını kullanma imkanı vereceği için dokümanı daha rahat görebilirsiniz. Tam ekran modundan çıkmak için ESC tuşunu kullana bilirsiniz.
  Araç çubuğundaki Kapat düğmesi ile de baskı önizleme penceresini kapatabilirsiniz.
  Baskı önizleme modunda ki sayfa görüntüsünü Sayfa Düzeni modunda da yapabileceğinizi düşünebilirsiniz Evet bu iki modda da sayfa görüntüsünü kağıt üzerinde imiş gibi görebilirsiniz. Fakat Word belgedeki bazı özel alanları sürekli olarak güncellemez. Bu alanları yazdırırken güncellemeyi tercih eder. Örneğin dokümanınıza aktif saati gösteren bir alan eklerseniz bu alandaki saat sürekli olarak güncellenmez fakat yazdırmadan önce güncellenir. Bu diğer alanlar içinde (İçindekiler, Dizin, Formül sonuçları gibi) geçerlidir. Yani baskı önizleme moduna geçtiğinizde bu alanların güncellenmiş hali görüntülenir. Sayfa düzenleme modunda ise bunların özel olarak güncellenmesi gerekir. (Güncellenmek istenen alanın üzerinde farenin sağ tuşu ile basılır ve açılan menüden Alanları Güncelleştir seçeneği kullanılır.
  YAZDIRMA
  Dokümanınızı yazdırmadan önce mutlaka Baskı Ön İzleme Kullanarak dokümanımızın sayfa üzerinde nasıl durduğunu kontrol edin. Bu size hem zaman hemde para (Kağıt, şerit, Mürekkep, vs.) kazandırır. Sayfalarınızın tamamını yazdırabileceğiniz gibi bir kısmını da yazdırabilirsiniz.
  Yazdırma penceresine ulaşmak için ;
  Dosya Menüsünden Yazdır menüsünü
  CTRL-P tuşlarını kullanabilirsiniz
  Veya Araç çubuğundaki Yazdır düğmesine basılırsa yazının tümünü yazıcıya göndermiş oluruz.
  Pencerede, Ad kısmında hangi yazıcıya yazdırılacağı görülmektedir. Farklı bir yazıcıyı kullanacaksanız bu listeden seçebilirsiniz.
  Sayfa Aralığı kısmında
  Tümü seçerek dokümanın tamamı
  Geçerli Sayfa seçerek sadece o anda imlecin bulunduğu sayfayı
  Seçim seçerek, seçili bir kısım varsa sadece orayı
  Sayfa seçerek kutuya yazacağınız sayfaları yazdırabilmeniz. Bu kutuyu Sadece 5. Sayfayı yazdırmak için: 5 yazın 10 ila 20 arasındaki sayfaları yazdırmak için: 10-20 yazın 2.sayfayı ve l3 ile 30 arasındaki sayfaları yazdırmak için: 2, l3-20 yazın
  &nbspÖNLÜ ARKALI YAZDIRMA
  &nbspYazdırma penceresindeki Yazdır kutusundan, seçtiğiniz kısmın tamamının, çift numaralı sayfalarının yazdırılmasını sağlayabilirsiniz.
  Eğer kağıdın hem önüne hem de arkasına yazdıracaksanız,
  Önce Tek numaralı Sayfalar seçerek yazdırın. Bu durumda l,3,5... sırası ile sadece tek nolu sayfalar yazdırılacaktır.
  Daha sonra bu kağıtların arkasını yerleştirecek Çift Numaralı Sayfalar seçin. Bu durumda 2,4,6... sırası ile sadece çift nolu sayfalar yazdırılacaktır.
  OTOMATİK DÜZELTME
  Sık yaptığınız yanlışları Word’e tanıtarak iyi bir dostluk kurabilirsiniz. Herhangi bir yanlış yazım yaptığınızda Word, hatanızı yüzünüze vurmadan sessizce bu hatayı düzeltir. Eğer siz isterseniz yaptığı düzeltmeyi ipucu penceresinden size gösterir.
  Word’ e kendinizi tanıtmak için Araçlar menüsünden Otomatik Düzelt menüsünü seçin. Bir pencere açılacaktır. Bu pencerenin üst kısmında, sık yapılan bazı harf hatalarının Word’ ün düzeltmesini isteyip istemediğinizi o seçeneği işaretleyerek belirtebilirsiniz.
  Hızlı yazarken cümlenin ilk iki harfini yanlışlıkla büyük yazabilirsiniz. Hiç önemli değil. İlk İki Büyük Harfi Düzelt seçeneğini işaretleyin Word bu hatasını düzeltsin.
  Gün adlarını harfe çevir Bu seçeneği işaretlersiniz, bir gün ismi yazdıktan sonra Word otomatik olarak bu günün baş harfini büyük yapar.
  Caps Lock tuşunun yanlış kullanımını düzelt yazma anında Caps Lock tuşuna yanlışlıkla basılması sonucu meydana gelecek hatayı bu seçeneği işaretlerseniz Word otomatik olarak normale döndürür. Mesela yazarken “Ooffice95” ifadesinin yanlışlıkla yazıldığını , normalde sadece ilk harfinin büyük olması gerektiğini varsayalım. Bu kelimeden sonraki ilk boşlukta “Office95” ifadesi otomatik düzeltilmiş olarak karşımıza çıkacaktır.
  Cümlelerinin ilk harfini büyült Bu seçeneği işaretlediyseniz, cümlelerin baş harflerini büyük yazmayı unutursanız Word baş harfleri otomatik olarak büyük yapar. Satır başındaki ve noktadan sonraki harf büyük olması gerekir. Word satır başlarında ve noktadan sonraki ilk harf küçük ise bunu büyük yapar. Ama kısaltmalarda da nokta işaretleri kullanıldığı için kısaltmalar sonraki ilk harfi büyültmemesi gerekir. Nelerin kısaltma olduğunu veya hangi kelimelerden sonra büyültme yapılmayacağını bu penceredeki Özel Durumlar düğmesi ile belirleyebilirsiniz. Bu düğmeyi tıkladığınızda bir pencere açılacaktır.
  Bu pencerede Word tarafından tanımlanmış özel kısaltmalar bulunur. Word bu kısaltmalardaki noktayı cümle sonu olarak kabul etmeyeceğini bilir. Burada bulunmayan özel kısaltmalarınız varsa bu listeye ekleyebilirsiniz.
  Bunların haricinde pencerenin altında bir liste görüyoruz. Bu liste Word’ de sık kullanılan bazı özel simgeler ve yanlışlıklar içerir. Word bu listenin sol tarafında olan bir ifadeyi yazdığınızda sağ taraftaki ile değiştirir. Listeye bir göz atarsanız listede konuşma dilinde sık kullanılan bazı yanlışların doğru hallerinin tanıtıldığını göreceksiniz.
  Bu listeyi kendi yanlışlarınızı ve doğrusunu da ekleyerek yaptığınız açıklamaların düzeltilmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin Otobüs yerine sıklıkla Otübüs yazdığınızı kabul edelim. Bu yanlışımızı Word ‘e tanıtalım.
  İfadenin doğru ve yanlış hallerini yazdıktan sonra Ekle düğmesini tıklarsanız artık Word bu hatayı da düzeltecektir.
  Word’ ün bu özelliğini sık kullandığınız ifadeleri kısaltmak içinde kullanabilirsiniz. Örneğin hazırladığınız belgelerde sık olarak “Ahlat Meslek Yüksek Okulu” kelimelerinin geçtiğini kabul edelim. Her sefer bu kelimeleri yazmak yerine amyo yazdığınızda Word’ ün bunu uzun haline çevirmesini isteyelim. Listenin sol tarafına amyo ve sağ tarafında Ahlat meslek Yüksekokulu yazın ve Ekle düğmesi ile bunu Worde tanıtın. Bundan sonra Ahlat Meslek Yüksek Okulu ifadesi yerine amyo yazabilirsiniz. Word bunun otomatik olarak uzun halini yazar. Bunun ne kadar çok işinize yarayacağını tahmin ediyorsunuzdur. Şirketinizin ismi adresi telefonu gibi standart kelimelere karşı birer karşılık tanımlayın ve yazım hızınızı maksimuma çıkarın.
  OTOMATİK METİN
  Sık kullandığınız metinleri Word’e tanıtırsanız, siz daha bir kaç harfi yazdıktan sonra Word sizin yerinize kullananı tamamlayabilir. Word’ de otomatik metinleri tanıtmak için, Araçlar menüsünden Otomatik Düzelt menüsü ile açılan Otomatik Metin tabını kullanacağız.
  Buraya metin girişlerinizi yazıp Ekle düğmesi ile eklerseniz bundan sonra siz yazarken Word tanıdığı metinlerden birini yazdığınızı anlarsa bunu gösterecektir. Bu anda Enter’ e basarsanız kalan kısmı Word tamamlayacaktır.
  YAZIM KILAVUZU
  Word’ün belgenizi otomatik olarak düzeltmesini sağlamanın bir yolu da yazım kılavuzunu kullanmaktır. Bu kılavuz tanımlanmış olan bir sözlükteki kelimelerle sizin kelimelerinizi karşılaştırır. Sözlükte bulamadığı kelimelere rastlarsa size olabilecek değişik seçenekler sunar. Öyle ki Word ayrı olması gereken ekleri de bularak düzetmenizi sağlar.
  Bu işlem teknik bir doküman yazmıyorsanız yazım hatalarınızı düzeltmede oldukça başarılıdır. Teknik metinlerde ise bir kere bütün kelimeleri tanıttıktan sonra bundan sonra yazacağınız teknik dokümanlarda da yazım denetimi yapabilirsiniz.
  Çok önemli bir özellik de Word’ün tanımadığı kelimeleri Word ’e tanıtabilmenizdir. Özellikle teknik konulardaki bir çok kelimeyi Word sözlükte bulamayacaktır. Örneğin bu kitapta bol miktarda Word’ün tanımadığı kelime geçmektedir. Bu kelimelerden bazıları: Ctrl, Shift, End gibi tuş isimleri Windows , Word gibi yabancı kökenli kelimeler, menü gibi mönü olmayan kelimeler vb. (İlginç değil mi Word kendi ismine bile yabancı)
  Yazım kılavuzu, dokümanı kontrol ederken bu gibi yabancı kelimelerden birine rastladığında size, ona en yakın kelimeyi veya bir önerisinin olmadığına dair bir ifadeyi gösterecektir. Eğer bu kelime doğru bir kelime ise Ekle düğmesini kullanarak bunu Word ’e tanıtabilirsiniz.
  Örnek olarak “Ctrl+X” kelimesinin bulunduğu bir metinde yazım kılavuzunu başlatın (F7 tuşuna basarak bu işi hızlıca yapabilirsiniz). Word Ctrl kelimesini bulacak ve önerisini olmadığını belirtecektir.
  Ekle düğmesini kullanarak bunu Word’e tanıtın. Bundan sonra Ctrl kelimesine Word yabancılık çekmeyecektir. Hatta Ctrl yerine yanlışlıkla Ctlr yazsanız bile Word size bunun doğrusunun Ctrl olacağını bildirecektir.
  Word’ ün bu özelliği çok güzel bir özelliktir. Uzun bir dokümanı baştan sona okumak yerine bu işi Word’e yaptırarak %l00 oranında olmasa da büyük bir oranda ve kısa bir sürede dokümanınızı düzeltmiş olursunuz.
  WORD’DE ÇİZİM
  Word’ün çizim araç çubuğunu kullanarak bir çok şekli kolayca oluşturabilirsiniz. Çizim Araç Çubuğunu aktif hale getirmek için
  Standart Araç Çubuğunda bulunan çizim düğmesini
  Veya Görünüm-Araç Çubukları-Çizim Menülerini kullanabilirsiniz.
  Aynı düğmeye tekrar basarak da bu araç çubuklarını gizleyebilirsiniz.
  &nbspBu araç çubuklarını kullanarak çizimler yapabilir, bağımsız metinler yazabilirsiniz.
  Diğer yöntemlerle yapılan yazım ve çizimlerden farklı olarak bu yöntemle yaptığınız çizimler dokümanın herhangi bir yerine yapılabilir, Örneğin bir yazının üzerine bir çizim yapabilirsiniz.
  Araç çubuğundaki düğmeleri kullanarak Çizgi, Ok, Dikdörtgen ve Çember/Elips gibi basit şekilleri oluşturabileceğiniz gibi Otomatik Şekil düğmesinin alt menülerini kullanarak bir çok hazır çizimden birini de kullanabilirsiniz.
  WORD ART (SÜSLÜ YAZILAR)
  Microsoft Word Art’ ı kullanarak yazılarınıza çok güzel efektler verebilirsiniz.
  Word Art’ ı kullanarak dokümanınıza özel efektler içeren metinler yerleştirmek için;
  Ekle-Resim- Word Art menü seçeneklerini
  Veya Çizim araç çubuğundaki düğmeyi kullanabilirsiniz.
  Açılan pencereden yazıya vereceğiniz şekli seçin.
  Yapabilecekleriniz buradaki şekillerle sınırlı değil. Araç çubuğundaki düğmeleri kullanarak kendi sitilinizi de oluşturabilirsiniz.
  Şekil seçme işleminden sonra açılan pencereye metninizi girin.
  Buraya metninizi girdikten sonra Yazı Tipi listesinden yazının fontunu ve Boyutunu seçip (Tamam) düğmesi ile pencereyi kapatın. Girdiğiniz yazıyı değiştirmek istediğinizde o yazıyı çift tıklamak yeterlidir. Bu işlemler sırasında girdiğiniz yazı üzerinde işlemler yapabilmek için Word Art araç çubuğu açılacaktır. Ayrıca Çizim araç çubuğunu da kullanarak bir çok efekt verebilirsiniz.
  Bu özellikleri kullanarak yazı efektleri üzerinde değişiklikler yapabilir istediğimiz gibi yazımızla oynayabiliriz.
  Lütfen Bunları Unutmayalım. Arkadaşlar yazımızı yazıp bütün kontrollerimizi, düzeltmelerimizi ekranda yaptıktan, sayfa yapısını kontrol edip yatay mı yoksa dikey mi yazdırmayı, kenar boşluklarının ne kadar olması gerektiğini, yazıların iki yana yaslanıp yaslanmadığını, sayfa yapısından taşan metinlerin kontrollerini, yazı puntolarının standart olarak verilip verilmediğini, paragraf boşluklarını gözden geçirip, baskı önizleme yaparak yazımızın sayfada nasıl göründüğünü kontrol etmeden lütfen çıktı almayalım unutmayalım ki israf edilmeyen, yerinde kullanılan her sayfa dikilecek fidan gibidir.
  Daha önce kullanjlan kağıtların arka yüzlerini değerlendirmeden çöpe atmayalım.
  &nbsp
  &nbsp
  &nbsp
  </P>

 5. #4
  Banned
  Bağlantı Tarihi
  24-05-2004
  yaş
  40
  Mesajlar
  544
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: excel yardım

  teşekkürler eline sağlık

 6. #5
  Junior Member
  Bağlantı Tarihi
  30-09-2004
  yaş
  48
  Mesajlar
  61
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: excel yardım

  mikrosoft exel yardım dosyasında daha detaylı bilgiler bulabilirsin

 7. #6
  Junior Member
  Bağlantı Tarihi
  19-12-2006
  Mesajlar
  1
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: excel yardım

  herkese merhaba yeni katıldım aranıza benim de bi sorunum var ben dağılımın gruplandırılmış serye &#231;evirmek zorundayım nsl yapıcamı bilmiyorum yardımcı olusanız sevinirim teşekk&#252;rler bu arada acil biras

 8. #7
  Junior Member
  Bağlantı Tarihi
  25-04-2005
  yaş
  40
  Mesajlar
  69
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: excel yardım

  Sana T&#252;rkiyede bu konunun Piri'nin adresini vereyim.
  M.Temal KORKMAZ
  www.excel.gen.tr

  Ayrıca Akademik formundan da faydalanabilirsin.
  Sitede satılan kendi yayınları var. Ben t&#252;m&#252;n&#252; birseferde satın almıştım.
  Bence verilen parayı fazlasıyla hakediyor.

 9. #8
  Junior Member
  Bağlantı Tarihi
  18-11-2005
  Mesajlar
  59
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: excel yardım

  elıne saglık

 10. #9
  Junior Member
  Bağlantı Tarihi
  25-03-2006
  Mesajlar
  22
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: excel yardım

  şu sorunu nasıl çözerim dostlar???
  excelde 4179999 yazan hücrelerde sadece 417 yi değiştirecek ve 470yazacak... yani 4709999 olacak

  metin yazarken tamamda sayılarda otomatik düzelt yokmu?
  Düzenleyen absürt : 06-08-2008 10:35

 11. #10
  Junior Member
  Bağlantı Tarihi
  14-03-2007
  Bölge
  İZMİR
  yaş
  30
  Mesajlar
  50
  Teşekkür
  0
  1 Mesajında 1 teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: excel yardım

  Çalışma kitabın açıkken ctrl+f tuşuna bas değiştir sekmesinde "aranan" kısmına değiştirmek istediğin değeri, "yeni değer" kısmına da üstekin değerin yeni halini gir ve "tümünü değiştir" de tamamdır. Yanlış işlemleri ctrl+z ile geri alabilirsin. Kolay gelsin...

 12. #11
  Diamond Group YÜZBAŞI OĞULLARI's Avatar
  Bağlantı Tarihi
  01-04-2004
  yaş
  44
  Mesajlar
  19,027
  Teşekkür
  1
  40 Mesajda 49 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: excel yardım

  Alıntı Mesajı Gönderen Kullanıcı absürt Mesajları Görüntüle
  şu sorunu nasıl çözerim dostlar???
  excelde 4179999 yazan hücrelerde sadece 417 yi değiştirecek ve 470yazacak... yani 4709999 olacak

  metin yazarken tamamda sayılarda otomatik düzelt yokmu?
  Düzen kısımından değiştire girerek arananı yazın ve altında bulunan yeni değer kısımına değiştirmek istediğinizi yazın ve tümünü değiştire basın bu kadar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Bu konuda gezinen 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. 11400 yardım
  Gönderen HackerboyZ konu GOLDMASTER bölümünde
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 02-12-2005, 19:28
 2. Bana Da Yardım Lütfen
  Gönderen osmanaqa konu Diger Uydu Cihazlari bölümünde
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 14-09-2005, 17:39
 3. lütfen yardım goldmaster 8210
  Gönderen strong99 konu Uydu Alici Arizalari ve Tamiri bölümünde
  Cevaplar: 19
  Son Mesaj: 17-04-2005, 23:31
 4. bana yardım edebilecek biri aranıyor..
  Gönderen senolaslan konu Yeni Baslayanlar bölümünde
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 30-05-2004, 21:54
 5. acemiye yardım
  Gönderen erolerol konu Dijital Haber Yorum Sohbet bölümünde
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 26-05-2004, 09:14

Bookmarks

Gönderim Kuralları

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazamazsınız
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
Desteklediklerimiz
aiofiles.Com , cfturkey.com, birbirgidiyor.com,MTP Patent ve Marka Tescili,Butik Düğün ve Bebek Fotoğrafçısı,RC MARKETİM ,Digitürk