Türksat otomatik arama frekansı bilgileri aşağıdaki gibidir ; Frekans : 12380 MHz Polarizasyon : Dikey – V – (Vertical) Sembol oranı (Symbol Rate) : 27500 Ksymb FEC: 3/4 değerlerinin kanal tarama menüsünden girilerek 'Şebeke Taraması' yapılmasını yapınız >

Gösterilen Sonuçlar : 1 ile 8 arası , toplam 8

Konu: ** ORGAN BAĞIŞININ ÖNEMİ ...

 1. #1
  Member drturgut's Avatar
  Bağlantı Tarihi
  16-09-2004
  Bölge
  Gaziantep
  Mesajlar
  1,571
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan ** ORGAN BAĞIŞININ ÖNEMİ ...

  ORGAN BAĞIŞI
  18 veya üstünde bir yaşta olup akli dengesi yerinde olan herkes, Sağlık Müdürlükleri veya hastanelere başvurarak, beklenmedik ölümleri halinde organlarını bağışladığına dair bir belgeyi iki tanık önünde doldurup, doku ve organ bağış belgesi alabilir. Ayrıca organ bağışınızı yakınlarınıza da bildirmenizi tavsiye ediyoruz. Cebinizden kart bile çıksa, yakınlarınızın o acılı anda böyle bir şeye karşı çıkarsa, biz organları alamayız. Vefat edenin henüz bilinçliyken organ bağışına yönelik olumlu bir açıklaması olmaması halinde, onun yerine akrabalarının organ bağışı konusunda karar vermeleri istenmektedir. Vefat edenin, organ bağışına yönelik yazılı rızası bulunması durumunda, akrabalarına bu konu hakkında bilgi verilebilir.
  Organ bağışı için sanıldığı gibi uzun bir brokratik işlem yoktur.Organ bağış senedi imzalandıktan sonra organ bağış belgesi doldurulur ve bağış yapan kişiye verilir.

  Örnek organ bağış belgesi:


  ORGAN NAKLİ KOORDİNATÖRLERİ DERNEĞİ

 2. #2
  Member drturgut's Avatar
  Bağlantı Tarihi
  16-09-2004
  Bölge
  Gaziantep
  Mesajlar
  1,571
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: ** ORGAN BAĞIŞININ ÖNEMİ ...

  BIRAKACAĞINIZ EN GÜZEL MİRAS HAYATTA İKEN YAPACAĞINIZ ORGAN BAĞIŞIDIR

  Vücutta görev yapamayacak kadar hasta ve hatta bedene zararlı hale gelen bir organın bir yenisi ve sağlamı ile değiştirilmesi düşüncesi çok eski zamanlardan beri insanların ilgisini çekmiştir. Organ nakli, en basit tanımıyla, vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi işlemidir. Organ nakli, günümüzde bir çok kronik organ hastalıklarında uygulanan rutin, geçerli ve ileri bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir. Organ nakillerinde verici kaynağı canlı ve kadavra olarak ikiye ayrılmaktadır. Canlı kişilerden organ alınması, organ veren kişinin yaşamını riske sokmayacak çift organların birini almak ile mümkündür (böbrek, parça olarak karaciğer ve pankreas gibi.) Kadavradan organ alınması için ise vericinin beyin ölümü olmuş ve organlarının kullanılabilir olması için gerekli yasal izinin alınmış olması gerekir. Kadavradan organ alımındaki sorun birçok dünya ülkesinde tartışılan, çözüm yolları araştırılan bir sorundur. Ancak, ülkemizde bu sorun daha da önem taşımaktadır ve transplantasyonun önündeki en önemli engeldir. Avrupa Ülkelerinde organ vericilerinin %80’i kadavra, %20’si canlı kaynaklı iken Türkiye'de tam tersine organ vericilerinin %75‘i canlı, %25’si kadavra kaynaklıdır.Son yıllardaki yapılan organizasyonlar ile ülkemizde kadavra verici bulma oranı azda olsa artmıştır. Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezinin organizasyonu ile ise bu oran Avrupa ülkelerinin oranlarına yaklaşmıştır. Akdeniz Üniversitesinde 2001 yılında yapılan böbrek nakillerinin %51'i kavra %49'u canlı vericilidir.Kadavra kaynaklı vericilerin kullanılabilmesi için en önemli çözüm yolu organ bağışının yaygınlaştırılmasıdır. ORGAN BAĞIŞI, bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesidir.
  Organ bekleyen hastaların sayısının her geçen gün arttığı ülkemizde toplumun organ nakli konusunda bilinçlenmesini sağlamak, bu konuda çalışmalar yapmak zorunlu hale gelmiştir. Ülkemizde Türk Nefroloji Derneğinin 1999 yılı sonu rakamlarına göre sadece böbrek bekleyen hastaların sayısı 23 000 'dir. Bugüne kadar çok sayıda hasta organ vericisi bulunamaması nedeniyle kaybedilmiştir.
  Kadavradan organ alınabilmesi için tıbbi ölüm (beyin ölümü) olarak adlandırılan ölüm halinin gerçekleşmiş olması gerekir. 29/05/1979 Tarih ve 2238 Sayılı, Organ ve Doku Alınması, Saklanması, Aşılanması ve Nakli Hakkındaki Kanuna göre, tıbbi ölüm (beyin ölümü) hali; bilimin ülkedeki ulaştığı düzeydeki tüm imkanları, kuralları uygulamak suretiyle bir kardiyolog, bir nörolog, bir nöroşirürjiyen ve bir de anestezi ve reanimasyon uzmanından oluşan 4 kişilik hekimler kurulunca oy birliği ile saptanır (Madde, 11). Hasta, bu dört kişilik uzmanlar heyeti tarafından değerlendirilerek klinik ve laboratuvar tüm incelemeleri tamamlandıktan sonra beyin ölümü kararı alınır. Bu kararı veren heyet, alıcının sürekli hekimi ve organ naklini yapacak ekipten tamamen farklı kişilerden oluşmaktadır (Madde, 12). Böyle bir hastanın beyin sapı ölmüştür. Kendi solunumunu yapması mümkün değildir. Ancak makinaya bağlı olarak solunumu sürer ve artık geriye dönüşü yoktur. Bugüne kadar iyileşmiş bir beyin ölümü vakasına rastlanılmamıştır.
  Organ alımı ameliyatı, ameliyathane koşullarında, cerrahi ekipler tarafından titizlikle yapılmakta, gizli dikiş ile cilt kapatılarak vericinin vücuduna saygı ile davranılmaktadır. Cenaze işlemlerinin çabuklaştırılması için gerekli tüm çabalar gösterilmektedir. Organ bağışının dini yönden herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 6/3/1980 tarih ve 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir. Bu kararla; organ bağışı insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak nitelendirilmekte ve “organınızı vereceğiniz kişi yaptığı iyilik ve fenalıklardan kendisi sorumludur” denilmektedir. Kur’an Kerim’de de “Kim bir insana hayat veririse onun sanki bütün insanlara hayat vermişcesine hayat kazanacağıbeyan olunmuştur (Maide Suresi, Ayet 32).
  Organ alacak hastalar önce kan ve doku gruplarına göre daha sonrada tıbbi aciliyet durumlarına göre belirlenir. Cins, ırk, din, zengin-fakir ayırımı yapılmaz.
  18 Yaşından büyük ve akli dengesi yerinde olan herkes organlarının tamamını veya bir bölümünü bağışlayabilir. Bağışlanmış olan organın uygunluğu vericinin ölümünden sonra görevliler tarafından araştırılır.
  Kişi organ bağışından vazgeçtiği anda üzerinde taşıdığı organ bağış kartını taşımaktan vazgeçmesi ve kayıtlı bulunduğu merkeze bu durumu bildirmesi yeterli olacaktır.
  Organ bağışı nasıl yapılır?
  Ülkemizde organ bağışları birçok hastane ve kuruluş tarafından kabul edilmektedir. Antalya’da Akdeniz Üniversitesi ORGAN NAKLİ EĞİTİM, ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİne başvurarak, merkezimizce hazırlanmış olan ORGAN BAĞIŞ KARTI’nı iki tanık önünde doldurup, imzalamak yeterli olacaktır.

  Organ bağışı kartınızın daima yanınızda taşınması organ bağışlama isteğinizin karışıklık ve gecikme olmaksızın yerine getirilmesini sağlayacaktır.
  Organ bağışı konusunda aldığınız kararın doğruluğundan tereddüt etmeyin. Organ bağışı bir hayat bağışıdır.
  Organ bağışından vazgeçtiğiniz anda üzerinizde taşıdığınız organ bağış kartını taşımaktan vazgeçmeniz ve merkezimize bu durumu telefonla bildirmeniz yeterli olacaktır.
  Ayrıca yakınlarınızı kaybettiğiniz zaman onların organlarının kullanılmasına izin verdiğiniz takdirde bu hayırsever davranış sizin için rahatlatıcı bir unsur da olabilir.

  ORGAN BAĞIŞI HAYAT BAĞIŞI

  AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ
  ORGAN NAKLİ EĞİTİM, ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ


 3. #3
  Member drturgut's Avatar
  Bağlantı Tarihi
  16-09-2004
  Bölge
  Gaziantep
  Mesajlar
  1,571
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: ** ORGAN BAĞIŞININ ÖNEMİ ...

  Bu konuya aktif katılımınızı rica ediyorum. Çeşitli sebeplerden ötürü organ nakline sıcak bakmayanlar var ise gerekçeleri öğrenmek konu ile ilgili kişilere bilgi sağlayacaktır.

 4. #4
  Member drturgut's Avatar
  Bağlantı Tarihi
  16-09-2004
  Bölge
  Gaziantep
  Mesajlar
  1,571
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: ** ORGAN BAĞIŞININ ÖNEMİ ...

  Organ bağışı dinen kesinlikle yasaklanmamıştır. Hatta son derece de büyük bir sevaptır. >> Bu benim bilgim ...

  Aksi yönde bilgisi veya düşüncesi olan varmıdır ?

 5. #5
  Member
  Bağlantı Tarihi
  16-01-2006
  Mesajlar
  1,180
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: ** ORGAN BAĞIŞININ ÖNEMİ ...

  Bu ülkede bırakın organ naklini kan vermeyi bile günah sayan insanlar varken işimiz çok zor.İnsanlar kendi başlarına gelmeden organ bağışının öneminin farkına varmıyorlar.Şu an organ bağışı bekleyenlerden kaç kişi sağlıklıyken organ bağışında bulunmuş acaba.Benim ne kendimin ne de bir yakınım çok şükür böyle bir durumu yok ama ben ve tüm ailem organlarımızı tümüyle bağışladık.Bunun için hukuki hiçbir işlem yapmadık ve gerekte yok.Organlarınızı bağışladığınızı ailenize ve yakınlarınıza söylemeniz yani sözlü olarak vasiyet etmeniz yeterli.Çünkü Allah gecinden versin ani vefatınız halinde onlardan birisi mutlaka orada olacak ve bu isteğinizi hatırlayıp yerine getirecektir.Hepinizi organlarınızı bağışlamaya davet ediyorum.Saygılar

 6. #6
  Member drturgut's Avatar
  Bağlantı Tarihi
  16-09-2004
  Bölge
  Gaziantep
  Mesajlar
  1,571
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: ** ORGAN BAĞIŞININ ÖNEMİ ...

  @Serbest

  Sizi kutlarım. Ancak yasal olarak organ bağışçısı olduğunuzu belgeleyen kartı taşırsanız daha faydalı olur.Çünkü bu kart sayesinde organ bağışı yaptığınız anlaşılabilir. Ama sözlerinizde haklısınız 1. derece yakınlar izin vermezse yine organları alamıyorlar yasal olarak.

 7. #7
  Member
  Bağlantı Tarihi
  28-11-2005
  Mesajlar
  1,747
  Teşekkür
  1
  1 Mesajında 1 teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: ** ORGAN BAĞIŞININ ÖNEMİ ...

  hocam 2 tanık konusu kafama takıldı tanıklarıdamı biz bulacağız vede müracaat edilebilecek sağlık kuruluşlarının adlarını yazarsanız sevinirim
  saygılar

 8. #8
  Junior Member
  Bağlantı Tarihi
  11-12-2011
  Mesajlar
  1
  Teşekkür
  0
  0 Mesajda 0 Teşekkürü var.

  Varsayılan Konu: ** ORGAN BAĞIŞININ ÖNEMİ ...

  Merhaba,ben daha önce organ nakli hakkında televizyondan bilgi edinmiştim çok ilgimi çekti sonra fen öğretmenim performans ödevimi bu konu ile ilgili verdi şimdi sevgi ve mutlulukla bu konuyu araştırıyorum...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Bu konuda gezinen 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Sivas Kongresi / KONGRENİN ÖNEMİ
  Gönderen izmirsat konu Odev Istekleri bölümünde
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18-01-2007, 12:58
 2. ELEKTRİK ENERJİSİ VE TASARRUFUN ÖNEMİ
  Gönderen izmirsat konu Odev Istekleri bölümünde
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17-01-2007, 12:25
 3. ERZURUM KONGRESİ’NİN ÖNEMİ
  Gönderen izmirsat konu Odev Istekleri bölümünde
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16-01-2007, 16:53

Bookmarks

Gönderim Kuralları

 • Konu açma yetkiniz yok
 • Cevap yazamazsınız
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
Desteklediklerimiz
aiofiles.Com , cfturkey.com, birbirgidiyor.com,MTP Patent ve Marka Tescili,Butik Düğün ve Bebek Fotoğrafçısı,RC MARKETİM,MERSİN RC, Filbox , Digitürk İnternet , Digitürk , Digitürk