Announcement

Collapse
No announcement yet.

Vah vatandaşım vah

Collapse
X
 • Filtre
 • Zaman
 • Gösterim
Clear All
yeni mesajlar

 • Vah vatandaşım vah

  Bugün bir şey daha öğrendik....
  • Plaka 06
  • bulunduğu vilayet çorum
  • ikametgah çorum
  • nüfusa kayıtlı olduğu yer trabzon....
  Bu vatandaş arabasının muayenesini yaptıracak ve işleri dolayısı ilede ve zaten ikametgahı çorum olduğundan , Ankara dada bulunmadığından dolayı ikametgahının olduğu bölgede yaptırmak istiyor....

  Muayene istasyonu diyorki senin bölgen burası değil, ankara ya gidip yaptıracaksın aracının mauynesini....

  Şimdi bu vatandaşın suçu ne ?

  Aracının Plakası ankara diye neden çorumda oturuyorsun cezası veriliyor, nasılmı ? işte böyle .....

  İstasyon akıl veriyor, trafik MEN cezası verirse ancak öyle bakabiliriz.....

  Bu da ne demek şimdi ?

  Evet bu şu demek, Ankara ya gidiş geliş yakacağın yakıt ve diğer masraflar yerine gidip trafiğe rica ediyorsun bana MEN cezası verirmisin diye....

  Sonuç ;

  Zaten sen kendi kendine gittiğinden hemen cezayı yazıyorlar 55 YTL peşin ödüyorsun 40 YTL oluyor....

  Böylece daha fazla harcamadan ikamet ettiğin yerde aracını muayene yaptırıyorsun....

  İlginc ve bir o kadar da trajikomik olaylar....

  Şimdi vatandaş kısa yoldan az zararla kurtuluyor ama az zarar uğruna devletine bir miktarda para veriyor.....

  Bu yöntemi bulan büyüklerimizi ayakta alkışlıyorum.....

  Hergün köşelerinden milletin sorunlarını yazacağına hükümete nasıl taş atarım diye düşünüp kendinden geçen ve aydın geçinen yazarları alkışlıyorum....

  Varsa geride anlatmadığım onlarıda alkışlıyorum....

  Helal olsun size, hazineye bir gelir kaynağı daha bulmuşsunuz....
  Üyelere Özel Konuları Görebilmek İçin Lütfen ÜYE GİRİŞİ Yapınız  HAYDI IPTV YAPALIM

  TBS 6991 Dual Tuner Dual CI Tv kartı linux sürücü yükleme

  LÜTFEN OKUYUN • #2
  Konu: Vah vatandaşım vah

  biz millet olarak ugrasmaya mahkumuz.

  mebus ve dayilar haric.

  Yorum


  • #3
   Konu: Vah vatandaşım vah

   Küçük şeylerden kaynak çıaracaklarına , biraz da vergi kaçakları, ihaleleri bir araştırsalar sıkı sıkı tutsalar
   artı biraz daha teşvik ettirici yatırımlar yaptırsalar iyi olmazmı
   Bir arkadaşımın Babası Türkiyede yatırım yapmayıp çinde tekstil ürünleri üretip italyaya satıyor
   Tabi daha sonrada o ürünler bize Pahallıya mal oluyor
   Sen Yatırımcıyı sıkarsan , yatırımcı tabiiki ülkeden kaçar.

   Yorum


   • #4
    Konu: Vah vatandaşım vah

    hocam geçmiş olsun
    saygılar

    Yorum


    • #5
     Konu: Vah vatandaşım vah

     aydın denilen zatlar millein derdi ile ugraşsalardı ne bu hükümetler başta olur nede bu mantıksız uygulamalar

     Yorum


     • #6
      Konu: Vah vatandaşım vah

      Originally posted by hikmet24 View Post
      hocam geçmiş olsun
      saygılar
      Böyle şeylere maruz kalmadım kalacak olursam da karıştırırım yani...

      Bu resmen vatandaşa destek olunacağına köstek olma pozisyonudur.
      Üyelere Özel Konuları Görebilmek İçin Lütfen ÜYE GİRİŞİ Yapınız      HAYDI IPTV YAPALIM

      TBS 6991 Dual Tuner Dual CI Tv kartı linux sürücü yükleme

      LÜTFEN OKUYUN


      Yorum


      • #7
       Konu: Vah vatandaşım vah

       Bu sizin karşılaştığınız ... Daha karşılaşmadığınız ve çarpık olan neler var neler ... kimse de bunları dile getirmiyor maalesef.

       Yorum


       • #8
        Konu: Vah vatandaşım vah

        Originally posted by zigana View Post
        aydın denilen zatlar millein derdi ile ugraşsalardı ne bu hükümetler başta olur nede bu mantıksız uygulamalar
        blush blush

        Yorum


        • #9
         Konu: Vah vatandaşım vah

         Memleketin birinde.... bir üniversitede.... bir profesör varmış...

         Günlerden bir gün, bir öğrencisi, bu profesöre üniversitedeki düzensiz idari işlemlerden yakınmış:
         "hocam, öğrenci işleri iyi çalışmıyor falan v.s" demişşş...

         profesör:
         "evladım, ne iyi çalışıyor ki ? yeni nüfus kağıdı çıkardım..Soyadımda bir harfi yanlış yazmışlar,başıma gelmeyen kalmadı..Düzelttirmek için bu yaşta araya bir sürü adam koydum..Benim başıma bunlar geldi..Vatandaşın halini ve işin gerisini sen düşün artık..."
         demişşşş.....

         bu bir mizah öyküsü değilmiş..
         ülke.yi tahmin ettiniz sanırım..
         yoook canım... Prusya imparatorluğu değilll...
         başka tahmini olan ?
         Son düzenleme black belt; 26-11-2008, 02:47.

         Yorum


         • #10
          Konu: Vah vatandaşım vah

          SORU:Fenni muayenesini yaptırmak istediğim Adana ve Erzurum plakalı araçların “borcu yoktur” kağıdını İstanbul’dan alabilir miyim?

          CEVAP: Başka bir il plakalı aracın fenni muayenesinin yaptırılabilmesi için gerekli “borcu yoktur” kağıdınınİstanbul’dan alınıp alınamayacağı, aracın plakasının ait olduğu yerdeki vergi dairelerinde EVDO sistemi kullanılıp kullanılmadığına bağlıdır. (EVDO sistemini kullanan vergi daireleri İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIÐI adresinden öğrenilebilir.)

          Eğer plakanın ait olduğu yerin vergi dairesinde EVDO sistemi kullanılıyorsa, bu araca ait “borcu yoktur” yazısı İstanbul’dan hemen alınabilir. Bu nedenle, EVDO sisteminin kullanıldığı Adana’ya kayıtlı aracın “borcu yoktur” kağıdı İstanbul’dan hemen alınarak aracının fenni muayenesi yaptırabilir.

          Eğer plakanın ait olduğu yerin vergi dairesinde EVDO sistemi kullanılmıyorsa, İstanbul Ümraniye’deki Nakil Vasıtaları Vergi Dairesi’ne başvurularak “borcu yoktur” kağıdının ilgili vergi dairesinden faksla getirtilmesi sağlanabilir. Bu nedenle, EVDO sisteminin kullanılmadığı Erzurum’a kayıtlı aracın “borcu yoktur” kağıdının alınabilmesi için Ümraniye’deki Nakil Vasıtaları Vergi Dairesine başvurmulması zorunludur.
          Resmi kaynakta anlatılan bu. Benzer bir muayeneyi ben yaptırmıştım. 06 plakalı aracın muayenesini sorunsuz bir şekilde Ağrı'da yaptırdım. Ama o zamanlar araç muyene istasyonları özelleşmemişlerdi. Anladığım kadarıyla, ihaleyi kazanan firmalar, karlarını bölüşmek istemiyorlar. Olansa vatandaşa oluyor.

          Yorum


          • #11
           Konu: Vah vatandaşım vah

           Ayrıca:
           KONTROLÜ YAPILAN NOKTALAR

           TÜVTURK’te araç muayenesi, elle tutulabilen gözle görülebilen ve ulaşılabilen aksamların muayene edilmesiyle gerçekleşir. Kapalı kutular içinde veya kaplamalar altında ulaşılamayan aksamlar kontrol edilmez. Gerekirse bu aksamların fonksiyon kontrolü yapılır.

           1-Fren Tertibatı: Araç muayenesi ana başlıklarından biri olan ve ilk sırada yer alan fren tertibatının test edilmesi; trafikte seyreden her türlü araç ve yayalar için hayati önem taşır. Fren tertibatının periyodik aralıklarda kontrol edilmesi ve aşınan parçaların değiştirilmesi gerekir. Araç muayenesi açısından değerlendirildiği zaman önde fren pedalından başlayarak; mekanik, hareketli, sürtünen ve esneyen her aksam elle veya gözle kontrol edilir. İlgili mevzuat ve yönetmelikler çerçevesinde, fren test cihazı ile aynı aks üzerinde bulunan tekerleklerin fren kuvveti sapma yüzdesi ile toplam araç ağırlığına göre fren verim yüzdesi hesaplanır.

           2-Direksiyon sistemi: Araçların yol ve seyir kontrolüyle istenilen yöne yönlendirmesini sağlayan direksiyon sisteminin kontrollerinde; direksiyon simidinden başlayarak sırasıyla; direksiyon mili, direksiyon kutusu ve bağlantı elemanlarıyla sistemi tekerleklere bağlayan direksiyon rot kollarının boşluk ve sağlamlıkları; elle, gözle ve boşluk test cihazlarıyla kapsamlı olarak kontrolden geçirilir.

           3-Görüş Şartları: Temiz ve yeterli görüş, araç kullanıcıları için maksimum yol ve sürüş güvenliği sağlar. Bu sebeple aracın tüm dış camları, cam yıkama tertibatları, cam silecekleri, iç ve dış görüş aynaları titizlikle kontrol edilir.

           4-Aydınlatma Sistemi: Araçların gece ve kötü yol şartlarında güvenle seyredebilmeleri için aydınlatma sistemlerinin faal olması ve ayarlarının trafikte seyreden diğer araç sürücülerini rahatsız etmeyecek
           şekilde yapılmış olması gerekmektedir. Bu sebeple tüm iç-dış aydınlatma, fren, gösterge, sinyal, geri vites, plaka ve sınır lambaları titizlikle kontrol edilir. Uzun-kısa ve sis farlarının yükseklik ayarları cihazlar vasıtasıyla test edilir.

           5-Aks, Jant, Lastik ve Süspansiyon Sistemi: Araçların yol tutuşunda ve güvenli seyrinde yürüyen aksam ve süspansiyon elemanları özel bir göreve sahiptir. Yay, amortisör gibi süspansiyon elemanlarının, aracın jant, aks ve lastikleriyle tam uyumlu çalışması sürüş güvenliği açısından son derece önemlidir.

           6-Şase ve Şase Bağlantı Parçaları: Araç gövdesinin sağlamlığı hem sürüş anında hem de olası bir kaza durumunda yolcular açısından büyük öneme sahiptir. Bunun yanında şaseye bağlanmış bir çok parçanın da sağlam ve çalışır durumda olması gerekmektedir. Bunlar; sürücü kabini ve araç gövdesi, bağlantıları, merdiven basamakları, koltuklar, alt taban, egzoz boruları, susturucular, yakıt tankı ve boruları, stepne ve taşıyıcısı, kapılar ve kapı kilitleri, yan ilave korumalar, çekici römork ve treyler çeki kaplini ile kaplin mekanizmalarının kontrolünü kapsar.

           7-Diğer Donanımlar: Pasif güvenlik sistemlerinin en önemlilerinden biri emniyet kemeridir. Bir kaza esnasında emniyet kemeri takılı olan yolcunun diğer yolculara göre hayatta kalma şansı her zaman daha yüksektir. Bu sebeple ön ve arka emniyet kemerleri ve kilit karşılıklarının fonksiyonelliği titizlikle kontrol edilir. Bunların yanısıra yangın söndürme tüpü, üçgen ikaz reflektörü ve ilk yardım çantası da kontrol edilir.

           8-Çevreye Zarar Verme: Trafikteki araçların oluşturduğu çevresel gürültüler ile yaydıkları egzoz gazları insan sağlığı açısından son derece zararlıdır. Bu sebeple İstasyonlarımızda gürültü seviyesi kontrolleri ile egzoz emisyon kontrolü gerçekleştirilecektir.

           9-Yolcu Taşıyan Araçlar İçin: Toplu taşıma araçlarına yönelik olarak; koltuk düzenleri, iç aydınlatma lambaları, ısıtma sistemleri ve havalandırma sistemlerinin seyahat eden yolcuların gereksinimlerini karşılayacak şekilde olup olmadığı kontrol edilir.

           10-Araç Tanımları: Trafikte seyreden araçların üzerinde taşıdıkları plaka, tanıtım numaraları ile ruhsat üzerindeki tescil ve trafik bilgileri birebir aynı olmak zorundadır.

           MUAYENE SONUÇLARI

           Kusursuz: Muayene edilen araçta herhangi bir eksikliğin bulunmaması halidir.

           • Bu durumda aracın ön plakasına ve muayene raporuna muayenenin geçerlilik süresini içeren etiket yapıştırılır.
           • Ruhsat onaylanır, hologram yapıştırılır ve bir sonraki muayene tarihi yazılır.
           • Yetkili kişi tarafından detaylı muayene raporu verilir.
           • Raporun muayene geçerlilik süresi boyunca saklanması gerekmektedir.
           • Bir sonraki muayeneye raporla gelinmesi gerekmektedir.

           Hafif Kusur: Aracın yapılan muayenesi sonrasında, yeniden muayenesine gerek duyulmayan bir eksikliğin bulunması halidir.

           • Bu durumda araç muayeneden geçmiş sayılır. Aracın ön plakasına ve muayene raporuna muayenenin geçerlilik süresini içeren etiket yapıştırılır.
           • Ruhsat onaylanır, hologram yapıştırılır ve bir sonraki muayene tarihi yazılır.
           • Yetkili kişi tarafından detaylı muayene raporu verilir. Raporun muayene geçerlilik süresi boyunca saklanması gerekmektedir.
           • Bir sonraki muayeneye raporla gelinmesi gerekmektedir.
           • Raporda belirtilen eksikliklerin tamamlanması gerekmektedir.

           Ağır Kusur: Aracın muayenesi sonucunda, tamirine ihtiyaç duyulacak derecede eksiklikler tespit edilmesi halidir. Bu eksikliklerin giderilerek bir ay içinde aracın yeniden muayeneye gelmesi gerekmektedir.

           • Aracın muayene raporuna geçici kusurlu araç etiketi yapıştırılır.
           • Bir ay içinde raporda bulunan kusurlar tamir ettirilir ve raporla birlikte aynı istasyona gelinir.
           • Bir ay içinde gelen araçlarda bir muayene tekrarı ücretsizdir.

           Emniyetsiz: Aracın; can ve mal emniyeti ile trafik güvenliği açısından tehlikeli olacak derecede kusurlarının, eksikliklerinin tespiti halidir.
           • Aracın durumu en yakın trafik zabıtasına bildirilir.
           • Aracın emniyetsiz olduğuna dair rapor verilir.
           • Bir ay içinde raporda bulunan kusurlar tamir ettirilir ve raporla birlikte aynı istasyona gelinir.
           • Bir ay içinde gelen araçlarda bir muayene tekrarı ücretsizdir.

           ARAÇ MUAYENESİ ÖNCESİNDE HAZIRLANMASI GEREKEN ZORUNLU BELGELER :

           Tüm araçlar için;

           • Ruhsat : Tescil ve Trafik Belgesinin aslı.

           • Fenni Muayene İzin Belgesi :
           Vergi dairesi veya bürolarından alınan ve aracın vergi borcu, trafik cezası ve OGS geçiş borcu olmadığını belirten belgedir. Aracınıza ait ceza ve borç yok ise bu belge olmadan da TÜVTURK istasyonlarında muayene işleminizi başlatabilirsiniz.

           • Trafik Sigortası (Poliçe) :
           Mali Sorumluluk Sigortası akit belgesi (İnsan taşımada kullanılmayan römorklar, kendilerini çeken motorlu aracın sigortasına dahildir. Bu araçlar için Mali Sorumluluk Sigortası akit belgesi talep edilmez.)

           LPG veya CNG takılı araçlar için;

           • Gaz Sızdırmazlık Raporu :
           LPG veya CNG takılı araçlar için muayeneye gelmeden önce alınması gereken rapordur. LPG/CNG Ruhsatı, "Gaz Sızdırmalık Raporu" yerine kullanılamaz.

           Tadilat (tespit) muayenesi yapılacak araçlar için ek olarak;
           • Yetkili mühendis tarafından çizilen onaylı tadilat projesi ve hesapları

           ARACINIZDA BULUNMASI GEREKEN ZORUNLU EKİPMANLAR:

           Tüm araçlar için:

           • İlk yardım seti: Traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda en az 1 adet. (TS 4019’a uygun)
           • Üçgen Reflektör: Motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 2 adet.
           • Yangın Söndürme Cihazı: Sayısı, cinsi ve kapasitesi araç sınıfına ve aracın kullanım amacına göre değişiklik gösterir.
           • Stepne: Motosikletler ve lastik tekerlekli traktörler hariç bütün araçlar ile tarım orman römorkları da dahil olmak üzere tüm römorklarda her zaman kullanılabilir durumda bulundurulacaktır.

           Araç sınıfına göre ek diğer zorunlu ekipmanlar:
           • Taksi otomobiller: Her zaman kullanılır durumda taksimetre.
           • Kamyon ve çekiciler: 1 adet Engel işareti. (E veya e onaylı)
           • Otobüsler: 1 adet Engel işareti. (E veya e onaylı); pencere halindeki güvenlik çıkışlarının her birinin yanında en az bir adet kırma çekici
           • Traktörler: Flaşörlü, yanıp sönen, sarı ışıklı, dönerli, uyarı lambası.
           • Şehirlerarası yük veya yolcu nakliyatı yapan otobüs, kamyon ve çekiciler: Her zaman kullanılır durumda takograf.
           • Römorklar (traktör römorkları dahil) ve kamyonlar: Uygun boyutlarda ve yeterli sayıda arka işaret levhası. (E veya e onaylı)
           • Traktör römorkları: Azami hızı saatte 30 km’nin altında olanlarda 1 adet adet üçgen şeklinde arka işaret levhası. (E veya e onaylı)
           • Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre yetki belgesi almış yolcu taşımacılığında kullanılan araçlar: Her 10 koltuk için en az 1 adet boyun korsesi.
           • Motosikletler ve motorlu bisikletler: Kask ve koruyucu gözlük
           Detaylı bilgi için:

           http://www.tuvturk.com.tr/index.asp

           Yorum


           • #12
            Konu: Vah vatandaşım vah

            Arkadaşım bilgi verdiğin teşekkür ediyorum.Arabası olanların bu yazılanlarını okumasında fayda var ve çok önemli..

            Yorum


            • #13
             Konu: Vah vatandaşım vah

             allah yardımcımız olsun....

             Yorum


             • #14
              Konu: Vah vatandaşım vah

              Bizim Ülkemizde usulsüz yollardan usulüne uygun işler daha hızlı işliyor verin bir sigortacıya Ruhsatı bastırsın mühürü biraz fazla para verdim sanırsınız ama kendiniz koştursanız daha çok harçasınız ...

              Bu yüzden görülüyorki usulsüz yollardan usulune uygun işler aslında daha ucuz ve rahattır .

              Demedi demeyin sakın arkadaşlar ...

              Yorum


              • #15
               Konu: Vah vatandaşım vah

               Originally posted by delphin View Post

               Demedi demeyin sakın arkadaşlar ...
               "demedi" demedim...

               o.k


               uui= ur <______________> formülize ettim bak

               usulüne uygun işler = ucuz rahatlık
               Son düzenleme black belt; 28-11-2008, 00:37.

               Yorum

               İşlem Yapılıyor
               X