Announcement

Collapse
No announcement yet.

[Sistem Araçları] PC, sıcak havalardan nasıl korunur?

Collapse
Önemli Konu
X
X
 • Filtre
 • Zaman
 • Gösterim
Clear All
yeni mesajlar

 • [Sistem Araçları] PC, sıcak havalardan nasıl korunur?  PC, sıcak havalardan nasıl korunur?

  Yaklaşan yaz sıcaklarında PC'niz ısıya yenilsin istemiyorsanız, yapmanız gerekenler içeride...
  @mehmetkarahanlı@


  Bu Yaz mevsiminin iyice yaklaştığı şu günlerde, aşırı sıcaklardan etkilenen elbette sadece biz değiliz. Bilgisayarlar da aşırı sıcaklardan son derece olumsuz yönde etkilenen cihazlardan biri. İster masaüstü PC, ister laptop olsun, sıcaklık her iki sistemin de baş düşmanı. Aşırı sıcakların bilgisayarların içerisinde bulunan pek çok donanıma ciddi hasarlar verebildiği bir gerçek. Donanımların sıcaklardan etkilenmesiyle kullanıcılar, önce sistemlerini daha düşük performanstakullanmaya başlarlar. Ancak durumun vahimleşmesi, bilgisayarların içerisinde bulunan herhangi bir donanım bileşeninin aşırı sıcaklardan fazlasıyla etkilenerek servis dışı kalması, yani tamamen bozulmasıdır.
  Bilgisayarınızı kısa süreli kullanıyorsanız, aşırı sıcakların bilgisayarınız için ciddi bir tehdit unsuru olmayacağını şimdiden belirtelim. Bu nedenle aşırı sıcaklara, daha çok bilgisayarların başında uzun zaman geçiren kullanıcıların dikkate alması gerekiyor.
  Her ne kadar son zamanlarda sıvı soğutma sistemleri kullanılmaya başlansa da, pekçok kullanıcı soğutma için halen geleneksel fanları kullanıyor. Bu yazımızda, fanlar yardımıyla soğutulan bir sistemi, nasıl "soğuk tutabileceğinizden" bahsedeceğiz.

  Donanımlar nasıl ısınır?

  Gelişen teknolojide Donanımların nasıl ısındığını basit bir cümleyle izah edelim: Enerji tüketen hemen her şey, tüketimiyle beraber ısınmayı da beraberinde getirir. Bu güç kaynağı, işlemci ve ekran kartı olabileceği gibi, sabit disk veya bilgisayarların içerisinde bulunan diğer donanım bileşenleri de olabilir.
  Donanımların sıcaklığı ise donanımların kendisine bağlıdır ve çeşitlilik gösterir. Örneğin işlemci ve ekran kartlarının sıcaklığı, diğer donanım bileşenlerine göre bir hayli yüksektir.
  Donanımların aşırı ısınması, bir bakıma ömürlerinin de aynı paralelde azalması anlamına gelmektedir. Donanım bileşenleri enerji harcamasından ötürü ısı yaymak durumundadır. Ancak alınacak bazı tedbirlerle donanımların aşırı ısınmasının önüne geçilebilir. • #2
  Güzel bir sıvı soğutma ile korunabilir : D

  Yorum

  İşlem Yapılıyor
  X